Arrow – SEZON 2 – Recenzja

Arrow 2 – druga odsłona superbohaterskiego serialu akcji stworzonego dla stacji The CW przez Grega Berlantiego, Marca Guggenheima i Andrew Kreisberga. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ARROW 1.

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu był premierowo emitowany w USA na kanale The CW od 9 października 2013 roku do 14 maja 2014 roku. W Polsce Arrow 2 premierowo został wyemitowany przez Universal Channel od 18 lutego 2014 roku do 15 lipca 2014 roku.

Arrow – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Oliver podejrzewa matkę o współudział w planowaniu przedsięwzięcia, które może doprowadzić do tragedii w dzielnicy Starling City – Glades. W związku z tym pozoruje on z pomocą Johna Diggle, przebranego w zielony strój mściciela, równoczesne porwanie matki i siebie. Moira przyznaje się przy porwaniu, że bierze udział w przedsięwzięciu zapoczątkowanym przez Malcolma Merlyna. Oliverowi nie pozostaje nic innego jak konfrontacja z Malcolmem.

Podczas starcia z Merlynem, Oliverowi nie udaje się odzyskać generatora sejsmicznego. W dodatku zostaje on podczas potyczki pokonany, a Malcolm odkrywa jego sekretną tożsamość. Równocześnie Moira zwołuje konferencję prasową na której oficjalnie przyznaje się do winy i tym samym demaskuje plany Malcolma względem Glades. Wydarzenia te  jednak nie zapobiegają aktywacji urządzenia, które doprowadza do śmierci Tommy’ego Merlyna pod gruzami zawalonego budynku.

Po tych wydarzeniach Oliver Queen długi czas nie może dojść do siebie. Czuje się winny tragedii, a bardziej boli go fakt, że jako Kaptur był w tej sprawie tak samo bezsilny, jak zwykli mieszkańcy Starling City. Konsekwencje swojej osobistej porażki Oliver odczuł nie tylko jako zamaskowany mściciel. Także jako szef własnej korporacji, w której siłą rzeczy musiało także dojść do zmian. Firmie grozi całkowite przejęcie przez poważnego udziałowca jakim jest Isabel Rochev. Z pomocą w tej sprawie przychodzi przyjaciel matki Walter Steele, który wynegocjował równorzędne partnerstwo Olivera i Isabel Rochev w firmie Queen Consolidated. Jest to jednak początek problemów Olivera, bo do głosu dochodzi także radny miejski Sebastian Blood, który reprezentuje zniszczoną dzielnicę Glades, która na długo pozostaje symbolem porażki Olivera Queena i jego sekretnego alter ego.

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Taki oto przebieg miały ostatnie odcinki pierwszego sezonu i bezpośredni początek Arrow 2. Nietypowo dla tej strony, trzeba zacząć od lekkiego spoileru. To istotna kwestia dla całego drugiego sezonu historii o szmaragdowym łuczniku. W początkowych odcinkach drugiego sezonu okazuje się, że druga z sióstr Lance – Sara, przeżyła katastrofę statku pięć lat temu. Teraz powraca do Starling City jako zamaskowana mścicielka Black Canary. Wokół jej powrotu wiele się dzieje na przestrzeni kolejnych odcinków. Dla większości osób powrót Sary uznanej za zmarłą jest dużym szokiem. Jej powrót do świata żywych może przewrócić życie jej bliskich o 180 stopni.

Arrow 2 - Sara Lance

W Arrow 2 nie tylko Sara wciela się w zamaskowaną postać operującą w Starling City. Przeszłość Heleny Bartinelli także zaprowadza jej alter ego Huntress, do miasta szmaragdowego łucznika. Jednak nie tylko te dwie dziewczyny mają swoją drugą sekretną tożsamość. Wprowadzony do serialu Sebastian Blood, z czasem odsłania także swoją sekretną działalność. A wisienką na torcie w Arrow 2 jest niewątpliwie Slade Wilson jako Deathstroke.

Arrow 2 - Bronse Tiger

To dzięki tej postaci nadal mamy w serialu do czynienia z pojedynkami wręcz na najwyższym poziomie. Dzieje się to w prezentowanych retrospekcjach, które podobnie jak w pierwszej odsłonie przenoszą nas na wyspę Lian Yu. Jednak dodatkowej pikanterii do serialu dodaje fakt obecności Slade’a Wilsona w ramach obecnie rozgrywanych wydarzeń w serialu.

Arrow 2 - Slade

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Arrow 2 podobnie jak w pierwszej odsłonie skupia się fabularnie na działalności zakapturzonego mściciela, jak i równolegle na aktywności zawodowej Olivera Queena. W tej drugiej kwestii duże znaczenie dla losów fabuły mają takie postacie jak Isabel Rochev, czy Sebastian Blood. Oczywiście oba te światy Olivera / Arrowa obecnie się bardziej zespalają, niż w pierwszej odsłonie. Coraz więcej osób z jego najbliższego otoczenia zna bowiem jego sekretną tożsamość. Jedni dowiedzieli się o niej przez przypadek, a innym Oliver sam się oficjalnie ujawnił. Naturalnym posunięciem twórców jest więc wprowadzenie do Arrow 2 całkiem nowych postaci.

Arrow 2 - Rochev

W kwestii nowych postaci twórcy puszczają kolejne oczko w stronę fanów komiksowych. W Arrow 2 pojawia się między innymi Amanda Waller. Można mówić wiele o filmowych odzwierciedleniach tej postaci, ale w serialu Arrow, taka jej wersja może się naprawdę podobać. (PS. to ukłon w stronę miłośników komiksów DC, którzy wolą tą szczupłą wersje Amandy Waller).

No i na koniec najważniejszy moment dla fanów komiksów DC w latach 2013-2014. W serialu gościnnie pojawia się postać Barry’ego Allena. To był początek budowy wokół serialu Arrow, całego serialowego universum stacji The CW, nazwanego później Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse]. Kolejnym serialem był właśnie „The Flash„, w którym Barry Allen gra pierwsze skrzypce i który na stałe zagościł w ramówce programowej stacji The CW.

Arrow 2 - Barry

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

A jak te wszystkie komiksowe smaczki mają się do ich pierwowzorów ? Black Canary jako postać komiksowa debiutowała w sierpniu 1947 roku. Pierwszy raz pojawiła się na łamach komiksu Flash Comics #86. Twórcami postaci byli Robert Kanigher oraz Carmine Infantino. Później ta postać pojawiała się w takich seriach jak Justice Society of America, czy Justice League of America. Później Canary pojawiała się w różnych konfiguracjach, a najbardziej przypadła do gustu miłośnikom komiksów w seriach Birds of Prey.

Arrow 2 - Black Canary

Sebastian Blood VIII pierwszy raz pojawił się na kartach komiksu The New Teen Titans #21, wydanym w lipcu 1982 roku. Twórcami postaci są zasłużeni dla branży Marv Wolfman i George Pérez.

Huntress jako Helena Bertinelli, to postać która debiutowała w komiksie The Huntress #1, wydanym w kwietniu 1989 roku. To postać, która była w jednej z konfiguracji grupy zwanej Birds of Prey.

Arrow 2 - Comic Huntress

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Shado znana z serii o szmaragdowym łuczniku, pierwszy raz debiutowała w komiksie Green Arrow: The Longbow Hunters, wydanym w sierpniu 1987 roku. Twórcami łuczniczki są Mike Grell i Lurine Haines.

Amanda Waller stojąca w komiksach na czele Suicide Squad, pierwszy raz pojawiła się na kartach komiksu Legends, wydanego w 1986 roku. Twórcami postaci byli John Ostrander, Len Wein i John Byrne. W komiksach Waller jest często powiązana też z takimi grupami jak A.R.G.U.S. i Checkmate (Task Force X).

Arrow 2 - Amanda Waller - Comic

Roy Harper debiutował natomiast w komiksie More Fun Comics #73, wydanym w listopadzie 1941 roku. Postać z czasem ewoluowała, ale pierwotnie jako Speedy została wykreowana przez takich twórców komiksowych jak Mort Weisinger i George Papp.

To na koniec jeszcze Deathstroke. Komiksowy Slade Wilson to postać wykreowana przez wybitnych twórców w osobach Marv Wolfman i George Pérez. Pierwszy raz pojawił się on na kartach komiksu The New Teen Titans #2, wydanego w grudniu 1980 roku. Postać przewijała się przez lata przez wiele komiksów i występowała w różnych konfiguracjach, na których szczegółowe wymienianie trzeba byłoby poświęcić osobny artykuł (w osobnym serwisie branżowym).

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jak poznaliśmy komiksowe odpowiedniki postaci występujące w Arrow 2, to czas zwrócić uwagę na aktorów wcielających się w te postacie.

Na pierwszy ogień rusza Shado. W jej roli Celina Jade – aktorka pochodząca z Hong Kongu, który w tych czasach był pod protektoratem Zjednoczonego Królestwa, jako Brytyjskie Terytorium Zależne. Aktorka znana jest z roli Dr Rachel Prescott Smith w filmie „战狼2” (ang. tytuł Wolf Warrior 2).

Sebastian Blood to aktorsko Kevin Alejandro. To amerykański aktor, który przewinął się przez takie znane produkcje jak „True Blood„, czy „24” (znany w Polsce jak 24 godziny). Aktor zagrał też w innej luźnej adaptacji komiksowej (Vertigo) DC Comics – „Lucifer„. Wcielił się także w szeryfa Tommy’ego Solano w „The Returned” oraz Dana Pruitta w „Grey’s Anatomy„. Epizodycznie przewijał się też przez wiele popularnych seriali. Zagrał między innymi w „The Mentalist„, czy chociażby „Sons of Anarchy„.

Arrow 2 - Brother Blood

Walter Steele to aktorsko Colin Salmon. Brytyjski aktor gra też w innych produkcjach na bazie komiksów. Zagrał Gerała Zoda w produkcji oryginalnej SyFy – „Krypton„. Ponadto wystąpił w takich filmach jak „Punisher: War Zone„, czy „Alien vs. Predator„. Jak już jesteśmy przy filmach to warto wymienić jego rolę Charlesa Robinsowa w filmach o Jamesie Bondzie „Tomorrow Never Dies” i „Die Another Day„. Serialowo zagrał chociażby Generała Coburna w „24: Live Another Day„.

Slade Wilson w tym serialu, to w rzeczywistości aktor z Nowej Zalandii Manu Bennett. Aktorsko znamy go jako Sinbada w filmie „Sinbad and The Minotaur„, czy wyrośniętego Orka Azoga Plugawego w trylogii będącej adaptacją dzieła Tolkiena „Hobbit„. Są to kolejno filmy „The Hobbit: An Unexpected Journey„, „The Hobbit: The Desolation of Smaug” oraz „The Hobbit: The Battle of the Five Armies„. Serialowo Manu Bennet jest najbardziej znany z roli Crixusa w produkcji oryginalnej Starz „Spartacus„. Serialomaniacy mogą go także znać z serialu fantasy „The Shannara Chronicles„.

Arrow 2 - Slade

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Roy Harper to aktorsko Colton Haynes. Aktor dał się najbardziej poznać rolą Jacksona Whittemore’a w serialu „Teen Wolf„.

Felicity Smoak, którą poznaliśmy jeszcze w poprzednim sezonie, a w Arrow 2 zyskuje na większym znaczeniu, to aktorsko Emily Bett Rickards. Kanadyjska aktorka nie miała jeszcze większego dorobku aktorskiego, za to postacią Felicity zagrała we wszystkich innych serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanych później na TheCWverse].

Arrow 2 - Smoak

Helena Bertinelli to aktorsko Jessica De Gouw. Australijka wystąpiła chociażby jako Minna Davis w serialu oryginalnym Amazon Prime Video – „The Last Tycoon„.

Amanda Waller w Arrow 2, to w rzeczywistości Cynthia Addai-Robinson. Ją znamy jako Nadine Memphis w serialu „Shooter„. Zagrała też Vicki Glass w „Chicago Med„. Innym jest znana jako Naevia w „Spartacus: Vengeance” i „Spartacus: War of the Damned„.

Arrow 2 - ARGUS Waller

Sara Lance to aktorsko Caity Lotz. Ona na dobre się zadomowiła w serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanych później na TheCWverse]. Gra główną rolę w „Legends of Tomorrow” oraz tą samą postacią występowała w „Supergirl” oraz „The Flash„.

I na koniec prezentacji Isabel Rochev w Arrow 2, to w rzeczywistości Summer Glau. Amerykanka jest znana przede wszystkim jako Tess Doerner w „The 4400” oraz River Tam w „Firefly„. Później najdłużej na ekranie telewizyjnym gościła w serialu „Terminator: The Sarah Connor Chronicles„. Z drobnych ról możemy wymienić jej postać Skylar Adams w „Alphas„, czy jej występy w „Grey’s Anatomy„.

Arrow 2 - Glau

Arrow – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pozostając obiektywnym trzeba stwierdzić, że Arrow 2 to ostatni sezon, który może się podobać szanującym się widzom adaptacji komiksowych wydawnictwa DC Comics. Mamy tu ponownie walki na najwyższym poziomie. Duża jest to zasługa Deathstroke’a. Trzeba przyznać, że Manu Bennett w takich rolach czuje się jak ryba w wodzie. Nowe wprowadzone postacie także dobrze wpisują się w pozytywny obraz całego drugiego sezonu.

Arrow 2 - Deathstroke - Wilson

Jeżeli więc zaczynać przygodę z serialem Arrow całkiem od zera, to warto zwrócić uwagę na dwa pierwsze sezony. Nie jest i nigdy nie był to wybitny serial. Jednakże początkowe sezony chociaż pozbawione są w dużej mierze absurdów wylewających się z ekranu na widzów oraz konwencji melodramatycznej. I właśnie z tych powodów można polecić widzom ten omawiany sezon.

Udostępnij w social mediach