ATYPICAL – Sezon 1 – RECENZJA

ATYPICAL (pol. Atypowy) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański komediodramat młodzieżowy, którego twórcą  jest Robia Rashid. Za produkcję odpowiada głównie Sony Pictures Television (SONY) oraz Exhibit A (studio produkcyjne założone przez Setha Gordona).

GATUNKI : komediodramat / teen drama/ coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon ATYPICAL liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 11 sierpnia 2017 roku.

ATYPICAL – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozgrywa się wokół Sama Gardnera. To chłopak chory na autyzm. Sam Gardner na co dzień jest uczniem szkoły powszechnej. Po lekcjach uczęszcza on do psychoterapeutki Julii Sasaki, na indywidualną terapię, która pomaga mu bardziej dopasować się do otoczenia. Sam w ten sposób, dzięki wskazówkom pani psycholog, chce być bardziej samodzielny i żyć tak jak jego koleżanki i koledzy. Ich nie ma zbyt wielu, ponieważ jak każdy chory na autyzm, Sam unika wszelkich kontaktów (szczególnie bezpośredniego dotyku). Jego najlepszy, żeby nie powiedzieć jedyny kolega Zahid, także udziela mu wszelkich porad w sferze, nazwijmy to, życia osobistego. Razem pracują w sklepie z elektroniką, która jest konikiem Sama, co czyni go niemal idealnym doradcą klienta. Niemal idealnym, bo doradztwo wymaga interakcji, a z tym, jak jest wspomniane powyżej, Sam ma spory problem.

W domu o Sama dba głównie jego matka Elsa Gardner. Gdy Sam był mały i stwierdzono u niego autyzm, matka pobierała specjalne lekcje, biorąc udział w profesjonalnych grupach wsparcia. To przygotowało ją do życia z dzieckiem ze spektrum autyzmu. W szkole natomiast, Sam ma swojego anioła stróża w postaci młodszej siostry Casey. To ona dba o to, by nikt nie zaczepiał Sama i reaguje błyskawicznie na jego chorobowe ataki. Dzięki rodzinie, kumplowi i psychoterapeutce, Sam może w miarę normalnie funkcjonować w świecie nieprzyjaznym ludziom ze spektrum autyzmu.

ATYPICAL – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Tak z grubsza bez spoilerów rysuje się nam fabuła pierwszego sezonu serialu ATYPICAL (pol. Atypowy). ATYPICAL to komediodramat, którego twórcą i pomysłodawcą jest Robia Rashid. Serial opowiada o nastolatku chorym na autyzm. W związku z tym ukłony dla twórcy za odważną koncepcję, ponieważ połączył on bardzo poważny temat z elementami humorystycznymi. Mimo ryzykownej mieszanki, efekt końcowy trafił w gusta szerokiej publiki Netflixa.

ATYPICAl (pol Atypowy) jest to serial, który umiejętnie poradził sobie ze swobodnym podejściem do tematu autyzmu. Poza elementami ukazującymi prawdziwe problemy ludzi z autyzmem, twórcy serialu zaserwowali widzom śmieszne gagi. Mamy więc sytuację, w której Sam szuka dla siebie dziewczyny, wiedząc o tym, że o wszelkim kontakcie osobistym, mowy być nie może. Mamy też wszelkie badania empiryczne, które w wykonaniu Sama wyglądają komicznie, bo wszystko on porównuje do pingwinów i jego ukochanej Antarktydy. No i także dostajemy cały wachlarz zabawnych sytuacji w szkole oraz sklepie, w którym pracuje Sam.

Jak na komediodramat przystało, mamy też poważne kwestie poruszone w serialu. Pomijając fakt, że sam autyzm jest tematem poważnym, twórcy produkcji postanowili dodać do serialu ATYPICAL także poważne wątki rodzinne oraz wątki relacji międzyludzkich. To całościowo wyszło na plus, a wszystko to zmieszczono jakimś cudem w około 29-minutowych ośmiu odcinkach pierwszego sezonu. Aż żal. że tak mało i tak krótko, gdy dostajemy coś naprawdę dobrego, a niestety pierwszy sezon to zaledwie 8 krótkich epizodów.

ATYPICAL – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

W kwestii gry aktorskiej nie sposób pominąć głównego bohatera. W rolę Sama wcielił się Keir Gilchrist i spisał się w tej roli wyśmienicie. Zawsze trudno jest dobrze zagrać osobę w jakiś sposób upośledzoną, czy to fizycznie, czy psychicznie. Od aktora wymaga się więc odpowiedniego przygotowania do takiej roli. Wymaganiom sprostał Keir Gilchrist, który mimo już dość sporego dorobku aktorskiego, najlepiej przez kolejne lata zostanie zapamiętany z roli Sama Gardnera.

Przyjaciela Sama – Zahida, w serialu ATYPICAL odgrywa Nik Dodani. Aktor został ostatnio zaangażowany do roli Danny’ego Khana w filmie „Escape Room„.

Matkę Sama, czyli Elsę Gardner gra Jennifer Jason Leigh. To aktorka z dużym doświadczeniem, znana z wielu produkcji kinowych i telewizyjnych. Ostatnio chociażby serialomaniacy mieli okazję ją oglądać w produkcji oryginalnej Showtime „Patrick Melrose„, gdzie wcieliła się w jedną z głównych ról – Eleanor Melrose. Ponadto możemy ją kojarzyć z roli Jill Price-Gray w „Weeds” oraz Chantal Hutchens w dokrętce po latach „Twin Peaks„. Filmowo to między innymi Dorothy Parker w „Mrs. Parker and the Vicious Circle” i Daisy Domergue w „The Hateful Eight„.

Ojca Sama gra powszechnie lubiany aktor Michael Rapaport. Dla jednych pamiętny Don Self z „Prison Break„, a dla innych Danny Hanson z „Boston Public„. Aktora niektórzy mogą też kojarzyć z roli Daryla w „Justifield” oraz Franka Stumpa w komediowym „My Name Is Earl„.

Natomiast siostrę Casey odgrywała Brigette Lundy-Paine, młoda aktorka z jeszcze małym doświadczeniem, która była jedną z najjaśniejszych postaci pierwszego sezonu ATYPICAL.

ATYPICAL – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon ATYPICAL (pol. Atypowy) zebrał wiele pozytywnych opinii. To świetne połączenie poważnego tematu z zabawną historią, ubrane w formę komediodramatu. Szybko też serial dostał zielone światło na kolejne sezony i jest jedną z chętniej oglądanych produkcji platformy NETFLIX.

Udostępnij w social mediach