ALTERED CARBON – Sezon 1 – RECENZJA

ALTERED CARBON – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański serial science-fiction, z podgatunku Cyberpunk. Za produkcję serialu odpowiada Virago Productions, Phoenix Pictures (niezależne studio produkcyjne założone przez Mike’a Medavoy’a i Arnolda Messera), Mythology Entertainment (spółka medialna, której partnerami są: James Vanderbilt, Bradley J. Fischer, William Sherak, Julia Gunn i Lauren Hennessey) oraz Skydance Media (kooperant Paramount Pictures – David Ellison, Dana Goldberg i partnerzy).

GATUNKI : science fiction / cyberpunk
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon ALTERED CARBON liczy 10 odcinków. Wszystkie zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX równocześnie w dniu 2 lutego 2018 roku.

ALTERED CARBON – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu przenosi nas w odległą przyszłość. Śmierć została praktycznie pokonana przez zdobycze ludzkiej technologii. Ludzkość doszła do takiego poziomu technologicznego, gdzie całą świadomość człowieka i wszelkie z nią związane elementy, umieszcza się w specjalnym implancie, tzw stosie korowym. Ten integruje się z ciałem człowieka. Gdy następuje śmierć mózgu, uznawana medycznie jako rzeczywista śmierć człowieka, to implant zostaje przeniesiony do innego ciała, nazywanego w tych czasach powłoką. Nowa powłoka dzięki integracji z implantem odzyskuje świadomość, wiedzę i pamięć. Zginąć dokumentnie można jedynie przez zniszczenie implantu.

Fabuła serialu skupia się na postaci elitarnego najemnego żołnierza Emisariusza Takeshiego Kovacsa. Poznajemy go, kiedy budzi się on ponownie do życia, po dłuższej przerwie od utraty poprzedniej powłoki. Za jego przywróceniem do życia stoi niezwykle bogaty Laurens Bancroft. Bogacz ofiarowuje tym samym Kovacsowi jedną z lepszych dostępnych powłok. Oczywiście nie robi tego za darmo i jest to tzw. transakcja wiązana. Takeshi Kovacs musi rozwiązać zagadkę, kto próbował ostatecznie zamordować Bancrofta. Zamachowiec nie przewidział, że ktoś tak bogaty i pazerny jak Bancroft, posiada ukrytą kopię stale aktualizowaną, która w takich sytuacjach pomoże mu powrócić do życia. Jednak istnieje pewien mankament – Bancroft nie pamięta nic z 48 godzin przed śmiercią, bo tego okresu nie objęła aktualizacja zapasowego stosu. Dlatego też śledztwo własnego zabójstwa powierza Kovacsowi.

ALTERED CARBON – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial ALTERED CARBON bazuje na powieści autorstwa Richarda Morgana. W Polsce książka została wydana pod tytułem „Modyfikowany węgiel”. Nie jest to jednak wierna adaptacja powieści. Taa, wiernych adaptacji to ze świeczką szukać, więc może to zdanie jest całkowicie niepotrzebne. Akcja serialu przenosi nas w futurystyczne lokacje. Trzeba przyznać, że jest to produkcja wysokobudżetowa. Netflix nie szczędzi w takich przypadkach pieniędzy, nawet jeśli produkcja odbywa się poprzez ich zewnętrznych podwykonawców. Mamy więc przed sobą świat przyszłości, częściej ukazywany poprzez gry video, niż seriale telewizyjne. Nie da się ukryć, że takie coś wymaga dużych funduszy i we współczesnym świecie telewizje z ograniczonymi budżetami, nawet jeśli chciałyby zrealizować coś podobnego, to nie mogą sobie na to zbytnio pozwolić. Całe szczęście mamy obecnie gigantów streamingu, a kto bogatemu zabroni ? 😉

ALTERED CARBON – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście sceneria to tylko jeden z plusów serialu. Sama fabuła może nie jest zbyt wciągająca, ale serial pobocznie przedstawia wiele ciekawych elementów społecznych. Pierwszym z nich, na który warto zwrócić uwagę to – ludzkie wynaturzenie. Serial stawia pytanie i sam sobie na nie odpowiada. Co stanie się z ludźmi, którzy będą potrafili oszukać własną śmierć ? Dla takich ludzi przestają istnieć pewne obawy i niemal wszystkie limity i granice. Bogatsza część społeczeństwa może sobie pozwolić na znacznie więcej, niż tzw. klasa średnia. Powłok mają do wyboru, do koloru. Serial posuwa się jednak pod tym względem krok dalej. Tacy ludzie mogą wykorzystywać możliwość łatwej zmiany powłok innych osób, do swoich mrocznych celów. W serialu jest scena z futurystycznego domu uciech, w którym bogacze różnej maści realizują swoje chore fantazje. Jedną z nich jest dosłownie zrobienie wszystkiego z ciałem prostytutki, włącznie z jej zabiciem. Ona otrzyma nową powłokę za pieniądze ze skarbonki techno-burdelu, a klient opuści lokum usatysfakcjonowany, że mógł zrealizować swoje najmroczniejsze fantazje erotyczne.

Inną ciekawą kwestią poruszoną w serialu jest etyka. Dochodzi do tego aspekt religijny. Akcja ALTERED CARBON rozgrywa się daleko w przyszłości. Ludzkość jest już na tak wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, że wszelkie religie straciły całkowicie na znaczeniu. Z czasem umarły śmiercią naturalną z powodu braku wiernych. Jednak gdy ludzkość osiągnęła poziom, który pozwala oszukać śmierć i uczynić się nieśmiertelnym, ponownie pojawiają się ludzie, którzy kwestionują te osiągniecie technologiczne jako zaprzeczające dawnym naukom Kościoła. Powstaje ruch społeczny, z którego wyłania się neo-katolicyzm. Neokatolicy są oczywiście prześladowani, a aby zdyskredytować ich działalność, określa się ich jako miejską biedotę, którą nie stać na nowe powłoki i tylko dlatego odwołują się do dogmatów zapomnianej przez wieki religii.

ALTERED CARBON – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Gorzej natomiast wypada gra aktorska w tym serialu. Trochę to dziwne, bo do głównej roli zaangażowano wschodzącą gwiazdę szwedzkiego pochodzenia Joela Kinnamana. Problemem jest, że postać przez niego wykreowana w żaden sposób (no może poza finałowymi scenami) nie potrafi zaskarbić sobie sympatii widza. Sam aktor ma już na koncie wiele ciekawych ról. Wcielił się on w postać Alexa Murphy’ego w nowej wersji RoboCopa. Serialomaniacy mogą go pamiętać przede wszystkim z roli kandydata na prezydenta z ramienia Republikanów – Willa Conway’a – w serialu „House of Cards„.

Aktorsko lepiej wypada pierwotna powłoka Kovacsa, w którą się wcielił Will Yun Lee. Aktora mogliśmy ostatnimi czasy oglądać w serialu „Falling Water„.

Zleceniodawca śledztwa, czyli Laurens Bancroft, to w rzeczywistości angielski aktor James Purefoy. Pamiętamy go z roli Marka Antoniusza w serialu historycznym „Rome„. Inni mogą go kojarzyć z jednej z tytułowych ról w produkcji serialowej „Hap and Leonard„.

Ciekawą rolę w serialu ALTERED CARBON otrzymał Chris Conner. Wcielił się on w postać „zarządcy” hotelu. W tych czasach hotele obsługiwane były przez holograficzne sztuczne inteligencje. Jedną z nich był Edgar Poe. Samego aktora możemy kojarzyć z roli Jeffrey’a Toobina w „American Crime Story„.

Natomiast policjantka Kristin Ortega, która była w serialu jak cień Takeshiego Kovacsa, to Martha Higareda. Meksykanka występowała dotychczas głównie w rodzimych produkcjach.

ALTERED CARBON – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial ALTERED CARBON po premierze zebrał wiele krytycznych opinii. Jak się wczytać w niektóre z nich, to można wysnuć wniosek, że jest to jedynie czepianie dla samego czepiania się. Nie przemawiały za tym żadne konkretne argumenty. Nie oznacza to jednak, że to obraz idealny. Gra aktorska pozostawia wiele do życzenia, a cała intryga może nie była tak do końca wciągająca, jak to powinno mieć miejsce w serialu, który miał bardzo ambitne cele. Jednak jest to całkiem znośne widowisko science-fiction. Jeśli ktoś lubi bardzo klimaty futurystyczne, to serial powinien przypaść mu do gustu.

Udostępnij w social mediach