All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja

All or Nothing: New Zealand All Blacks – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Nowozelandzki serial dokumentalny o narodowej reprezentacji w rugby. Za produkcję serialu odpowiada Mother Media Group, Pango (nowozelandzkie studio produkcyjne z siedzibą w Londynie) oraz Warner Bros. International Television Studios (AT&T), przy współudziale ALL BLACKS TV.

GATUNKI : dokumentalny / sportowy / dokument historyczny
KRAJ PRODUKCJI : Nowa Zelandia

Pierwszy sezon serialu All or Nothing: New Zealand All Blacks liczy 6 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 1 czerwca 2018 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial przedstawia kulisy budowania nowego składu narodowej reprezentacji Nowej Zelandii w rugby. Po zdobyciu Pucharu Świata w 2015 roku drastycznie zmienił się skład drużyny. Praktycznie 1/3 zawodników podstawowego składu opuściła drużynę. Największe legendy tego sportu odeszły wówczas na sportową emeryturę. Wśród nich kapitan wszechczasów Richie McCaw. Skład opuścili również Dan Carter, Kevin Mealamu, Tony Woodcock, Conrad Smith i Ma’a Nonu.

Mija rok od tych wydarzeń i dopiero teraz zaczyna się nowa era w historii All Blacks. Przed drużyną ciężkie zadanie. Presja jest wielka, ale cel ten co zawsze. Powalczyć o obronę mistrzowskiego tytułu. Teraz jednak dodatkowo nowi zawodnicy muszą udźwignąć ciężar legendy własnej reprezentacji narodowej. Oczy nie tylko swojego narodu, ale oczy całego świata zwrócone są właśnie na nich. Dla tych zawodników zaczyna się walka o wszystko albo nic.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Popularny dokumentalny cykl sportowy ALL OR NOTHING rozpoczął się prezentacją drużyn z futbolu amerykańskiego. Z czasem Amazon zaczął rozszerzać wachlarz na drużyny innych gier zespołowych. Pojawiły się produkcje piłkarskie, dotyczące europejskich klubów, jak i reprezentacji narodowych oraz serial realizowany wokół drużyny hokejowej Toronto Maple Leafs. W 2018 roku Amazon prezentuje również swoim widzom serial o reprezentacji rugby. All or Nothing: New Zealand All Blacks przenosi nas w kulisy kształtowania się nowego składu Narodowej Reprezentacji Nowej Zelandii. Najlepszy w historii rugby team czeka zmiana pokoleniowa. Ta jak zawsze niesie ryzyko i pytanie, czy młodzi zawodnicy udźwigną ciężar odpowiedzialności za utrzymanie statusu najlepszej reprezentacji rugby naszego globu. All Blacks, bo tak właśnie nazywana jest reprezentacja Nowej Zelandii w tej popularnej grze zespołowej, wypływa na nowe nieznane wody. W serialu All or Nothing: New Zealand All Blacks śledzimy natomiast pierwszy sezon 2016 / 2017 z udziałem odmienionego składu tej drużyny narodowej.

Po zdobyciu Pucharu Świata w 2015 roku największe gwiazdy All Blacks opuszczają drużynę. Udają się na zasłużoną sportową emeryturę. Osiągnęły one wszystko co jest możliwie do osiągnięcia w tym sporcie. Teraz czas na nowe pokolenie. Oczywiście nie od razu zmienia się cały skład reprezentacji. Przy stu procentowej zmianie pokoleniowej, to nawet najlepszy trener w historii tej dyscypliny sportowej nie miałby tu czego szukać. Jednak ubytek 1 / 3 podstawowych zawodników robi swoje. Ich zmiennicy muszą teraz udowodnić swoją przydatność dla reprezentacji. Te młode wilki długo czekały na tą chwilę. Dla selekcjonera to duża odpowiedzialność, ale ufa on młodym zmiennikom. Wszak Nowa Zelandia to kuźnia talentów rugby. Jedna gwiazda odchodzi, to zastępuje ją kolejna wschodząca gwiazda. Tu rugby to sport narodowy, więc jest szeroko uprawiany. Nie brakuje więc kandydatów, którzy pragną szybko wbić się do kadry narodowej. Dla nich to również walka o wszystko albo nic.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ten sześcioodcinkowy dokument zabiera nas w podróż przez pierwsze mecze odmienionej Reprezentacji Nowej Zelandii. Są nimi mecze prestiżowego turnieju All Blacks vs British and Irish Lions, walka z Australią o Puchar Bledisloe’a oraz mecze Super Rugby – formatu najlepszych drużyn półkuli południowej. To test dla nowej ekipy, czy będzie ona w stanie konkurować z najlepszymi reprezentacjami rugby. Dla nich to walka o wszystko albo nic. Na szczęście młode wilki mają wsparcie starszych kolegów z poprzedniego składu. Na nich mogą zawsze liczyć, bo w drużynie panuje braterska atmosfera.

Nad całą reprezentacją czuwa (teraz już czuwał) natomiast legenda światowego rugby. To trener wszech czasów Steve Hansen. W Nowej Zelandii pojawiły się już wówczas głosy, że może i na tym stanowisku powinna nastąpić zmiana. Jednak za Hansenem przemawiają sukcesy. Nikt tyle nie osiągnął co on. W Nowej Zelandii jest on znany przez każdego mieszkańca. Ciężko w Polsce znaleźć takie porównanie we współczesnym sporcie zespołowym. Może dawniej takimi powszechnie szanowanymi osobami byli Kazimierz Górski w piłce nożnej, czy Bogdan Wenta w piłce ręcznej. Steve Hansen u siebie w kraju to ikona. Jak twierdzi jego żona, boi się on nawet samodzielnie wychodzić na miasto, bo zawsze znajdzie się tłum ludzi, który przez jego popularność będzie naruszał jego prywatność.

Jednak nawet taka ikona jak Steve Hansen musi ciągle udowadniać, że potrafi świetnie kierować narodową reprezentacją. Każda jego selekcja jest oceniana. Teraz szczególnie, gdy na plac gry wprowadza tak wielu nowych zawodników. Serial All or Nothing: New Zealand All Blacks zwraca na to wielką uwagę, że nawet wielkie gwiazdy nie są tu świętymi krowami. Za błędy trzeba ponieść konsekwencje. Dotyczy to zarówno selekcjonera, jak i pojedynczych zawodników z podstawowego składu drużyny narodowej.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Sam serial jak było wspomniane wcześniej prowadzi nas przez trzy istotne turnieje. W pierwszym odcinku All or Nothing: New Zealand All Blacks zaglądamy na zmagania nowo kształtowanego składu All Blacks na prestiżowym turnieju rozgrywanym przed własną publicznością. To walka z British and Irish Lions. Taki mini turniej rozgrywany jest co dwanaście lat. Tym większa odpowiedzialność na nowym składzie, by obronić tytuł mistrzowski, bo na rewanż nie będzie już okazji dla tych samych zawodników. Poza tym przeciwnik to również ekipa z górnej półki rugby. W Europie obok Francji to elita. Na starcie dla odmienionej ekipy All Blacks to ważne i odpowiedzialne zadanie.

Kolejnym mini turniejem jest walka odwiecznych rywali z sąsiedztwa. To rywalizacja o Puchar Bledisloe’a. Nowa Zelandia udowadnia na nim swoją wyższość nad reprezentacją Australii. Ci mają bardzo mocną ligę, ale reprezentacyjnie muszą często uznać wyższość swoich sąsiadów za małej wody. Mecze te budzą jednak wielkie emocje. Kibice Australia Wallabies zawsze bowiem wierzą, że ich ekipa utrze nosa All Blacks.

Kolejne odcinki serialu All or Nothing: New Zealand All Blacks przenoszą nas natomiast na rozgrywki Super Rugby. Zabawne, ale w momencie pisania tego artykułu pogrzebano już ten format rozgrywek. To taki jakby sezon ligowy dla reprezentacji narodowych półkuli południowej. Rozgrywało się mecze u siebie i na wyjeździe. Często jednak zmieniano format tych rozgrywek i tracił on z czasem na prestiżu. Ponadto męczące były podróże po całym świecie, choć te jak pokazuje serial miały wartość dodaną. Kiedy bowiem All Blacks przyjechali do Argentyny to swoją obecnością mogli zmobilizować uprawiających rugby do większych postępów, by w przyszłości ich reprezentacja mogła dołączyć do elity rugby.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Rozgrywki międzynarodowe odsłaniają postępy oraz niedociągnięcia w nowym składzie All Blacks. To jak widać nie jest już drużyna maszyn do nabijania punktów. To ekipa ludzi, którzy popełniają również błędy na drodze po sukces. Świetne mecze przeplatane są ciężkimi bojami. Z jednej strony osiągają historyczny wyczyn, miażdżąc i upokarzając elitarne RPA 57 do 0. Z drugiej strony męczą się bardzo z Australią oraz problemy sprawia im reprezentacja Argentyny. No ale takie są uroki każdego sportu. Faworyt na papierze nie zawsze musi wygrywać, bo inaczej sport traciłby sens.

Serial dokumentalny All or Nothing: New Zealand All Blacks to jednak nie tylko śledzenie pojedynków na boisku rugby. Z odcinka na odcinek poznajemy również prywatną stronę zawodników narodowej reprezentacji. Rugby to całe ich życie, ale w życiu są również inne istotne elementy. Te rodzinne są często ważniejsze od pracy, którą wykonują. To zawodowi sportowcy, więc gra w rugby to ich praca. Jednak w życiu nie praca powinna być najważniejsza. Jeżeli ktoś tego nie rozumie jak Tomasz Hajto, to powinien się zacząć leczyć. Leczyć psychiatrycznie, bo pracoholizm wymaga takiej interwencji. Na całe szczęście młodzi reprezentanci All Blacks ludzko podchodzą do swojej gry w rugby. Kochają grę w rugby, czyli swoją pracę, ale narodziny dziecka, czy inne rodzinne wydarzenia po ludzku mają dla nich większe priorytety.

Serial dotyka więc również tą prywatną sferę zawodników narodowej reprezentacji. Zresztą te światy się przeplatają. Kontuzje i inne groźne urazy na boisku mogą się później odbić na ich życiu osobistym. W tej kwestii zawsze drżą żony i inne partnerki życiowe naszych zawodników. Sport sportem, ale nic dziwnego, że zawsze po każdym meczu, życzą one sobie ich partnera całego i zdrowego w jednym kawałku ponownie w swoim domu.

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 5

Na koniec musimy kolejny raz pochwalić serial z cyklu ALL OR NOTHING za realizację. To zawsze świetnie zrealizowane dokumenty sportowe. Często sięgają one po materiały historyczne wykorzystując materiały telewizyjne różnych stacji. W ten sposób w All or Nothing: New Zealand All Blacks krok po kroku możemy śledzić losy Reprezentacji Nowej Zelandii. Wydarzenia towarzyszące im na boisku oraz poza nim. Wszystko to jest profesjonalnie zmontowane i często nie pozwala widzowi poczuć, że ma do czynienia z produkcją dokumentalną. To jakby relacje sportowe, w których możemy poczuć ducha tych rozgrywek rugby. I to od pierwszych minut meczu.

Mało tego. Właściwie ducha tych rozgrywek możemy poczuć jeszcze przed rozpoczęciem meczu przez reprezentację All Blacks. Każdy mecz Narodowej Reprezentacji Nowej Zelandii rozpoczyna się bowiem tańcem Haka. To niezwykle istotny element tradycji All Blacks. Ten maoryski taniec łączy rytuał duchowy z wyzwaniem rzuconym wrogowi i przygotowuje wojowników do bitwy. Dla zawodników rugby to też swoista bitwa, a sam taniec działa na nich mobilizująco. Kibicom to się podoba i to nie tylko tym rodzimym. Gorzej tylko, że przeciwnicy All Blacks często patrzą na nich przy tym jak na prawdziwych pajaców 🙂

All or Nothing: New Zealand All Blacks – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Cykl dokumentów sportowych ALL OR NOTHING często budzi pozytywne emocje. Niczym nie ustępuje im na tym polu All or Nothing: New Zealand All Blacks. To wręcz istna perełka dla miłośników rugby. Cieszy więc, że Amazon sięgnął również w swoim cyklu po tą grę zespołową. Możemy bowiem śledzić krok po kroku losy najlepszej w tej grze zespołowej reprezentacji narodowej. Reprezentacji w momencie ciężkiej próby. Zmiany w składzie powodują, że samo All Blacks się zmienia. To poszczególni zawodnicy kształtują styl i charakter tej drużyny. Nowi w drużynie mają natomiast wiele do udowodnienia. Dla tych zawodników zaczyna się walka o wszystko albo nic, dlatego tak idealnie pasuje do tej koncepcji tytuł tego serialu.

Lubicie seriale z cyklu ALL OR NOTHING ? Lubicie rugby ? Jeśli obie odpowiedzi są na TAK, to jest to dla Was pozycja godna polecenia. Serial w języku polskim możemy natomiast obejrzeć w Polsce na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach