AMENSALISM – Recenzja

AMENSALISM (org. 覆活 / Fu Huo) – tajwański (od Chińczyków z Tajwanu) thriller kryminalny z elementami fantasy (supernatural-fiction) + typowe Mystery. Za produkcję serialu odpowiada TTV (Taiwan Television Enterprise, Ltd) oraz GTV (Gala Television Corporation).

GATUNKI : thriller / thriller kryminalny / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / mystery / suspense
KRAJ PRODUKCJI : Tajwan

AMENSALISM liczy 13 odcinków. Premierowo był on nadawany na kanale TTV od 28 marca 2020 roku do 20 czerwca 2020 roku, a także również na kanale GTV.

AMENSALISM – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Chen Youkuan i Bi Kewei, których losy dziwnie się splątały. W wieku dziesięciu lat przeżyli obydwoje tragiczny wypadek. Youkuan od tamtej pory przeżywa senne koszmary. To w rzeczywistości wizje przyszłości, które zwiastują śmierć różnych osób. Youkuan ma właśnie kolejny taki sen związany z pożarem budynku, o którego spowodowanie podejrzewa się Zhang Zhizonga.

Zawodowo Youkuan jest ochroniarzem Xu Mingfei. Właśnie zabezpiecza jej ważne podpisanie kontraktu. Ktoś jednak usilnie próbuje to uniemożliwić podsuwając fałszywego boy’a hotelowego, by skradł kluczowe dokumenty. Po tym incydencie Youkuan udaje się do kawiarni po mocniejszą kawę, która ma odpędzić jego niechciane sny. Tam właśnie prawniczka Bi Kewei prowadzi rozmowę ze swoją klientką Liu w sprawie pobicia przez jej narzeczonego. Chwilę później ten szaleniec pojawia się w kawiarni i grozi kobietom skalpelem. W ich obronie skutecznie interweniuje Cheng Youkuan, a na miejscu zdarzenia chwilę później zjawia się policja. Ta jednak wręcza przypadkowemu bohaterowi wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka, w związku z serią tajemniczych podpaleń. Bi Kewei widząc to oferuje mu swoją adwokacką pomoc.

Youkuan ma kolejny proroczy sen, w którym widzi Zhang Zhizonga planującego podpalić pewną dziewczynę. Mężczyzna uważa, że jeszcze nie jest za późno, by temu zapobiec. Jego śladem rusza Kewei, która ostatecznie wpada na Youkuana. Kobieta podejrzewa, że Youkuan kłamał na komisariacie i próbuje się od niego dowiedzieć dlaczego. Ten wyjawia jej prawdę o proroczych snach, a kobieta postanawia pomóc mu odnaleźć piromana. Przy okazji zdarza się coś wyjątkowego. Dzięki Kewei, Youkuanowi pierwszy raz od 19 lat udaje się zapobiec czyjejś śmierci, dlatego docenia wyjątkowość kobiety. Później jednak uświadamia sobie, że zna ją z czasów dzieciństwa. Wtedy obarczał winą dziewczynę za swój los i nałożył na nią klątwę. Ta sprawiła, że przeżycie przez niego o jeden dzień więcej, oznaczać będzie jeden dzień życia mniej dla ​​Bi Kewei.

AMENSALISM – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2020 roku widzowie mieli szansę obejrzeć tajwański serial AMENSALISM. Słowo to oznacza jedną z antagonistycznych zależności międzygatunkowych, w której obecność i czynności życiowe jednego gatunku lub populacji wpływają niekorzystnie na drugi gatunek lub populację. Przy czym jest to relacja jednostronna, tj. obecność tego drugiego gatunku dla pierwszego jest obojętna. Przykładem amensala jest pędzlak – grzyb, który produkując antybiotyk (penicylinę) ogranicza rozwój bakterii (znajduje to praktyczne zastosowanie w medycynie). Innym przykładem może być brzoza, która hamuje rozwój np. sosny.* Z taką właśnie zależnością mamy do czynienia między głównymi bohaterami serialu AMENSALISM.

Dziewiętnaście lat temu w wyniku tajemniczej klątwy Chen Youkuan związał swój los z dziewczynką imieniem Kewei. Wówczas chłopiec obarczał dziewczynę za swoją chorobę oraz wcześniejsze niepowodzenia, jak chociażby posądzenie go o kradzież jej telefonu. Nomen omen w retrospekcjach widzimy, że była to Nokia. Twórcy serialu zadbali więc o detale historyczne, bo w tamtych czasach niemal każdy użytkownik telefonów komórkowych posiadał jakąś Nokię niezależnie od regionu świata, w którym się znajdował. Gdy Youkuan był ciężko chory miał w nadprzyrodzony sposób okazję wybrać imię osoby, którą obarczy swoim cierpieniem, a wtedy odzyska życie. Od tamtej pory ich drogi się rozeszły, a Youkuan natrafił ponownie na Kewei, gdy ta jest już dorosłą dyplomowaną prawniczką.

Chen Youkuan spotyka Bi Kewei po 19 latach całkiem przypadkowo. Początkowo nie rozpoznaje w niej dziewczynki, którą rzekomo obłożył klątwą zależności. Ta pomaga mu dopaść seryjnego piromana, który stoi za licznymi podpaleniami w stolicy zbuntowanej republiki – Tajpej. Ku jego zaskoczeniu, dzięki Kewei pierwszy raz udało mu się zapobiec czyjejś śmierci. Ma to wszystko związek z kolejnym elementem supernaural-ficton w tym serialu, a mianowicie proroczymi snami głównego bohatera. To właściwie fragmentaryczne wizje przyszłości, w których Youkuan widzi śmierć różnych osób, którym nie może zapobiec.

AMENSALISM – Recenzja – ANALIZA – część 2

Właściwie Chen Youkuan za każdym razem próbuje zapobiec tragediom widzianym w sennych wizjach. Jednakże po dotarciu na miejsce zdarzenia i tak dochodzi na jego oczach do śmierci osoby widzianej w snach. Pierwszy raz zmienia ten stan rzecz wyjątkowa Bi Kewei. Mężczyzna tym samym dostrzega jej wyjątkowości, ale później poznając jej tożsamość zaczyna kojarzyć, że w przeszłości związał tragicznie on swoje życie z tą osobą, a dziewczyna przez lata nie była nawet tego świadoma. I właściwie na tym kończą się elementy fantasy w tym serialu. Trochę dziwna ta zależność, że przeżycie przez niego o jeden dzień więcej, oznaczać będzie jeden dzień życia mniej dla ​​Bi Kewei. Twórcy serialu AMENSALISM jakoś nie potrafili tego ukazać poza słowami głównego bohatera oraz piosenką w tle, która ciągle towarzyszy nam przez cały serial.

Wpadający w ucho utwór Let Me Protect You w wykonaniu Prince Chiu rzeczywiście opisuje zależność głównych bohaterów tej opowieści, jednak takie coś ciężko jest dobrze pokazać w praktyce. Generalnie ścieżka dźwiękowa do tego serialu robi dobre wrażenie. Nie mniej gorszym utworem od wyżej wymienionego jest No More Tears (org. 看破) w wykonaniu Kan Po. Utwór często stanowi tzw. ending theme (red. nie żebym robił reklamę, ale oba utwory możemy znaleźć chociażby na Spotify).

Wracając jednak do samych elementów fantasy. Lepszą stroną od ukazanego amensalizmu są te prorocze sny głównego bohatera. To one często ujawniają tam kolejno elementy tajemniczej układanki, która doprowadziła w przeszłości do tragicznych wydarzeń związanych z rodziną zarówno Youkuana, jak i obecnie dorosłej już Kewei. Serial AMENSALISM to dobre Mystery, bo potrafi często zaskakiwać widza, odkrywającego krok po kroku tajemnice przeszłości. Każdy taki odkrywany szokujący element często stanowi klamrę danego epizodu. Tym samym serial AMENSALISM to również dobry Suspens. Jeśli tego szukamy w serialach telewizyjnych, to tym bardziej warto zwrócić uwagę na tą tajwańską produkcję.

AMENSALISM – Recenzja – ANALIZA – część 3

Co jeszcze ciekawego ma w sobie serial AMENSALISM ? Produkcja nie skupia się na wrzucaniu nam multum bohaterów. Oni oczywiście są liczni, ale przewijają się przez serial bardziej epizodycznie. Właściwie cała akcja serialu kręci się wokół otoczenia głównych bohaterów. Tu poznajemy postacie z ochrony, którą kieruje Chen Youkuan. Są to stojący zawsze na wysokości zadania przystojny Ace oraz urocza Xiao Mi (red. tak jak ta firma elektroniczna / technologiczna ;P) oraz wspierający ich zawsze informatyk Lin Chunxiong. Cała grupa ochrania córkę prezesa East Emperor Group – Xu Mingfei. Ponadto oczywiście poznajemy jej ojca, który stanowi istotny element tajemniczej układanki oraz prawnika Li Yaoqinga, który jak się okazuje jest znajomym obu głównych bohaterów z czasów ich różnych etapów w życiu.

A jak się ma w tym serialu gatunkowy thriller kryminalny ? AMENSALISM przez wszystkie trzynaście odcinków prezentuje nam dorywczo różnych psychopatycznych przestępców. Jest nim z początku seryjny piroman Zhang Zhizong, później zazdrosny kochaś Fang Jingan i jego mściwy ojciec Fang Yanhua. Postacie te jednak stanowią bardziej epizodyczną warstwę tej produkcji. W dodatku nie zawsze wygląda to profesjonalnie, jak chociażby na przykładzie wątku oszustki wyglądającej jak Xu Mingfei.

Już lepiej thrillerowo prezentuje się wątek przewodni, który stopniowo wyjaśnia nam co zaszło w przeszłości. To wszystko też jak najbardziej ma charakter kryminalny, który doprowadził do tragedii zarówno w otoczeniu małej wówczas Bi Kewei, jak i samego Chen Youkuana. Serial właściwie zbytnio nie pozwala na inne wątki poboczne wokół innych bohaterów, bo tak czy inaczej każdy finalnie ma związek z tymi głównymi wydarzeniami z przeszłości. Jedyne poboczne drobne wątki dotyczą właśnie opisywanych wyżej przestępców, których rozpracowuje Youkuan przy pomocy Kewei. U jej boku mężczyzna czuje się pewniej, bo teraz wierzy, że może nareszcie skutecznie interweniować w sprawie zapobiegania śmierci stale widzianej w swoich snach.

AMENSALISM – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze krótki rzut okiem na aktorów odgrywających czołowe role w tym serialu. Chen Youkuan to tajwański aktor i piosenkarz Prince Chiu (red. wykonuje on omawianą w tekście piosenkę przewodnią). Jego prawdziwe nazwisko to Wang Zi. Na srebrnym ekranie wcielał się wcześniej w postać Yen Lizhenga w serialu „Attention, Love!„. To również Li Dongxu w „The Wife’s Lies / Qi Zi de Huang Yan„.

Bi Kewei, to aktorsko Lorene Ren, znana wcześniej jako Kirsten Ren. Modelka, aktorka i również piosenkarka zagrała między innymi w serialu „The Crossing Hero / Chao Ji Da Ying Xiong„. To również Chen Yuhsi w serialu „Someone Like You / Tīng Jiàn Xìng Fú„.

Prawnik Li YaoQing, to w rzeczywistości Andy Wu. Serialowo to przede wszystkim Wang Shihyuan w „Deja Vu„. Celebrycka prezes Xu Mingfei, to natomiast aktorsko Yao Yiti, bardziej znana jako Eleven Yao.

Prezes całej firmy Xu Zhaode, to aktorsko Michael Huang (rodowo Huang Zhongkun). Aktor zagrał w obu sezonach Wake Up : „Wake Up” i „Wake Up 2: Never Give Up„.

Matkę Youkuana, gra w tym serialu Yen Yiwen. Aktorka występowała jako Wu Chingwen w serialu „A Taiwanese Tale of Two Cities” oraz jako Wu Yingchan w serialu „Someday or One Day„. Ojca Youkuana – Cheng Daai, gra natomiast w tym serialu You Anshun.

Fang Yanhua, to aktorsko Joseph Hsia, a grasujący z początku po Tajpej piroman Zhang Zhizong, to w rzeczywistości Chen Yiwen.

Lin Chunxiong, to aktorsko Lin Hexuan. On również wystąpił w „Someday or One Day„, a także w serialu „HIStory”. Xiao Mi to aktorsko Emily Tsai. Aktorka jest najbardziej znana z postaci Vuk Nany w serialu „The M Riders„. Ponadto wystąpiła w serialu „The X-Dormitory„. Ace, to natomiast w rzeczywistości Wesley Chin.

AMENSALISM – Recenzja – PODSUMOWANIE

Mimo że AMENSALISM jest ciężki ciężarem własnej tematyki, to ogląda się go całkiem lekko. Poza drobnymi po drodze wpadkami epizodycznymi większość z trzynastu odcinków trzyma równy poziom. Produkcja ta z całą pewnością powinna się spodobać wszystkim tym, którzy w serialach poszukują aury tajemniczości. Serial też potrafi trzymać w napięciu i często zaskakiwać nowymi faktami, czy odkrytymi okolicznościami zmieniającym znany dotychczas ciąg zdarzeń.

Problematyczna dla wielu widzów może być jednak końcówka tej opowieści. Często możemy odnieść wrażenie, że tajwańskie seriale nawet jak są dobrze prowadzone, to mają problemy z eleganckim wykończeniem całości. [red. trochę surowa opinia, ale wiele seriali tajwańskich jakie widziałem miały takie zakończenia, które pozostawiały sporo do życzenia. Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu nie ma jeszcze zbyt wiele recenzji tajwańskich seriali, ale chociażby prezentowany niegdyś „Nowhere Man” potwierdza te słowa.].

* źródło – definicja z polskojęzycznej wersji Wikipedii

Udostępnij w social mediach