ARROW – Sezon 4 – RECENZJA

ARROW 4 – czwarty już sezon serialu superhero o szmaragdowym łuczniku od stacji The CW. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ARROW 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – ARROW 3.

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu miał swoją premierę w październiku, podobnie jak poprzednie sezony. ARROW 4 był emitowany na kanale The CW od 7 października 2015 roku do 25 maja 2016 roku.

ARROW – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Oliver Queen oddał się Lidze Zabójców (org. The League of Assassins). Ich przywódca chciał oddać swoją córkę za żonę łucznikowi, który następnie miał się stać nowym Ra’s al Ghulem. Tymczasem w Star City ekipa Arrowa nadal robi za stróżów prawa i porządku w mieście. John Diggle nie może jednak zrozumieć i wybaczyć Oliverowi porwania jego żony. Jednak Diggle nie znał intencji Olivera i nie mógł wiedzieć, że ten ma plan, w którym pomaga mu jego niedawny wróg, a równocześnie ojciec The’i – Malcolm Merlyn. Z czasem Oliver postanawia wtajemniczyć w swój plan rozwalenia Ligi od środka także swoich przyjaciół. Do tego wykorzystuje Tatsu Yamashiro. Ta podczas konfrontacji po wtóre traci swego męża Maseo. Ostatecznie cała ekipa trafia do niewoli Ra’s al Ghula, a Oliver staje do zaślubin z córką przywódcy Ligi Zabójców.

Oczywiście całą zasadzkę upozorował Oliver, który musiał udowodnić Ra’s al Ghulowi, że dawni przyjaciele już nic dla niego nie znaczą. Następnie przybywa Flash i uwalnia wszystkich 🙂 Głowa Demona w tym czasie atakuje Star City z użyciem śmiercionośnego wirusa. Ostatecznie dochodzi do walki Arrowa z Ra’s al Ghulem nad zaporą wodną Star City. Tym razem z pojedynku Oliver wychodzi zwycięsko. Po tej walce Oliver decyduje odwiesić strój szmaragdowego łucznika na wieszak i wybrać prywatne życie u boku Felicity Smoak. Malcolm Merlyn natomiast zajął stanowisko zmarłego Ra’s al Ghula.

Rozłąka z zielonym strojem nie trwa jednak długo. Niejaki Damien Darhk z pomocą członków swojej organizacji, nazywanych przez lokalne media „duchami”, próbuje przejąć kontrolę nad Star City. Potrafi on wykorzystywać mistyczną siłę na swoich wrogach i właśnie dodatkowo wykradł bomby z firmy zbrojeniowej. Oliver, by powstrzymać Darhka, musi przeprosić się z własnym kostiumem. Szczególnie teraz, gdy dowiedział się, że za nowym agresorem stoi potężna organizacja zwana H.I.V.E. Oficjalnie też przygotował nagranie dla mediów, w którym oznajmia, że ARROW umarł, ale narodził się nowy stróż prawa Star City – GREEN ARROW. Prywatnie jako Oliver Queen też chce odegrać w Star City większą rolę, dlatego decyduje się kandydować na urząd burmistrza.

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już czwarta odsłona serialu o łuczniku, powstałego na motywach komiksów DC. Tak jak widać w opisie wstępnym równie dobrze serial mógł się zakończyć, z końcem trzeciego sezonu. Oliver podejmuje decyzję, by raz na zawsze skończyć ze swoją drugą sekretną tożsamością. Przekazanie pałeczki innym bohaterom Star City wygląda nawet w miarę naturalnie, więc był to odpowiedni moment na zakończenie serialu. Wokół ARROW zbudowano jednak całe serialowe universum, nazwane Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse]. Stąd nie było łatwo podjąć taką decyzję zaledwie po trzech sezonach serii. Nie da się jednak nie zauważyć, że trzeci sezon tego serialu był dotychczas najsłabszy z tych wcześniej powstałych. Czy warto było więc ciągnąć serial dalej ?

Przy okazji recenzji ARROW 3 zostało powiedziane, że od trzeciego sezonu serial stacza się po równi pochyłej. Jednak patrząc całościowo na czwarty sezon dostał on w pewnym sensie świeżego powiewu, który sprawia, że ARROW 4 nie jest wcale zły. Wrócono do tego, co podobało się widzom w ARROW 2, czyli głównego oponenta naszego szmaragdowego łucznika. Tym razem jest to Damien Darhk i jest to postać niebanalna. To taki prawdziwy czarny charakter, który potrafi napsuć wiele krwi naszym głównym bohaterom tego serialu. Jest to równocześnie postać dość wyrazista i wielopłaszczyznowa. Damien Darhk został dość dobrze wkomponowany w fabułę czwartego sezonu, co sprawia, że znacznie lżej ogląda się tą serię, niż poprzedni sezon.

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zmiany dotknęły też otoczenie Olivera, choć w tym przypadku bardziej otoczenie Felicity Smoak. Po katastrofie w budynku Palmer Technologies, szef firmy został uznany za zmarłego. Szefostwo obejmuje Felicity Smoak, która zaczyna wprowadzać własne zmiany w funkcjonowaniu korporacji. Pomaga jej przy tym osoba, którą ona sama ponownie przyłączyła do trybików korporacyjnych. Tą osobą jest Curtis Holt, genialny informatyk oraz były sportowiec i medalista olimpijski. Poza pracą zawodową, Felicity też dotykają pewne zmiany. Odwiedza ją przykładowo matka, która zostaje z nią (i widzami przy okazji) na nieco dłużej. W tym sezonie dostajemy nawet pewien wątek związany z jej ojcem.

Lepiej niż poprzednio wypadają też w ARROW 4 retrospekcje. Wydarzenia z Hongkongu często wiały nudą. Tym razem jest może mniej barwniej, ale za to bardziej emocjonująco. W samym Star City też się więcej dzieje. Wcześniej robiliśmy częste wycieczki do Nanga Parbat, podczas misji infiltrującej Olivera, który chciał od środka zniszczyć potęgę zbudowaną przez Ra’s al Ghula. Teraz główny wróg operuje na terenie miasta, stąd widzowie pozostają tu z własną obserwacją, a akcja praktycznie nie wykracza poza Star City (no poza retrospekcjami rzecz jasna).

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

To, że w ARROW 4 stale pozostajemy w mieście, to też zasługa decyzji naszego głównego bohatera. Ten tym razem chce odgrywać znaczącą rolę w Star City nie tylko pod postacią zamaskowanego mściciela. Baa, odrzuca nawet postawę mściciela. Teraz jest po prostu mrocznym bohaterem i nareszcie używa komiksowego pseudonimu GREEN ARROW. Równocześnie główny bohater chce zrobić coś znaczącego dla miasta pod postacią Olivera Queena. Dlatego ku zaskoczeniu wszystkich swoich przyjaciół podejmuje decyzje kandydowania na Urząd Burmistrza Star City. O swojej decyzji informuje on wszystkich w dawnym i opuszczonym biurze Sebastiana Blooda.

W związku z podjętą przez Olivera decyzją, ARROW 4 wrzuca widzów w wir politycznej kampanii. Ta zaczyna się fajerwerkami i sprawą zastraszenia i porwania córki kandydatki na burmistrza Jessicy Danforth. Kiedy Oliver zostaje kandydatem, jego siostra podsuwa mu doradcę kampanijnego. Jest nim Alex Davis, który pomaga Oliverowi w tym, na czym on w rzeczywistości w ogóle się nie zna. To zresztą na samym początku zauważył John Diggle okazując swoje zdziwienie z faktu kandydowania Olivera, który nigdy nie był politykiem. Cała kampania sprawia, że ponownie mamy rozdzielenie ról. Podobnie jak w pierwszym sezonie więcej jest Olivera w Oliverze (jak cukru w cukrze). Natomiast GREEN ARROW to nie tylko kosmetyka w zmianie pseudonimu, ale i także całej osobowości i sposobu działania. Ta metamorfoza będzie oczywiście prowadziła do wielu dylematów, ale czego one dotyczą, to już trzeba zobaczyć samemu, bo dotykają one mocno elementów fabuły ARROW 4.

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

Jakieś inspiracje komiksowe w ARROW 4 ? Oczywiście – tak jak w każdym sezonie tego serialu. Bazuje on przecież na kartach komiksu DC, choć wiadomo, że niesiony jest fantazją twórców adaptacji. No to zacznijmy od głównego przeciwnika. Damien Darhk na kartach komiksów nigdy nie był tak wyeksponowaną postacią jak tu w serialu. Pierwszy raz pojawił się w komiksie Titans #1, wydanym w marcu 1999 roku. Jego twórcami są David Grayson i Mark Buckingham. Jest on rzeczywiście powiązany z H.I.V.E. Sama organizacja ma jednak znacznie dłuższą historię. Pojawiła się na kartach komiksów DC w 1980 roku. Debiutowała w komiksie New Teen Titans #2. W całej historii miała wielu liderów, ale najbardziej znaną przywódczynią H.I.V.E. jest Queen Bee.

W retrospekcjach i wątku z Andym pojawia się organizacja Shadowspire. Ona także ma swój pierwowzór komiksowy. Pierwszy raz na kartach komiksów DC debiutowała w Deathstroke #53, wydanym w czerwcu 1995 roku. Jej twórcami są Tom Joyner i Mike Collins.

W tym sezonie na ekranie gości też Lonnie Machin, czyli Anarky. Komiksowy Lonnie Machin miał świetny strój, dlatego dziwne, że nie wykorzystano tego w serialu. (red. tak wiem, w komiksach też nie zawsze tak samo wyglądał). Postać na kartach komiksu debiutowała w listopadzie 1989 roku. Było to Detective Comics #608. Twórcami postaci byli Alan Grant i Norm Breyfogle.

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Calculator najbardziej chyba rozpromowany jest w grze DC Universe Online, ponieważ regularnie przekazuje instrukcje graczom, którzy grają po stronie złoczyńców. W komiksach DC pojawił się pierwszy raz we wrześniu 1976 roku. Był to Detective Comics #463. Twórcami postaci są Bob Rozakis i Mike Grell.

No i na koniec Holt. Komiksowo to Michael Holt. W serialu to Curtis Holt. Dlaczego twórcy serialu zmienili mu imię ? Pytajcie mnie, a ja Was 🙂 Może dlatego, że Curtis brzmi lepiej 🙂 Michael Holt, debiutował w komiksie Spectre #54, wydanym w czerwcu 1997 roku. Twórcami postaci są John Ostrander i Tom Mandrake. Postać ta miała w ramach The New 52 swoją własną solową serię. Ta miała krótki żywot, ale została wydana pod tytułem Mister Terrific.

W ARROW 4 gościnnie pojawia się także kilka innych znanych postaci z komiksów DC, którzy pojawiali się wcześniej na srebrnym ekranie (szerzej o nich w artykule o „Legends of Tomorrow„. Na kilka słów zasługuje John Constantine, bo on jako jedyny wcześniej nie miał nic wspólnego z Arrowverse. W tą postać wciela się aktor Matt Ryan, który grał wcześniej w skasowanym po jednym sezonie serialu NBC (damn you NBC !!!), właśnie o tej postaci. Komiksowy John Constantine pierwszy raz debiutował w komiksie The Saga of Swamp Thing #37, wydanym w czerwcu 1985 roku. Jego pomysłodawcą jest wybitny twórca komiksowy Alan Moore. Pomagali mu przy tym Stephen R. Bissette, Rick Veitch oraz John Totleben. Od połowy lat osiemdziesiątych Constantine przebojem wdarł się w świat komiksowy. Następnie otrzymał solową serię Hellblazer, z przerwami wydawaną do dnia dzisiejszego (w tej przerwie była seria pod tytułem po prostu Constantine i Constantine: The Hellblazer).

ARROW 4 - Hellblazer

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak nasze nowe postacie w ARROW 4 wyglądają od strony aktorskiej ? Zacznijmy od tych z retrospekcji. Taiana Venediktov, to aktorsko Kanadyjka Elysia Rotaru. Aktorka serialowo przewija się jedynie w rolach epizodycznych. Pojawiła się w pierwszym sezonie „iZombie” oraz w siódmym i dziesiątym sezonie „Supernatural„.

Conklin z Shadowspire, to aktorsko też Kanadyjczyk Ryan Robbins. Aktor miał szczęście zagrać w filmie „Warcraft: The Beginning” oraz nieszczęście grając w filmie „Catwoman„. Serialowo to przede wszystkim Henry Foss z kanadyjskiego „Sanctuary” oraz Diego z „Caprica„. Z mniejszych ról to Rory w „Deadly Class„, a także Tector w „Falling Skies” i Ladon Radim w „Stargate Atlantis„. Kanadyjczyk zagrał też w serialu „Ghost Wars” oraz w „Hell on Wheels„. Epizodycznie wystąpił w antologii „The Outer Limits” oraz ostatnio „The Twilight Zone„.

Baron Reiter, to w rzeczywistości brytyjski aktor nigeryjskiego pochodzenia Jimmy Akingbola. Serialowo przewinął się w drobnych rolach, jak chociażby w „NCIS„.

ARROW 4 - Jimmy Akingbola

Teraz Star City i na pierwszy ogień Damien Darhk. W tej roli aktor i dubbingowiec Neal McDonough. Początki jego kariery to występ w filmie „Star Trek: First Contact„. Serialowo to Robert Quarles w „Justified” oraz Sean Cahill w „Suits„. Ostatnio to także Malcolm Beck w „Yellowstone„. Przygoda z adaptacjami Green Arrowa nie jest jego pierwszą. Podkładał nawet głos głównej postaci w „DC Showcase: Green Arrow„. Dubbingował on także Deadshota w „Batman: Assault on Arkham„.

Ojciec Felicity to aktorsko Tom Amandes. Jego możemy kojarzyć z „The Magicians„, czy chociażby z serialu „Parenthood„. Matka Felicity – Donna Smoak, to natomiast w rzeczywistości Charlotte Ross. Aktorka w przeszłości wystąpiła jako Judy Fabray w musicalowym „Glee„. Epizodycznie wystąpiła też w innym musicalu „Nashville„, czy kryminale „CSI: Crime Scene Investigation„.

ARROW 4 - Charlotte Ross

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Lonnie Machin, czyli Anarky, to aktorsko Alexander Calvert. Kanadyjczyk w ostatnich czasach gra Jacka w „Supernatural„. Serialowo to także Hunter Gibbs w „The Returned„. Aktor wystąpił też w drobnych rolach w serialowym „Scream” oraz „Bates Motel„.

Brat Johna – Andy Diggle, to generalnie ukłon w stronę komiksowego twórcy o tym samym imieniu i nazwisku. W serialu w tą postać wcielił się Eugene Byrd, który chyba najbardziej znany jest z roli Clarka Edisona w „Bones„.

Jessica Danforth, to natomiast aktorsko Jeri Ryan. Amerykanka jest najbardziej znana z postaci Seven of Nine w „Star Trek: Voyager„. Ostatnio została także zaangażowana do „Star Trek: Picard„. Jako Seven of Nine podkłada też swój głos w grze sieciowej Star Trek Online. W przeszłości miała ona już styczność z adaptacjami komiksów DC. Epizodycznie zagrała w starszej wersji „The Flash„. Serialowo to także Ronnie Cooke w „Boston Public” oraz Veronica Allen w „Bosch„.

ARROW 4 - Jeri Ryan

Doradca Olivera – Alex Davis, to aktorsko Parker Young. Jego możemy kojarzyć jako Richarda w „Imposters„. Epizodycznie wystąpił też w „Mad Men„.

Mały William, to w rzeczywistości Jack Moore. W kolejnych sezonach zastąpił go Ben Lewis. Jego matka Samantha Clayton, to natomiast aktorsko Anna Hopkins. Kanadyjkę możemy kojarzyć jako Jessicę 'Berlin’ Rainer w „Defiance„. Serialowo to także Lilith w „Shadowhunters: The Mortal Instruments” oraz Monica Stuart w trzecim sezonie „The Expanse„. Epizodycznie wystąpiła chociażby w „Dark Matter„, czy też w „Killjoys„.

No i na koniec dzisiaj Curtis Holt. W tej roli Echo Kellum. Aktor tą postacią wystąpił też epizodycznie w trzecim sezonie „Legends of Tomorrow„.

ARROW 4 - Echo Kellum

ARROW – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Patrząc całościowo ARROW 4 wypada całkiem całkiem. Na tle poprzedniego sezonu możemy powiedzieć, że znacznie lepiej. Mamy tu wyrazisty czarny charakter. Pojawia się też Anarky w drobnej roli, ale wychodzi to całkiem na plus (nawet jeśli zabrali mu kostium). Oczywiście wątek miłosny Oliver – Felicity bywa męczący (red. przeprosiny dla fanów romansów). Dosyć słabo też wypada wątek poboczny z bratem Johna Diggle. Retrospekcje – znów na plus. Kampania wyborcza też ujdzie w tłoku. Ważne, że główny bohater coś robi w życiu, poza byciem zakapturzonym bohaterem. Twórcy jakby wcześniej o tym zapomnieli, że trzeba jeszcze odpowiednio doposażyć podstawową tożsamość Olivera Queena.

ARROW 4 - Eugene Byrd

Mimo, że serial mógł się zakończyć na trzecim sezonie, to czwarty sezon jest jeszcze na tyle dobry, że można bezboleśnie przez niego przebrnąć. Niestety jest to ostatni taki sezon. Chociaż kolejne sezony mocno odstają od tego co tej pory było opisane, to na stronie Seriale Srebrnego Ekranu oczywiście w przyszłości pojawią się też recenzje kolejnych sezonów (i tak oczywiście do końca serialu). Wszystko jest tylko kwestią czasu.

Udostępnij w social mediach