ANNE WITH AN E – Sezon 2 – RECENZJA

ANNE WITH AN E 2 (polski tytuł: Ania, nie Anna 2) – drugi sezon kanadyjskiego dramatu obyczajowego stacji CBC, stanowiącego adaptację powieść Ania z Zielonego Wzgórza, autorstwa Lucy Maud Montgomery. Twórczynią serialu jest Moira Walley-Beckett. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – ANNE WITH AN E 1.

GATUNKI : dramat obyczajowy / dramat kostiumowy period drama
KRAJ PRODUKCJI : Kanada

Drugi sezon serialu liczy 10 odcinków. ANNE WITH AN E 2 był nadawany w Kanadzie na kanale CBC-TV od 23 września 2018 roku do 18 listopada 2018 roku. Po zawarciu umowy współpracy z Netflixem, platforma zyskała prawo udostępnienia drugiego sezonu przed premierą telewizyjną, to jest w dniu 6 lipca 2018 roku.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Ania przypadkowo w szkole dowiaduje się, że Cuthbertowie zastawili własne gospodarstwo. Brak pieniędzy z ich strony rodzi ryzyko, że Ania będzie musiała wrócić do sierocińca. Wszystko to okazuje się prawdą, a sprawa zastawienia gospodarstwa poróżniła rodzeństwo. Podczas sporu Matthew dostaje ataku serca. Jego plany zwiększenia wydajności pracy przy zbiorach biorą w łeb. Marilla natomiast uspokaja Anię, że niezależnie od problemów finansowych, nikt nie ma zamiaru ją odesłać, bo jest obecnie członkiem rodziny.

Sytuacja komplikuje się, gdy pożyczkodawca informuje Marylę, że umowa, którą zawierał Matthew zostaje cofnięta. Kiedy jej przyjaciółka namawia ją do zbiórki pieniędzy na pokrycie kosztów pożyczki, Marilla odmawia. Kobieta nie chce jałmużny od lokalnych mieszkańców, nawet jeśli niesie to ryzyko utracenia Zielonego Wzgórza. Jedynym ratunkiem jest sprzedaż wszystkich cennych rzeczy. Ania postanawia sprzedać swój największy prezent – sukienkę wręczoną jej przez Matthew. Inne rzeczy zaczyna sprzedawać podstępem zawyżając ich wartość. W międzyczasie Ania spotyka Gilberta, którego przeprasza za całe wcześniejsze zachowanie po śmierci jego ojca. Ten informuje ją, że na jakiś czas opuszcza Avonlea, bo zatrudnia się na statku. To podsuwa Ani myśl. Dziewczyna postanawia zaangażować się do pracy dorywczej, by pozyskać pieniądze za drobne wypełnianie domowych obowiązków u obcych ludzi.

Do Cuthbertów wprowadzają się geolodzy. Ania zaczyna kręcić się wokół Nate’a, by poznać sekrety skał. W rzeczywistości Nathaniel to poszukiwacz złota i do tego całkiem podstępny. Próbuje on wciągnąć w „złotą” intrygę zarówno Cuthbertów, jak i Państwo Barry. Później wykorzystuje manewr, by Ania podsłuchała jego rozmowę o złocie, prowadzoną z kolegą po fachu. Następnie plotka się roznosi po całym Avonlea. Mieszkańcy zwołują zebranie. Nate na posiedzeniu mieszkańców proponuje układ, w zamian za poczynione ze strony mieszkańców inwestycje. Tym samym wykorzystuje wszystkich finansowo dla własnej korzyści, ale Ania i inni mieszkańcy modlą się, by rzeczywiście miasteczko wzbogaciło się na wydobyciu złota.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kolejna adaptacja powieści Ania z Zielonego Wzgórza, autorstwa Lucy Maud Montgomery, już po pierwszym sezonie, szybko zaskarbiła sobie przychylne opinie wśród samych widzów. Nikt nie spodziewał się spadku poziomu, jeśli drugi sezon będzie realizowany w podobnych duchu co pierwsza odsłona. I tak właśnie się stało. ANNE WITH AN E 2 kontynuuje książkowe wątki przenosząc je na ekran, ale całość pozostawia w tej samej konwencji co premierowy sezon. Oczywiście tak jak było wspomniane przy okazji recenzji pierwszego sezonu, nie jest to całkowicie wierna adaptacja. Własna wizja Moiry Walley-Beckett jednak w tym przypadku się sprawdza i może się podobać wielu widzom w każdym wieku.

ANNE WITH AN E 2 (polski tytuł: Ania, nie Anna 2) rozpoczyna się od wątku poszukiwaczy złota. Szybko spostrzegamy, że żadni z nich poszukiwacze, a zwykli krętacze. Sieją oni zamęt w Avonlea i wciągają mieszkańców miasteczka w swoją intrygę. Pan Dunlop oraz młodszy jego kompan Nate zamieszkują tymczasowo u Cuthbertów. Nasza główna bohaterka szybko zdążyła się zakręcić wokół jednego z tych niby geologów. Nate wykorzystuje ciekawską naturę Ani i mimo że na pozór nie chce, by wciskała ona nos w jego sprawy, to w rzeczywistości sam jej podsuwa materiały, które ją do tego przyciągają jak magnes. Nasza tajemnicza dwójka szybko też wykorzystuje sytuację, by wykorzystać naiwność wiejskiej społeczności (red. choć tu możemy to określić bardziej jako łatwowierność).

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wątek geologów to tylko jeden z kilku, które przeplatają się nam przez cały drugi sezon. ANNE WITH AN E 2 (polski tytuł: Ania, nie Anna 2) mocniej też naświetla zawiązywane przyjaźnie naszej tytułowej bohaterki. W pierwszym sezonie to właściwie tylko Diana była jej jedyną przyjaciółką, od czasu kiedy Ania trafiła na Zielone Wzgórza. Z doskoku koleżanki Diany Barry także zaczęły utrzymywać bliższe kontakty z rudowłosą Anią, ale to raczej nie ze swojego wyboru, ale z uwagi na ich kontakty z Dianą.

Teraz oglądamy również nową więź znajomości jaka jest budowana między Anią, a wysokim i nieśmiałym Cole’em Mackenzie. Cole jest dość zamknięty w sobie, ale ma duszę artysty. Każdy wolny czas między szkolnymi lekcjami oraz po zajęciach szkolnych wykorzystuje na rysowanie oraz rzeźbienie. Ania z czasem uświadamia sobie, że jego odmienność względem lokalnych dzieciaków bardziej przypomina jej odmienność. Stąd zaczyna go niejako traktować jak pokrewną duszę i swojego przyjaciela.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

A co w takim razie z Gilbertem Blythe’em ? Jego Ania do tej pory traktowała „inaczej” niż wszystkich chłopców z Avonlea. Choć sama siebie oszukiwała względem swoich uczuć. Teraz chłopak i tak opuszcza na jakiś czas Kanadę i znajduje zatrudnienie na statku parowym. Tam praca nie należy do najłatwiejszych, ale Gilbert szybko zaprzyjaźnia się z jednym z podpokładowych pracowników – Sebastianem, który lubi się sam nazywać Bashem. To czarnoskóry mieszkaniec Trynidadu, który jest wolnym człowiekiem, choć dla wielu przypadkowych ludzi jest często brany za niewolnika. Wokół tej dwójki jest zbudowany osobny wątek w ramach ANNE WITH AN E 2. Lekki spoiler, ale z czasem Gilbert wraz z Sebastianem wraca do Avonlea. Dla mieszkańca ciepłego kraju, który nie widział w życiu śniegu, przeżywanie kanadyjskiej zimy okazuje się wielką męczarnią. Z czasem Sebastian zaczyna się asymilować z lokalną społecznością, a dla Gilberta staje ważnym kompanem, który zapewnia mu pustkę po śmierci ojca.

W ANNE WITH AN E 2 poznajemy trochę faktów z przeszłości rodzeństwa Cuthbertów. Dokładnie z czasów śmierci ich brata. Widzom jest w ten sposób łatwiej zrozumieć, dlaczego Matthew jest taki zamknięty w sobie i lubi się izolować od reszty mieszkańców oraz dlaczego Marilla jest taka humorzasta.

ANNE WITH AN E 2 to także przeniesienie dużej części akcji w środowisko szkolne. Wszak Ania to teraz nie tylko nowa mieszkanka Avonlea, ale i uczennica lokalnej szkoły. Tam lekcje odbywają się pod okiem Pana Phillipsa, który jest mało przyjazną personą. Właściwie gardzi on wszystkimi uczniami, a jedynie ważną dla niego osobą z tego „motłochu” jest Prissy Andrews. Ten wątek poboczny zapoczątkowany w pierwszym sezonie ma tu ciąg dalszy. W samej szkole z czasem zachodzą głębsze zmiany, z uwagi na obrót wydarzeń, a w ich centrum pojawia się niejaka Muriel Stacy.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Skoro więcej wydarzeń kręci się wokół szkoły, to bliżej poznajemy lokalnego nauczyciela i tamtejszych uczniów. Srogi nauczyciel Pan Phillips to jedno, ale same dzieciaki względem siebie bywają wredne. Billy jest tu typowym szkolnym rozrabiaką. Najchętniej by coś zniszczył lub komuś dokuczył. Wszystkie odmieńce pokroju Cole’a są dla niego naturalnym celem. To taki lokalny szkolny urwis pierwszej wody. Josie Pye natomiast z czasem przestaje leżeć koleżeństwo z Anią, więc lubi jej czasami dopiec. Na całe szczęście tylko słownie.

Oczywiście drugi sezon nie zapomina też o relacjach osób dorosłych. Wokół tych relacji swoje trzy grosze dorzuca oczywiście nasza tytułowa bohaterka. Ania nie chce pozwolić, by Matthew był wiecznie samotny, zamknięty w swojej stodole. Dziewczyna bierze więc sprawy w swoje ręce, nawet jeśli jej dorosły opiekun nie ma zielonego pojęcia o jej tajnych działaniach za jego plecami.

ANNE WITH AN E 2 ma wiele wątków głównych oraz pobocznych. Te istotne następują etapowo po sobie zgodnie z książkowym pierwowzorem. To żaden spoiler jeśli wspomnimy tu na przykład o próbie przefarbowania włosów przez naszą tytułową bohaterkę, która nie może znieść swojego naturalnego rudego koloru. Taki manewr oczywiście nie może się skończyć dobrze, czego Ania doświadcza boleśnie na własnej skórze. No a później pozostaje już tylko obcinka włosów.

Przy okazji drugiego sezonu warto też powiedzieć słów kilka o czołówce serialu. Jest ona dość ciekawie zrealizowana wizualnie. Po zawarciu umowy współpracy z platformą Netflix odnośnie dystrybucji serialu poza Kanadą, lekko ją zmodyfikowano zmieniając wyryty tytuł na gałęzi drzewa, które wyświetla nam się podczas intra (red. dla przypomnienia – pierwotnie serial nazywał się Anne). W tle natomiast słyszymy piosenkę „Ahead by a Century” wykonywaną przez kanadyjski zespół The Tragically Hip.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze rzut okiem na naszych bohaterów od strony aktorskiej. Zacznijmy od quasi-geologów. Pan Dunlop, to aktorsko Shane Carty. Aktor serialowo przewija się raczej w rolach epizodycznych. Wystąpił między innymi w ósmym sezonie „Suits” oraz pierwszym sezonie „Reign” (znanym w Polsce jako Nastoletnia Maria Stuart).

Nate, to natomiast w rzeczywistości Taras Lavren. On ostatnio przewinął się przez serial „V-Wars”.

Mary, z wątku z Sebastianem, to aktorsko Cara Ricketts. Aktorka przewija się od czasu do czasu epizodycznie przez znane seriale. Pojawiła się na ekranie w pierwszym sezonie „Titans„, piątym sezonie „Orphan Black” oraz osiemnastym sezonie „Law & Order: Special Victims Unit„.

Sam Sebastian / Bash, to natomiast aktorsko Dalmar Abuzeid. Karierę rozpoczynał rolą Danny’ego Van Zandta w popularnym w Kanadzie „Degrassi: The Next Generation„. Jako starszy zagrał natomiast Caleba Wolfe w serialu „Condor” (pol. Trzy dni Kondora). Epizodycznie pojawił się także w trzecim sezonie „Hemlock Grove„.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Teraz rodzina Andrews. Prissy aktorsko została już przedstawiona, a jej ojca Harmona w ANNE WITH AN E 2 gra David Ingram. Aktor na srebrnym ekranie przewija się raczej w drobnych rolach. Pojawił się w drugim sezonie „Continuum„, czwartym sezonie „Supernatural” oraz pierwszym sezonie „Designated Survivor„.

Jego serialowy syn – urwis Billy, to w rzeczywistości Christian Martyn. Jego możemy kojarzyć z roli Jasona Jourisa w „Northern Rescue„. To również Jacob Szalinsky w serialu „Workin’ Moms„.

Jego serialowa żona to natomiast aktorsko Janet Porter. Aktorka gra jedną z matek chłopców w trylogii według Kinga „IT„. Na srebrnym ekranie przewinęła się również we wspomnianych wcześniej „Degrassi: The Next Generation” oraz „Titans„.

Niejako powiązany z rodziną Andrews – Pan Phillips, to aktorsko Stephen Tracey. Aktor wcielił się chociażby w rolę Lorda Thomasa w trzecim sezonie „Reign„.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Josephine Barry, którą poznaliśmy już w pierwszym sezonie, gra w tym serialu Deborah Grover. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z roli Joanie Jenkins w „Happy Town„.

To teraz dla uzupełnienia obsada uczniowska. Tillie Boulter, to aktorsko Glenna Walters. Josie Pye, to natomiast w rzeczywistości Miranda McKeon.

Charlie Sloane, to aktorsko Jacob Horsley. Cole Mackenzie, którego poznaliśmy w ANNE WITH AN E 2, to natomiast w rzeczywistości Cory Grüter-Andrew. On jest najbardziej rozpoznawalny z obsady tych dzieciaków. Zagrał w finałowym sezonie „The Man in the High Castle„. To również Aden z trzeciego sezonu „The 100„. Epizodycznie pojawił się w drugim sezonie „Fargo” oraz w pierwszym sezonie „Legends of Tomorrow„.

I na sam koniec Muriel Stacy. W tej roli wystąpiła Joanna Douglas. Filmowo to Joan w „Saw 3D„. Serialowo to między innymi Shell Jenkins, ze wspomnianego wyżej „Happy Town„. To również Samantha Strange w „Being Erica„. Epizodycznie pojawiła się również w drugim sezonie „The Handmaid’s Tale” oraz miniserialu „11.22.63„.

ANNE WITH AN E – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

ANNE WITH AN E 2 (polski tytuł: Ania, nie Anna 2) nie traci uroku z pierwszej odsłony. To ważne, że serial nie rozbija się na drobne zachowując ducha pierwszego sezonu. W drugim sezonie pojawia się wiele wątków znanych z powieści autorstwa Lucy Maud Montgomery. Pozostałe elementy są dodawane wg wizji kreatorki serialu. Wraz z przebiegiem fabuły poznajemy nowych bohaterów, w tym między innymi Sebastiana, który towarzyszy młodemu Gilbertowi. Mocniej akcentowani są także uczniowie lokalnej szkoły w Avonlea, w tym przede wszystkim Cole Mackenzie. Trochę jednak na boczny tor zostaje odłożona ciotka Diany – Josephine Barry, z którą Ania znalazła wspólny język jeszcze w poprzednim sezonie.

Koniec końców drugi sezon wypada dobrze, nawet przy zwiększonej ilości odcinków. Tym samym serial dostał zielone światło na kolejną kontynuację. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć ANNE WITH AN E 2, a chciałby się na własnej skórze przekonać jak wypadła kolejna już ekranizacja słynnej powieści Lucy Maud Montgomery, to całość może obejrzeć w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach