ANNE WITH AN E – Sezon 3 – RECENZJA

ANNE WITH AN E 3 (polski tytuł: Ania, nie Anna 3) – trzeci sezon kanadyjskiego dramatu obyczajowego stacji CBC. Serial całościowo stanowi luźną adaptację powieści Ania z Zielonego Wzgórza, autorstwa Lucy Maud Montgomery. Twórczynią serialu jest Moira Walley-Beckett. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ANNE WITH AN E 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – ANNE WITH AN E 2.

GATUNKI : dramat obyczajowy / dramat kostiumowy period drama
KRAJ PRODUKCJI : Kanada

Trzeci sezon serialu liczy, podobnie jak poprzedni, 10 odcinków. ANNE WITH AN E 3 był nadawany premierowo na kanale CBC TV od 22 września 2019 roku do 24 listopada 2019 roku.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu do Avonlea przybywa Muriel Stacy. Kobieta w miejscowej szkole zastępuje nauczyciela Phillipsa, dla którego niewypałem okazały się zaślubiny z Prissy Andrews. Na pierwszy rzut oka jest ona niestandardowa, bo ubiera męskie spodnie i jeździ na motorowerze. W przeciwieństwie do Pana Phillipsa Stacy zgadza się udzielać dodatkowe korepetycje Gilbertowi, który chce zostać w przyszłości lekarzem. Jedynie na wstępie podpada jej Ania, której to nauczycielka mieniła się niczym bratnia dusza. Za nadpobudliwe zachowanie i plotkarstwo, nauczycielka wyznacza jej karę – napisanie wypracowania o szkodliwości plotkarstwa. Pech jednak chciał, że nie będzie to takie proste zadanie, bo najpierw pożar niszczy pracę, a później pilniejsze okazuje się ratowanie lisa, na którego rozpoczęło się wielkie polowanie.

Polowanie na lisa zakończyło się zwykłym wandalizmem. Szkolni zbóje pod wodzą Billy’ego Andrewsa, znaleźli w lesie zmontowany z desek domek, w którym często ukrywała się Ania, a ostatnimi czasy również Cole. Tam chłopak spełniał się artystycznie, po tym jak rzucił szkołę z powodu Pana Phillipsa. Banda zaczęła niszczyć domek oraz strzelać do figurek wyrzeźbionych z drewna przez Cole’a. Chłopak widząc to po fakcie, wyładowuje swoją złość na Ani, bo ta sprowadziła w to miejsce nauczycielkę i zdradziła jego tajemnicę. Następnie znajduje szalik Billy’ego Andrewsa i biegnie do szkoły wymierzyć wandalowi sprawiedliwość. Bójka kończy się przypaleniem ucha Billy’emu.

Po tej całej akcji Cole jest zdruzgotany, a Ania czuje się wszystkiemu winna. Czarne chmury gromadzą się również nad nauczycielką, która jest pewna utraty posady. Oprócz niestandardowego nauczania i nieumiejętności w okiełznaniu uczniów zostaje ona posądzona, z powodu plotek Rachel, o rozbicie małżeństwa Państwa Andrews.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Ania w związku z tym wymyśla plan ratowania nauczycielki Muriel Stacy. Razem z ekipą wyrusza pociągiem do sąsiedniego miasta. Na miejscu zaskakuje ich Gilbert, który udał się tam w poszukiwaniu swojego czarnoskórego przyjaciela. Ten zadłużył się w miejscowej Mary, a przez chwilę doznał złamania serca, bo wziął jej dorosłego syna Elijhę za jej męża. Przy pomocy Gilberta wszystko się wyjaśniło, a Bash oświadczył się Mary. Dodatkowo w ramach prezentu ślubnego Gilbert dopisał Sebastiana do aktu własnościowego farmy. W tym czasie akcja ratunkowa zorganizowana przez Anię zatrzymuje się u cioci Diany. Tam postanawia zostać Cole, a cała reszta wraca do Avonlea, by wziąć udział w posiedzeniu Rady Mieszkańców, debatujących nad losem Muriel Stacy. Tym samym przeprowadzają pokaz inspiracji wykorzystania elektryczności, którym natchnęła ich nauczycielka. To poruszyło Radę Mieszkańców i większość opowiedziało się za pozostawieniem Stacy na stanowisku nauczającym ich dzieci. Następnie wszyscy udają się na ślub Sebastiana i Mary.

Mija trochę czasu od tych wydarzeń. W pobliżu Avonlea rdzenni mieszkańcy zakładają swoją osadę, by handlować własnymi wyrobami z miejscową ludnością. Ania ze swoją ciekawską naturą chce wszystkiego się od nich dowiedzieć. W tym czasie w Avonlea reaktywowano również tablicę ogłoszeń towarzyskich, na których można w kilku słowach wykazać swoje zainteresowanie potencjalną partnerką. Dla Ani to poza tym nowy etap życia, bo właśnie kończy 16 lat. Dodatkowo praca domowa na temat historii własnego rodu inspiruje Anię, by dowiedzieć się coś o swoich biologicznych rodzicach. Marilla i Matthew po pewnym namyśle pozwalają jej opuścić Avonlea, by mogła przeprowadzić swoje prywatne badania genealogiczne. Mają jednak pewne obawy, że to co odkryje może jej się samej nie spodobać.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Trzeci sezon tego serialu, który podbił serca widzów na całym świecie, jest przez Netflix wskazywany jako finałowy. Nie jest to jednak faktyczny finał serii, ponieważ stacja CBC TV podjęła decyzję, że nie powstanie już kolejny sezon tej produkcji. Netflix znając już fakt o kasacji serialu, promował ANNE WITH AN E 3 (polski tytuł: Ania, nie Anna 3) jako sezon finałowy.

Kolejny raz trzeba podkreślić, że nie jest to autorski serial Netflixa, więc nie miał on nic do gadania w sprawie dalszego losu tego serialu. Współpraca CBC z Neflixem w przypadku tej produkcji ma wyłącznie charakter finansowy (plus to, że Netflix wpłynął na zmianę tytułu serialu) i dotyczy globalnej dystrybucji serialu przez giganta streamingowego. Nie tworzył on tego serialu, więc nie mógł sam zamówić kolejnego sezonu. Decyzję o anulowaniu serialu podjęły osoby decyzyjne kanadyjskiej grupy medialnej, a wśród nich Catherine Tait – President and CEO of CBC/Radio-Canada.

Nie mniej jednak ANNE WITH AN E 3 (polski tytuł: Ania, nie Anna 3) praktycznie domyka główny wątek bohaterów, który się nam przewijał od początku tego serialu. Nie jest to więc takie hardcorowe przerwanie serialu i spokojnie można choć w części czuć się tym usatysfakcjonowanym. Oczywiście fani serialu chcieliby i chcą nadal znać ciąg dalszy przygód Ani. Dodatkowo niektóre wątki poboczne nie mają tutaj swojego właściwego zakończenia, więc to naturalna potrzeba każdego widza, który chętnie śledził tą serialową produkcję. A o jakie dokładnie chodzi wątki trzeciego sezonu, które wymagają dokończenia ?

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

ANNE WITH AN E 3 serwuje nam wątek z Indianami, którzy osiedlili się w pobliżu Avonlea. Tytułowa bohaterka od początku jest zainteresowana nowymi przybyszami i szybko znajduje wspólny język z jedną dziewczynką imieniem Ka’Kwet. Ta zna język angielski i widzi, że Ania jest całkiem inna charakterologicznie od pozostałych mieszkańców Avonlea. Ci z reguły traktują Indian jak groźnych dzikusów, od których lepiej trzymać się z daleka, jeśli nie ma się w zanadrzu broni palnej.

Generalnie to wzruszająca historia córki Aluk i Oqwatnuk, z plemienia Mi’kmaq. To rdzenni mieszkańcy Wyspy Księcia Edwarda, na której rozgrywa się większość akcji tego serialu. Są oni u siebie w domu, ale wiadomo jak to historycznie wyglądało. Wiemy w jaki sposób traktowani byli przez napływowych kolonistów, którzy potworzyli na ich ziemiach własne państwa. Tym samym traktują oni nowe terytoria jako swoją własność wraz z inwentarzem, który często stanowiły różne plemiona indiańskie. Tu na przykładzie rodziny Ka’Kwet widzimy stare jak świat podejście dawnych kolonistów z Europy względem Indian.

Problem w tym wątku jest jednak znacznie szerszy, bo dotyczy on złudnej obietnicy lepszej przyszłości dla małej Ka’Kwet. Nowi panowie starych ziem obiecują małej Ka’Kwet edukację na cywilizowanym poziomie oraz lepszą możliwość asymilacji z „miejscową ludnością” (red. i znowu ten paradoks historyczny, bo koloniści na serio mówili tak o sobie względem Indian, którzy są prawdziwymi miejscowymi).

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Inny istotny wątek poboczny dotyczy Basha. Z końcem poprzedniego sezonu stał się on współwłaścicielem domu i farmy rodzinnej Gilberta. Życie na nowo zaczęło się do niego uśmiechać, a dodatkowo poznaje i poślubia uroczą Mary. Następnie Sebastianowi i Mary rodzi się córka, która wymaga stałej opieki. Los tak chciał, że nie będzie to łatwe zadanie. Wraz z Bashem widzowie przechodzą przez trudy wychowawcze, śledząc zaangażowanie pozostałych mieszkańców Avonlea, którzy zaczęli traktować go jak członka swojej wielkiej miejscowej rodziny.

ANNE WITH AN E 3 to także opowieść o dojrzewaniu. Dziewczyny i chłopcy z Avonlea, których poznaliśmy na przestrzeni dwóch poprzednich sezonów, przestają być już dziećmi. Poważnie myślą o znalezieniu dla siebie partnerów / partnerek. To już coś więcej niż dziecięce zadłużenie, jak te znane wcześniej z przykładu Ruby, względem Gilberta. Sprawę ma ułatwić tablica towarzyska, na której sugestywnie słowami można określić swoje zainteresowanie inną osobą. Jest to więc czas zalotników i pierwszych niewinnych związków. Nie brakuje przy tym humorystycznej formuły, bo młodzieży z Avonlea nie wystarczy tablica towarzyska, ale również jest konieczna podstawa edukacji seksualnej. Szybko zauważymy spore braki w ich wiedzy w temacie, co rodzi zabawne sytuacje. Choć zawsze mogą liczyć na pomoc najlepszej i najbardziej lubianej nauczycielki Muriel Stacy.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Sfera uczuć to jedno, ale przed młodzieżą z Avonlea, to również czas przygotowań i wyboru przyszłej uczelni. To może się wiązać z całkowitą zmianą ich życia, bo do wyboru są uczelnie nie tylko na północnoamerykańskim kontynencie. Nie każda dziewczyna ma jednak pozostawiony wybór samej sobie. Tu widzimy ten problem na przykładzie Diany Barry. Jej rodzice mają całkiem inne oczekiwania względem swojej córki i mamy tu tym samym zaserwowane zderzenie całkiem odmiennych oczekiwań.

Na wstępie było powiedziane, że ANNE WITH AN E 3 raczej domyka główny wątek dotyczący głównych bohaterów. Chodzi oczywiście o Anię i Gilberta. Droga ta jest jednak bardzo długa i wyboista. Często dochodzi do tego wszystkiego irracjonalne zachowanie naszych głównych bohaterów, które przynosi więcej szkód niż pożytku. Na drodze życiowej Gilberta staje również asystentka pewnego lekarza. Winnie staje się szybko obiektem z jednej strony zainteresowania, z innej strony obiektem zazdrości. No ale jak może być inaczej, skoro Ania i Gilbert od samego początku mają problemy z wyrażaniem własnych uczuć 😉

Finalnie nie możemy też zapominać o wątku genealogicznym, który serwuje nam ANNE WITH AN E 3. Tytułowa bohaterka postanawia dowiedzieć się coś więcej na temat swoich biologicznych rodziców oraz na temat własnego pochodzenia. Kiedy wywalcza sobie do tego prawo u nowych opiekunów, rusza z własnymi badaniami. Wspiera ją przy tym poznany w poprzednim sezonie Cole Mackenzie. Ten wątek też ma swoje zakończenie wraz z finałowym odcinkiem, więc nie musimy się martwić czy ostatecznie poznamy efekt badań genealogicznych rudowłosej Anne Shirley-Cuthbert.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To ostatni raz w tym serialu rzućmy okiem na bohaterów tej opowieści, jak wszyscy oni wyglądają od strony aktorskiej. Moody Spurgeon, czyli jeden z uczniów miejscowej szkoły, to aktorsko Jacob Ursomarzo. Do tej pory nie miał on jeszcze okazji występować na ekranie, ale zajmował się dubbingiem w serialach animowanych.

Siostra zakonna Maria z wątku młodej Indianki, to aktorsko Jennifer Wigmore. Ostatnio wystąpiła jako Dianne Lewis w trzecim sezonie „Designated Survivor„. Niektórzy mogą ją również kojarzyć z roli Pani Linderman w serialu YouTube Original „Impulse„.

Winifred „Winnie” Rose, z wątku romantycznego Gilberta, to aktorsko Ashleigh Stewart. Aktorka nie ma na koncie żadnych poważnych ról, więc występ w ANNE WITH AN E 3 jest jej pierwszą poważną rolą.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Elijah Hanford, czyli syn Mary, to aktorsko Araya Mengesha. Najbardziej jest chyba znany z roli Hassana Ali w serialu kanadyjskim „Shoot the Messenger„. W drobnej roli pojawił się również w trzecim sezonie „Hemlock Grove„.

Hazel Lacroix, czyli matka Basha, to aktorsko Melanie Nicholls-King. Serialowo to między innymi Brenna z „CHANNEL ZERO – THE-NO-END HOUSE„. W przeszłości wcieliła się również w Cheryl w „The Wire” (znane w Polsce jako Prawo ulicy). To również Ann Marie Bowen z beznadziejnego „Falling Water„. Epizodycznie przewinęła się także w pierwszym sezonie „Star Trek: Discovery„.

To jeszcze Indianie z plemienia Mi’kmaq. Aluk, to aktorsko Brandon Oakes. Niektórzy mogą go kojarzyć z innego serialu CBC TV – „Arctic Air„. To również Bobby Sunwind z „Bad Blood„. Oqwatnuk, to natomiast w rzeczywistości Dana Jeffrey. Aktorsko to między innymi serialowa Olive z „Teenagers„.

No i na koniec córka tej pary, czyli wspominana wielokrotnie w niniejszym tekście Ka’Kwet. W tej roli Indianka Kiawentiio, dla której z oczywistych względów to pierwsza poważna rola na srebrnym ekranie.

ANNE WITH AN E – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

No cóż, wygląda na to, że to już koniec nowej serialowej wersji Ani z Zielonego Wzgórza. Jednak w momencie pisania tego artykułu trwa akcja na rzecz uratowania serialu. Ta nie tylko skupia się na podpisaniu internetowej petycji. ale wiąże się z nakładami finansowymi na plakaty i billboardy nawołujące do przywrócenia serialu. Na chwilę obecną Canadian Broadcasting Corporation jest nieugięte w sprawie swojej decyzji. Choć w świecie seriali już z nie takimi problemami mieliśmy do czynienia i miały one czasami swój szczęśliwy koniec. Wszystko więc może się zdarzyć, jednak na chwilę obecną ANNE WITH AN E 3 (polski tytuł: Ania, nie Anna 3) jest ostatnim sezonem tego serialu.

Serial dystrybuowany globalnie przez Netflix będzie miał go stale w swojej bibliotece (red. chyba, bo spór o kasę czasami przybiera ostrzejsze oblicze, więc głowy ściąć bym sobie za to nie dał, że stale będzie w bibliotece platformy NETFLIX).

Udostępnij w social mediach