ARROW – Sezon 3 – RECENZJA

ARROW 3 – trzecia odsłona superbohaterskiego serialu akcji stworzonego dla stacji The CW przez Grega Berlantiego, Marca Guggenheima i Andrew Kreisberga. Serial powstał na bazie komiksów DC. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ARROW 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej ARROW 2.

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

ARROW 3 liczy 23 odcinki i był emitowany premierowo na kanale The CW od 8 października 2014 roku do 13 maja 2015 roku.

ARROW – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Sebastian Blood zostaje burmistrzem Starling City. W tym czasie siostra Olivera (i jego przyjaciele) opłakują śmierć Moiry Queen zabitej przez Slade’a Wilsona. Laurel przekonuje Olivera, że musi on powstrzymać Sebastiana Blooda, bo to na jego zlecenie Slade zabił jego matkę. Oliver po jej słowach konfrontuje się z Bloodem, przyznając się przy tym do bycia postacią zwaną ARROW. Nowy burmistrz nie daje się jednak zastraszyć, ponieważ wierzy on w układ jaki ma z zabójcą matki Olivera. W tym samym czasie armia stworzona przez Slade’a Wilsona uderza w Starling City.

W wyniku ataku armii Wilsona chaos ogarnia całe Starling City. Quentin Lance przekonuje resztę funkcjonariuszy policji, że za atakami stoi nowy burmistrz Starling City. Jak się jednak okazuje nawet Blood nie ma kontroli nad atakiem Slade’a. Ten prowadzi prywatną krucjatę przeciwko Queenowi i nie ma zamiaru cofać się przed unicestwieniem wszystkiego co jest drogie sercu Olivera. Dlatego Blood postanawia pomóc Oliverowi powstrzymać szaleńczy atak Deathstroke’a, nawet kosztem własnego życia. ARROW w tym czasie jednoczy swoją drużynę i rusza do walki z ofensorem. Ostatecznie dochodzi do pojedynku ze Slade’em, z którego ARROW wychodzi zwycięsko. By nie stać się swoim własnym wrogiem, powstrzymuje się on jednak od zabicia Slade’a. Postanawia go uwięzić na Wyspie, która uczyniła z niego postać jaką dzisiaj jest. Nie zabójcę, ale obrońcę Starling City.

Na początku nowego sezonu ARROW powraca do codziennych obowiązków nocnego stróża Starling City. Równocześnie jako Oliver Queen umawia się na randkę z Felicity Smoak, której wyznał miłość w finale poprzedniego sezonu. Podczas romantycznej kolacji przyznaje się Felicity, że nie spędził wcale pięciu lat na Wyspie Lian Yu. Przyznaje się jej, że w tym czasie był on między innymi w Hong Kongu, gdzie robił bardzo złe rzeczy. Wyznania Olivera przerywa jednak atak na włoską restaurację. Za nim jak się okazuje stoi nowy Count Vertigo. Problemy zamaskowanego bohatera to jedno, a problemy Olivera Queena to jeszcze inne zmartwienie. Jego firma upada, ale nagle pojawia się nowy inwestor, który przejmuje Queen Consolidated. Poza postawieniem firmy na nogi, Ray Palmer chce także odrodzić miasto z popiołów pod nową nazwą STAR CITY.

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek ARROW 3. Trzeci sezon wprowadza istotną zmianę w nazwie miasta, zamieszkiwanego przez naszych bohaterów. Fani komiksów DC, otrzymują nareszcie właściwą nazwę fikcyjnego miasta – STAR CITY. Niby kosmetyczna zmiana, ale jakże istotna, bo Starling City wielu osobom działało na nerwy. Nie było to jednak celowe działanie twórców serialu, którzy lubili grać na nosie miłośnikom komiksów DC. Wszystko rozbijało się o prawa licencyjne do nazwy wykreowanego przez wydawnictwo DC Comics fikcyjnego miasta. Ten sam problem prawny dotyczył także głównej postaci, dlatego mamy tytuł serialu ARROW, a nie GREEN ARROW, a główny bohater w pierwszych sezonach nawet nie mógł być nazywany Green Arrowem. Brzmi absurdalnie, szczególnie że serial współtworzy DC Entertainment, ale na takie problemy trafiła stacja The CW na początku nadawania tego serialu.

Zmian ARROW 3 oczywiście wprowadza znacznie więcej. Jedną z nich jest życie rodzinne Johna Diggle. Jemu i jego ex-żonie Lyli Michaels rodzi się dziecko. Córka… i słowo córka jest tu kluczowe dla całego Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse]. Wszystko z powodu późniejszych zawirowań, które w szczegółach odsyłają widzów do innego serialu z tego telewizyjnego universum. No a jeśli już jesteśmy przy córkach, to nie mniejsze zamieszanie jest związane z córkami Quentina Lance’a. Ma się z nimi chłopina tak, że wielu by przez to posiwiało lub po prostu jak aktor odgrywający tą postać, straciło większość swoich włosów 🙂

Znacznie lepsze doświadczenie z własną córką ma Malcolm Merlyn. Co prawda Thea próbowała go nawet zabić, choć na jego szczęście w finale poprzedniego sezonu skończyło się tylko na postrzeleniu. Teraz nagle Thea stała się kochaną córką tatusia i szkoli się w sztukach walki pod jego okiem. Widać twórcy serialu lubią igrać z rodzinnymi relacjami tak, że często przechodzimy ze skrajności w skrajność.

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Do nauki walki nie tylko ciągnie The’e. W ARROW 3 naukę walki na własną rękę rozpoczyna także Lauren Lance. Nie byłoby to tak śmiesznie żałosne, gdyby nie to, że bardzo szybko dochodzi w tej sztuce do perfekcji. Generalnie poza tym o walkach wręcz w tym serialu nie zapomniano. Mamy tu do czynienia z League of Assassins, więc musi być i sporo pokazów wschodnich sztuk walki. Dodatkowo nowym stałym asystentem Szmaragdowego Łucznika zostaje w tym sezonie Roy Harper i on także dokłada do tej materii swoje trzy grosze.

Nie zapomniano w ARROW 3 o retrospekcjach. Nadal są one integralną częścią serialu. Tym razem oglądając przeszłość Olivera przenosimy się w czasy kiedy zostaje on zmuszony do pracy dla Amandy Waller. Teraz Oliver w retrospekcjach działa na terenie Hong Kongu. Jednak poza urokliwymi widokami na Hong Kong, to przedstawiane sceny z przeszłości Olivera raczej nie mogą zbytnio zaciekawić widza. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch sezonów są one teraz najgorszą stroną tego sezonu.

Z plusów tego sezonu (a jest już ich coraz mniej w tym serialu) można zaliczyć wprowadzenie nowych postaci, takich jak chociażby Ray Palmer. Nowy szef Queen Consolidated nie tylko odmienia życie zawodowe Olivera, ale także próbuje w jakiś sposób ingerować w jego życie prywatne/osobiste oddziałując mocno na Felicity Smoak.

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

A jak nowa postać ma się do swojego komiksowego pierwowzoru ? Dr RaymondRayPalmer pierwszy raz pojawił się w komiksie Showcase #34, wydanym w październiku 1961 roku. Twórcami postaci byli Gardner Fox, Gil Kane oraz Murphy Anderson. Postać ta działała pierwotnie jako ATOM w mieście Ivy Town. Jego przygody mogliśmy śledzić na łamach różnych serii, począwszy od Atom, przez Sword of the Atom, Power of the Atom, a nawet Teen Titans. Ray Palmer odgrywał też ważne role w wielkich eventach DC Comics, gdzie stał się raz nawet członkiem Indigo Tribe (universum kosmiczne DC -> zakątek latarników).

Laurel w ARROW 3 rozpoczyna nauki walki u Teda Granta. W komiksach DC to postać znana jako Wildcat. Pochodzi ona jeszcze z czasów Golden Age, bo debiutowała na łamach komiksu Sensation Comics #1, wydanego w styczniu 1942 roku. Twórcami postaci byli wówczas Bill Finger i Irwin Hasen.

Tatsu Yamashiro, czyli komiksowa Katana, debiutowała na kartach komiksu The Brave and the Bold #200. Został on wydany przez DC w lipcu 1983 roku. Jej twórcami byli Mike W. Barr oraz Jim Aparo.

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

W ARROW 3 kolejny raz pojawiają się Floyd Lawton, czyli Deadshot oraz Werner Zytle / Vertigo.. Ten pierwszy debiutował w serii Batman #59. Numer ten został wydany w czerwcu 1950 roku. Twórcami postać Deadshota byli David Vern Reed, Lew Sayre Schwartz oraz Bob Kane. Count Vertigo to postać, która debiutowała na łamach World’s Finest Comics #251. Komiks ten został wydany w lipcu 1978 roku. Twórcami postaci byli Gerry Conway, Trevor Von Eeden i Vince Colletta.

To jeszcze rzut okiem na Nyssę. Postać ta debiutowała w komiksie Detective Comics #783, wydanym w sierpniu 2003 roku. Twórcami postaci są Greg Rucka oraz Klaus Janson. Natomiast sama organizacja League of Assassins pierwszy raz pojawiła się na kartach komiksowych w Strange Adventures #215, wydanym w 1968 roku. Jej pomysłodawcami byli Dennis O’Neil i Neal Adams, a sama organizacja wpisała się na dobre w uniwersum komiksów DC.

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

A jak nasze postacie mają się od strony aktorskiej ? Werner Zytle jako Count Vertigo, to aktorsko Peter Stormare. Dla serialomaniaków to między innymi John Abruzzi z „Prison Break„. To także Milos Kirchoff w „The Blacklist„. Dla innych znany jest on jako Ingmar Andersson z „Swedish Dicks„, czy Czernobog z „American Gods„. A jeśli już wymieniać postacie ze sfery religijnej, to warto też wspomnieć o jego filmowej kreacji Lucyfera w filmie „Constantine” z 2005 roku.

Floyd Lawton, czyli Deadshot, to w rzeczywistości kanadyjski aktor Michael Rowe. Tą postacią zagrał on też w innym serialu Arrowverse [UPDATE : przemianowanym później na TheCWverse], a mianowicie „The Flash„.

Nyssa to natomiast w rzeczywistości Katrina Law. Amerykańska aktorka była dotychczas najbardziej znana jako Mira w serialach „Spartacus: Blood and Sand” i „Spartacus: Vengeance„. Aktorka występuje też ostatnio jako Karen Beach w serialu „The Oath„.

ARROW 3 - Nyssa

Ted Grant to aktorsko J. R. Ramirez. Aktora możemy kojarzyć z roli Oscara Arocho w marvelowym serialu „Jessica Jones„.

Tatsu Yamashiro, to natomiast w rzeczywistości Rila Fukushima. To japońska modelka, która aktorsko pojawia się jedynie w rolach epizodycznych. Można było na nią natrafić w „Game of Thrones„, czy ostatnio w „Blindspot„. Zagrała też w filmie „Ghost in the Shell„.

ARROW 3 - Tatsu Katana

Ray Palmer to aktorsko Brandon Routh. Aktor oczywiście bardziej gra tą postacią w serialu „Legends of Tomorrow„. Serialomaniacy mogą go też kojarzyć z postaci Daniela Showa w „Chuck„. Oczywiście największa jego rola to postać Supermana w filmie „Superman Returns„.

To jeszcze na koniec Lyla Michaels. To natomiast aktorsko Audrey Marie Anderson. Aktorka jest najbardziej znana z postaci Kim Brown w „The Unit„. Epizodycznie zagrała też w „NCIS: Los Angeles„, czy chociażby tą samą postacią co w omawianym serialu w serii „The Flash„.

ARROW 3 - Lyla

ARROW – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

ARROW 3 w dużej mierze zaczął kierować serial ku równi pochyłej. Opowiadane historie straciły swój polot, a niektórzy bohaterowie serialu zaczęli przechodzić dziwne metamorfozy. Najbardziej absurdalną jest przemiana Laurel Lance. Racjonalnie natomiast zaczął zachowywać się jej ojciec, który wyciągnął wnioski z działalności zamaskowanego mściciela. Teraz jako nowy kapitan policji oświadczył publicznie, że ARROW nie jest wrogiem miasta i policja nie będzie już więcej tak go traktowała.

ARROW - John Diggle i Lyla

Nie sposób nie wspomnieć, że ARROW 3 zapoczątkował wątek miłosny Felicity – Oliver. Niestety z czasem robi się z tego melodramat, ku rozpaczy komiksomaniaków. Słabo wypadają też w tym sezonie retrospekcje. Wygląda na to, jakby ta formuła się wyczerpała. Choć w przyszłości na tym polu będą jeszcze spore plusy, to w ARROW 3 te elementy wypadają najsłabiej i nie ratuje ich nawet sceneria Hong Kongu. Do pojedynków też można się przyczepić. Czar prysnął w tej materii po zakończeniu drugiego sezonu i pożegnaniu Slade’a Wilsona.

ARROW 3 - Malcolm Merlyn

Serial wraz z trzecim sezonem dużo traci i zaczyna się robić ciężkostrawny. Jeśli jednak ktoś polubił mocno bohaterów, to ciężko mu rozstać się z tą produkcją. W ten sposób przy serialu mimo spadku poziomu, wielu widzów pozostało licząc, że to przejściowe zmęczenie materiałem.

Udostępnij w social mediach