ARROW – Sezon 1 – RECENZJA

ARROW – superbohaterski serial akcji stworzony dla stacji The CW przez Grega Berlantiego, Marca Guggenheima i Andrew Kreisberga. Serial jest inspirowany serią komiksów Green Arrow, wydawnictwa DC Comics. Za jego produkcję odpowiada DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Berlanti Productions (studio produkcyjne założone przez Grega Berlantiego) oraz Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.).

GATUNKI : superhero / akcjasupernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwsze sześć sezonów serialu ARROW liczą po 23 odcinki. Pierwszy sezon był premierowo emitowany na kanale The CW od 10 października 2012 roku do 15 maja 2013 roku.

ARROW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o zamaskowanym bohaterze, który posiada podwójną tożsamość. Po pięciu latach od katastrofy morskiej, miliarder Oliver Queen zostaje odnaleziony na bezludnej wyspie na Pacyfiku. To szok dla mieszkańców Starling City, ponieważ od dawna uznawany on był za zmarłego. Po powrocie do domu, Oliver przestaje się zachowywać jak dziedzic fortuny i rozpieszczony playboy, za którego był uważany przez lata. Ponadto przywdziewa on nocami zielony kostium i zaczyna na własną rękę zwalczać przestępczość oraz eliminować wszystkich tych, którzy według niego zawiedli to miasto.

Oliver ukrywa swoją sekretną tożsamość, zarówno przed mieszkańcami Starling City, jak i przed własną rodziną, a w tym przypadku matką Moirą i siostrą Theą. Pierwszym dla niego priorytetowym zadaniem w kwestii ukrycia swojej sekretnej tożsamości, jest zgubienie „swojego cienia i anioła stróża”. Takim został John Diggle, były wojskowy, który zatrudnił się jako prywatny ochroniarz Olivera Queena. Ponadto Oliver już jako zamaskowany mściciel w kapturze, musi także unikać lokalnej policji, która nie będzie akceptowała samozwańczych wojowników na ulicach Starling City. Oto ma zadbać kapitan Quentin Lance, detektyw pracujący w policji w Starling City, a równocześnie prywatnie ojciec Laurel, czyli byłej dziewczyny Olivera Queena.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Trudne zadanie dzisiaj przede mną. Dlaczego trudne ? Po pierwsze, jak pisać o serialu, który wiem jaką drogę przeszedł i jak bardzo zmienił mój pierwotny obraz o nim, od czasu swojej pierwszej odsłony. Po drugie, jak być konsekwentnym w stosunku do tego, co o nim pisałem wówczas na forach internetowych (to była jeszcze era, gdzie fora miały znaczenie, a grupy facebookowe dopiero raczkowały).

Baa, na forum DC Multiverse rozkładałem dosłownie każdy odcinek na czynniki pierwsze. Wtedy głosiłem, że ARROW nie jest złym serialem, ale jest bardzo nierówny. Muszę się dzisiaj więc tego trzymać, skoro niniejsza recenzja dotyczy tylko pierwszego sezonu. Poza tym moje wypociny pewnie gdzieś wylądowały w jakimś archiwum, bo w necie nic nie ginie, a nie chcę wyjść na hipokrytę. Choć samo forum DC Multiverse już od dawna nie istnieje, to jednak pamięć pozostaje. Dzisiaj zastąpiła je strona w formie blogowej – DC Maniak, na którą swoją drogą zapraszam wszystkich miłośników komiksów DC.

PS. Darmową reklamę im robię ;P ale niech chłopaki mają, bo dobre projekty trzeba powszechnie promować 😉 … a mówią, że za darmo to dzisiaj najwyżej w ryj można dostać 🙂

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon serialu ARROW szturmem wbił się w ramówkę serialową stacji The CW. Z odcinka na odcinek serial zyskiwał większą popularność, by ostatecznie cała produkcja stała się jedną z najchętniej oglądanych na kanale należącym wspólnie do Warner Bros. (dzisiaj AT&T) oraz CBS Corporation (dzisiaj ViacomCBS). To zainspirowało twórców serialu oraz włodarzy stacji, do stworzenia wokół ARROW pokrewnych serii, które ostatecznie utworzyły serialowe uniwersum DC, które nazywamy Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse].

Każdy odcinek pierwszego sezonu ARROW rozpoczyna się od sekwencji słów:

My name is Oliver Queen. For five years, I was stranded on an island with only one goal – Survive. Now I will fulfill my father’s dying wish, to use the list of names he left me and bring down those who are poisoning my city. To do this, I must become someone else. I must become something else„.

Słowa te wprowadzają widzów w fabułę serialu, a także przedstawiają prawdziwe intencje jakie przyświecają Oliverowi, który po powrocie do rodzinnego miasta przywdziewa strój tajemniczego mściciela. Czas spędzony poza domem dał bohaterowi opowieści dużo do myślenia. Po powrocie do domu, nie mógł on już prowadzić swojego dawnego zabawowego i beztroskiego życia. Pięć lat to szmat czasu, który odmienił jego osobowość oraz poczucie wartości. Od teraz Oliver przywdziewając szmaragdowy kaptur posługuje się tajemniczą listą nazwisk, pozostawioną pośmiertnie przez swojego ojca. Są to osoby, które w różny sposób, poprzez swoje działania zaszkodziły temu miastu. By uzdrowić Starling City, Oliver Queen postanawia oczyścić to miasto od największych „trucicieli”.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial ARROW bazuje na komiksach Green Arrow wydawanych w ramach wydawnictwa DC Comics. Postać pojawiła się pierwszy raz na łamach komiksu More Fun Comics #73, wydanego w listopadzie 1941 roku. Twórcami postaci są (a raczej byli, bo od dawna nie żyją) Mort Weisinger oraz George Papp. Pierwotnie w komiksach postać nosiła dokładnie nazwę Oliver Jonas Queen, a miasto, w którym operował nasz bohater, to było Star City. Wygląd bohatera także różnił się znacznie od tego jaki znamy ze współczesnych komiksów. Green Arrow bardziej przypominał Robin Hooda, tylko przeniesionego z lasu Sherwood do wielkomiejskiej metropolii.

Dużą różnicą jest też wiek naszego głównego bohatera. Dawny Oliver Queen to mężczyzna w średnim wieku. Później filmowcy odmłodzili znacznie postać. Pierwszą osobą, która wcieliła się w Zieloną Strzałę był Justin Hartley. Aktor znany jest chociażby z serialu „THIS IS US„. Założył on strój Green Arrowa w serialu „Smallville„. Koncepcje młodszego Green Arrowa podtrzymano i w serialu ARROW otrzymaliśmy także młodszą wersję komiksowego bohatera. Krok ten był na tyle skuteczny, że przyciągnął przed ekran rzeszę widzów, którzy często wcześniej nawet nie przepadali zbytnio za tą postacią. To wszystko zainspirowało wydawnictwo DC Comics do zastosowania podobnego manewru także w świecie komiksowym. Od tamtej pory wydawnictwo zaczęło serwować komiksy z odmłodzoną wersją Olivera Queena.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Konstrukcja pierwszego sezonu posiada dwa nieodzowne elementy. Część fabuły jest osadzona w czasach teraźniejszych – czyt. bezpośrednio po powrocie Olivera Queena do rodzinnego miasta. Pozostała część fabularna opowiada o czasach spędzonych na wyspie. Tam Oliver wylądował po katastrofie statku. Podczas tragicznego morskiego incydentu, Oliver traci dosłownie na swoich oczach Sarę Lance – siostrę Laurel, a następnie po ewakuacji, także swojego ojca. Rozbitka woda wyrzuca na teoretycznie bezludną wyspę. Kolejno w formie retrospekcji widzowie otrzymują fragmenty życia Olivera na wspomnianej powyżej wyspie. Co jakiś czas akcja ze Starling City przenosi nas na Wyspę Lian-Yu, gdzie krok po kroku, śledzimy walkę Olivera o przetrwanie.

Nie jest to wcale łatwa walka. Rozpieszczony bogaty playboy zostaje na dzikiej wyspie sam jak palec. Każdy element jej krajobrazu może dla takiego francuskiego pieska stanowić poważne zagrożenia życia i zdrowia. Tragizm w takiej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Widzowie szybko jednak dowiadują się, że Wyspa Lian-Yu tak do końca nie jest całkiem bezludna. Teraz słowa Olivera o przetrwaniu, z sekwencji startowej każdego odcinka, zaczynają brzmieć bardziej wyraźnie oraz bardziej wiarygodnie.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W ramach bieżących wydarzeń widzowie oglądają Olivera, jako człowieka, który sztucznie stwarza pozory swojego dawnego Ja. Oliver Queen celowo przyjmuje taką pozę, by nikt, szczególnie z jego najbliższego otoczenia, nie identyfikował go z nocną zamaskowaną postacią, która pojawiła się także całkiem niedawno w Starling City. Oczywiście pozory pozorami, ale Oliver tak do końca całkowicie nie wraca do swojej dawnej roli. Po pięciu latach rzeczywiście przechodzi większą przemianę wewnętrzną. Zmiana charakteru wymusza na nim pewne działania względem bliskich, do jakich by się w przeszłości nigdy nie posunął.

Oliver próbuje naprawić także błędy przeszłości w swoim życiu osobistym. Dotyczą one przede wszystkim jego dawnej dziewczyny Laurel. Minęło jednak pięć lat, a to sporo czasu, by uznać zaginionego za zmarłego. Laurel w międzyczasie zbliżyła się bardziej do najlepszego przyjaciela Olivera – Tommy’ego Merlyna. To bardziej komplikuje sytuacje ze względu na relację jakie łączą wzajemnie wspomnianą wyżej trójkę bohaterów.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Poszczególne epizody pierwszego sezonu ARROW przejawiają huśtawkę poziomów. Twórcy próbują, mówiąc kolokwialnie, zrobić dobrze wszystkim fanom komiksów DC. Co jakiś czas wrzucają na ekran antagonistów zakapturzonego szmaragdowego łucznika, znanych z kart komiksów. Za jednym razem to wychodzi dobrze, za innym bardzo sztucznie i w sposób nienaturalnie wymuszony. W międzyczasie twórcy realizują w serialu własną wizję świata Zielonej Strzały. Serwują nam bohaterów, których nie doświadczymy na kartach komiksów. W ten sposób budują całe rodzinno-przyjacielskie otoczenie Olivera Queena.

Jedno trzeba powiedzieć jasno i dosadnie. Pierwszy sezon ARROW to pokaz świetnych sekwencji walk wręcz. Do tej pory zarówno kino superbohaterskie oraz wszelkie seriale realizowane w tym tonie, odbiegały mocno od tego, co znamy z komiksów. Sekwencje walk w większości przypadków były nienaturalne i raziły widzów nieporadnością i sztucznością. ARROW jako serial zmienił ten obraz rzeczy. Dostajemy dynamikę na najwyższym poziomie, a poszczególne pojedynki wyglądają jak rasowe walki rodem z historii obrazkowych. To największa zaleta początkowych sezonów serialu ARROW i ciężko temu zaprzeczyć.

Na koniec jeszcze można wspomnieć o dobrej oprawie muzycznej. Pierwsze co się rzuca w oczy, to niestety brak czołówki. Pojawia się tylko napis ARROW, a ten styl rozlewa się później na pozostałe seriale superbohaterkie The CW. Nie umniejsza to jednak oprawie muzycznej, która dźwiękowo dobrze dostosowuje się do akcji serialu. Greg Berlanti powierzył zadanie stworzenia odpowiedniej oprawy muzycznej amerykańskiemu kompozytorowi. To Blake Neely odpowiada za oprawę dźwiękową, a za soundtrack do pierwszego sezonu w całości odpowiada WaterTower Music.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak wygląda pierwszy sezon ARROW od strony aktorskiej ? Oliver Queen w tym serialu, to w rzeczywistości Stephen Amell. To kanadyjski aktor. Przed wcieleniem się w postać szmaragdowego łucznika, aktor przewijał się przez takie seriale jak kanadyjski „ReGenesis„, czy amerykański „The Vampire Diaries„, gdzie na krótko mógł stać się wilkołakiem. Aktor zagrał też w późniejszym czasie w nowej wersji „90210” oraz wcielił się w postać Scotta Beckera w serialu „Private Practice„. Mogliśmy go też oglądać w towarzystwie Żółwi Ninja w filmie „Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows„. Natomiast już jako zakapturzony bohater Starling City występował także w pozostałych serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse].

Moira Queen, czyli serialowa matka Olivera, to aktorsko Susanna Thompson. Serialowo przeplatała się przez różne seriale, ale głównie w rolach epizodycznych. Pojawiła się między innymi w „The X-Files„, „Star Trek: Deep Space Nine„, czy w „Star Trek: Voyager” jako królowa Borg. Najdłużej na srebrnym ekranie gościła w serialu „Once and Again„, wcielając się w postać Karen Sammler.

Tommy Merlyn to aktorsko Colin Donnell. Jego serialomaniacy znają przede wszystkim z postaci Scotta Lockharta w „The Affair” oraz roli Doktora Connora Rhodes w serialu „Chicago Med„.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Laurel Lance to natomiast aktorsko Katie Cassidy (obecnie Katie Cassidy Rodgers). To amerykańska aktorka, którą niektórzy mogą kojarzyć z horroru „When a Stranger Calls„. Horrory nie są jej obce, bo wystąpiła także w filmie „Black Christmas„, z podgatunku slasher horror. Serialowo wielu zna ją z trzeciego sezonu „Supernatural” (znanego w Polsce jako Nie z tego świata). Zagrała też Juliet Sharp w „Gossip Girl„. Już jako Laurel nie zabrakło jej także w innych serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanych później na TheCWverse].

Yao-Fei Gulong z Wyspy Lian-Yu, to aktorsko Byron Mann. Amerykański aktor chińskiego pochodzenia z Hong Kongu. Aktor zagrał między innymi detektywa Matta Sunga w „Dark Angel„. Wcielił się też w postać Changa w serialu „Hell on Wheels” oraz Admirała Nguyena w „The Expanse” Mieliśmy go także okazję oglądać w roli Dimitriego Kadmina w „Altered Carbon„.

Policjant Quentin Lance to w rzeczywistości Paul Blackthorne. To przede wszystkim najlepszy serialowy terrorysta Stephen Saunders, z trzeciego sezonu „24” (w Polsce znanego jako 24 godziny). Aktor wcielił się też na krótko w Doktora Jeremy’ego Lawsona w serialu „ER” (w Polsce znanego jako Ostry Dyżur). Zagrał też Clarka Quietly w „The River„.

John Diggle w tym serialu, to w świecie realnym David Ramsey. Aktor zagrał między innymi Antona Briggsa w bijącym niegdyś rekordy oglądalności serialu „Dexter„. Zagrał też Ala Druzinsky’ego w „Outlaw„, a jako już John Diggle wystąpił we wszystkich pozostałych serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanych później na TheCWverse].

To jeszcze na sam koniec serialowa siostra Olivera Queena. Thea Queen to aktorsko Willa Holland. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Kaitlin w serialu „The O.C.”. Później zagrała także w innym teen drama „Gossip Girl„, gdzie wcieliła się w postać Agnes Andrews.

ARROW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial ARROW niewątpliwie coś poruszył w zastygłym serialowym świecie adaptacji komiksów DC. Zapoczątkował on wyrzut seriali pokrewnych. Fani komiksów ponownie mieli okazję oglądać serialowo postać najszybszego człowieka na Ziemi w serialu „The Flash„. Później trafił się także zlepek bohaterów komiksowych podróżujących w czasie i przestrzeni w serialu „Legends of Tomorrow” oraz latająca w przestworzach kuzynka Supermana – Kara Zor-El w serialu „Supergirl„. To niewątpliwie duże osiągnięcie, które rozbiło bryłę lodu, w jakiej były zamrożone serialowe adaptacje komiksów DC.

Patrząc z perspektywy czasu początek serii mógł się podobać wielu widzom i to nie tylko komiksomaniakom. Co się później stało z serialem, to inna sprawa, jednak pierwszy sezon mimo swojej nierówności posiadał wiele pozytywów. W pamięć zapadają przede wszystkim świetne sekwencje pojedynków wręcz oraz umiejętności łucznicze głównych bohaterów. Chociażby dla takich plusów warto zobaczyć początkowe sezony ARROW.

Udostępnij w social mediach