After Life – SEZON 2 – Recenzja

After Life 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona brytyjskiego komediodramatu, którego twórcą jest Ricky Gervais. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – After Life 1.

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 6 odcinków. After Life 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 24 kwietnia 2020 roku.

After Life – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Sandy, która pierwszy raz zaangażowała się samodzielnie w pracę nad artykułem do lokalnej gazety poprosiła Tony’ego, by postarał się ponownie odnaleźć szczęście i sens życia. Dziewczyna twierdzi, że Tony ją stale rozbawia, więc zasługuje na to, by być szczęśliwym. Za jej namową Tony stara się być mniej zgorzkniały i bardziej przyjazny dla innych osób. Pierwszym krokiem ku zmianom jest stosowanie się do zaleceń z nagrania zmarłej żony. Lisa chciała, by Tony po jej śmierci znalazł dla siebie nową kobietę. Idąc za tą radą, Tony planuje umówić się z pielęgniarką z domu opieki, która zajmuje się codziennie jego ojcem.

W pierwszej kolejności postanawia jednak zakończyć bezcelową terapię u swojego psychiatry. Gdy ten słyszy o przerwaniu terapii wspomina, że jakoś dla jego szwagra i jego żony jest pomocny w rozwiązywaniu ich problemów małżeńskich. Po tych słowach Tony idzie porozmawiać o tym z Mattem. Przeprasza go za całe wcześniejsze swoje zachowanie, bo nic nie wiedział o jego problemach małżeńskich. Przeprosiny i podziękowania kieruje również w stronę pozostałych pracowników redakcji. Następnie swoje kroki kieruje do domu opieki i proponuje Emmie randkę. Ta prosi go o czas do namysłu, ale Tony jest zadowolony, bo to daje mu nadzieję.

W następnej kolejności składa podziękowania swojej wiernej słuchaczce Anne, z którą często się spotyka na cmentarzu. Oznajmia jej, że już nie chce popełnić samobójstwa, a dodatkowo od tej pory będzie jedynie bezpośredni i brutalny dla tych, którzy na to zasługują. Całą resztę natomiast będzie traktować z szacunkiem i przestanie się na nich wyżywać. Po tej doniosłej deklaracji udaje się ponownie do domu opieki, a tam Emma finalnie zgadza się na proponowaną randkę.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po pierwszych randkach z Emmą kobieta uznaje, że Tony nie jest jeszcze gotowy na nowy związek, bo wciąż myślami jest przy Lisie. Emma jednak nie chce rezygnować z Tony’ego tylko stara się mu dać do zrozumienia, że czas na zmiany w jego myśleniu o zmarłej żonie. W tym czasie małżeństwo Matta niemal legło w gruzach. Lenny zauważa, że Matt od czasu separacji nocuje w siedzibie redakcji gazety, którą kieruje. Proponuje mu tymczasowo swój lokal mieszkalny, bo obecnie przeniósł się do swojej nowej dziewczyny. W zamian prosi Matta o przyjęcie na staż syna June. To bezpłatny staż, więc Matt wyraża na to zgodę.

Niespodziewanie propozycje randki składa Mattowi jego pracownica Kath. Redaktor naczelny lokalnej gazety nie wie co myśleć o tej propozycji, bo jeszcze nie chce stawiać na swojej żonie krzyżyka. Konsultuje więc tą propozycję z Tony’ym. Przy okazji namawia go na wspólne zajęcia z medytacji. To oczywiście nie może skończyć dobrze, bo Tony’ego na samym wstępie wkurza prowadzący te całe medytacje. Tym samym plany zmiany swojego zachowania trochę tracą na znaczeniu, bo Tony’emu ciężko się pozbyć starych nawyków.

After Life – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon tego serialu został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez samych widzów, jak i wszelkiej maści krytyków. Fabularnie to przecież nic wielkiego. Od taka historia mężczyzny, który stracił sens życia po śmierci bliskiej mu osoby. Takich produkcji filmowych i serialowych jest przecież wiele. Brytyjski komediodramat Ricky’ego Gervaisa ma jednak swój urok, którym trafił w serca widzów z całego świata. Wiele zabawnych sytuacji z tragedią w tle i dostajemy serial po którego obejrzeniu chętnie się oczekuje kolejnego sezonu. I w końcu przyszedł na niego czas, a After Life 2 zadebiutował na platformie Netflix 24 kwietnia 2020 roku. I w ten wiosenny dzień ponownie trafiliśmy do Tambury, by śledzić losy Tony’ego Johnsona oraz jego najbliższego otoczenia.

Finał poprzedniego sezonu zwiastował nam diametralne zmiany w sposobie bycia i życia głównego bohatera tej opowieści. Tony Johnson decyduje się przełamać swój stan w jakim się znalazł po śmierci Lisy. Ta w swoich nagraniach życzyła sobie, by Tony również po jej odejściu był szczęśliwy. Takie szczęście może mu dać inna kobieta, którą powinien dla siebie znaleźć. I to właśnie przedśmiertne słowa Lisy były błogosławieństwem i przyzwoleniem dla Tony’ego na nowy związek u boku innej kobiety. Nasz bohater długo się wahał, bo nie był gotowy na taki krok. Nie pomagały mu przy tym wizyty u specyficznego psychiatry oraz częste na siłę uszczęśliwianie go przez szwagra Matta. Ostatecznie jednak codzienne wizyty u ojca umieszczonego w domu opieki okazują się owocne, bo Tony namawia na randkę pracującą tam pielęgniarkę. Emma po chwili zastanowienia zgadza się na propozycje syna Ray’a i to zwiastowało nam wielkie zmiany w życiu naszego głównego bohatera.

After Life – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Początek After Life 2 sprawia jednak widzom pewnego psikusa. Mimo że Emma zgodziła się na randkę, to w ich wspólnych relacjach okazuje się, że nie ma żadnego progresu. Tym samym życie Tony’ego właściwie nadal wygląda podobnie do tego, co nam sam twórca serialu prezentował w pierwszej odsłonie. Tony oczywiście złożył obietnicę swojej wiernej słuchaczce na cmentarzu – Anne, że teraz będzie niemiły jedynie dla tych, którzy na to zasługują. Tym samym zmodyfikował on nieco swoją postawę życiową, bo od teraz nie jest złośliwy dla całego swojego otoczenia. Pamięć po Lisie jest w nim jednak ciągle żywa, a to nie pozwala mu na zmiany w każdej płaszczyźnie swojego życia osobistego. Przynajmniej jeszcze nie na takie, jakie życzyła sobie przed śmiercią jego kochająca żona.

Jednak by After Life 2 nie serwował nam dokładnie tego samego co pierwsza odsłona tego serialu, to u głównego bohatera musiały zacząć zachodzić pewne zmiany. Pierwsza zauważalna różnica jest taka, że Tony przestał stale myśleć o popełnieniu samobójstwa. Jak sam twierdzi, porzucił już tą myśl uzmysławiając sobie, że ten etap żałoby ma już teraz za sobą.

Druga widoczna zmiana u naszego głównego bohatera, to początek przejmowania się losem innych osób. Ktoś może powiedzieć, że Tony już wcześniej przejmował się losem niektórych osób. Jednak pomoc w skróceniu cierpienia w beznadziejności życia pewnego paper boy’a ciężko tu zaliczyć do troski nad losem bliźniego. W After Life 2 takich już bardziej autentycznych przykładów znajdziemy tu więcej. Dokładnie dotyczą one osób z najbliższego otoczenia Tony’ego, bo sam serial właściwie nie wprowadza nam w drugiej odsłonie jakiś nowych znaczących dla fabuły postaci. Widać jednak przy tym, że Tony zmienia swój stosunek do tzw. osób trzecich, bo nie tylko przestaje uprzykrzać im życie, ale nawet od czasu do czasu stara im się jakoś pomóc.

After Life – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ta pomoc Tony’ego jest oferowana w przeróżny sposób. Lekki spoiler, ale w After Life 2 pojawia się wątek potencjalnego zamknięcia Tambury Gazette przez jego właściciela (red. właściciela samej gazety jak i budynku). Dla każdego pracownika redakcji to oznaczałoby koniec i przymus szukania nowego zajęcia. Najbardziej dotkliwe byłoby to dla Sandy, która nie może sobie teraz pozwolić na brak zatrudnienia. Dlatego ze względu na nią Tony angażuje się w ratowanie Tambury Gazette. Oczywiście to kolejny krótki sześcioodcinkowy sezon, więc ten wątek jest drastycznie spłycony. Jednak nie ma on zamiaru ukazywać zawiłości samego problemu wokół lokalnej gazety, ale ma jedynie zamiar zaprezentować tą część odmiany wewnętrznej głównego bohatera, w której od teraz pochyla się on nad losem innych osób.

I to właśnie na tą płaszczyznę zmiany postawy głównego bohatera kładzie nacisk w całości After Life 2. Tony zaczyna się interesować innymi osobami, więc zaczyna dostrzegać czego im w życiu brakuje i czego rzeczywiście pragną. W ten sposób poznając oczekiwania osób z którymi na co dzień przebywa, Tony wie w którą stronę powinien kierować swoją pomoc.

Oczywiście na całe szczęście After Life 2 nie zapomina o tym, że życie w fikcyjnym Tambury nie tylko kręci się wyłącznie wokół Tony’ego Johnsona. W drugiej odsłonie obserwujemy jak wygląda życie fotografa Lenny’ego u boku jego nowej dziewczyny June. Istotne jest w tym wątku podejście Lenny’ego do Jamesa, czyli syna June, który zaangażowany jest muzycznie w miejskim domu kultury. W drugim sezonie bliżej poznajemy również problemy małżeńskie Matta. Teraz to jego oglądamy z wizytami terapeutycznymi u kontrowersyjnego psychiatry, którego praktyki nie mają nic wspólnego z realną terapią osób z problemami.

After Life – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

Serial w swojej kontynuacji raczej skąpo podchodzi do wprowadzania do fabuły nowych postaci. Niektóre jednak w After Life 2 bardziej zyskują na znaczeniu, więc warto przyjrzeć się im bliżej od strony aktorskiej. Żonę Matta gra w tym serialu Laura Patch. Aktorka jest najbardziej znana z serialu „Bad Mother„.

June z wątku Lenny’ego, to aktorsko Jo Hartley. Aktorka w przeszłości pojawiła się w miniserialu „This Is England ’90„. Serialowo to również Denise w produkcji oryginalnej serwisu BritBox „Bliss„.

Serialowy syn June, czyli James, to w rzeczywistości Ethan Lawrence. Aktorsko to między innymi Joe w serialu „Bad Education„.

Rebecca z miejskiego domu kultury, to aktorsko Tracy Ann Oberman. To znana aktorka filmowa i serialowa. Wystąpiła ona między innymi w serialu „New Tricks” oraz jako Lizzie Clapham w serialu „Monroe„.

Ken Otley, który dyryguje kółkiem muzyczno-teatralnym, to aktorsko Colin Hoult. Ostatnio epizodycznie przewinął się przez serial Apple Original „Trying„. W przeszłości w drobnych rolach wystąpił również w serialu „Being Human„.

Valerie z Tambury Gazette, to w rzeczywistości Michelle Greenidge. Aktorkę możemy kojarzyć z serialu „Code 404„.

To jeszcze na sam koniec właściciel Tambury Gazette Paul. W tej roli wystąpił Peter Egan. Serialowo to między innymi Martin Hughes w „Unforgotten” oraz Raoul Lavalliere w miniserialu „The Dark Side of the Sun„. W drobnej roli wystąpił również w kultowym już „Downton Abbey„.

After Life – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Fabularnie After Life 2 na pozór wcale nie rusza do przodu. Brak tu progresu w życiu osobistym Tony’ego, który jakoś nie może wspiąć się na wyższy poziom w relacjach z pielęgniarką Emmą. Jednak to tylko pozory, bo widać że Ricky Gervais miał inny pomysł oraz plan na drugą odsłonę tego serialu. Chciał on pokazać pewien etap przemiany postawy swojego bohatera. Przemiana ta dotyczy troski o losy innych osób. Sam Tony zatracił postrzeganie problemów innych ludzi, gdy samego jego dosięgły największe smutki związane z żałobą po śmierci żony. Teraz to się zmienia i Tony jest otwarty na pomoc bliźnim. Odsuwa więc na bok arogancki i egoistyczny sposób bycia, którego niektórzy tłumaczyli jako sposób radzenia sobie z żałobą po śmierci Lisy.

Właściwie to nie głupi pomysł na kontynuację tego serialu. Szybka przemiana na każdym szczeblu osobowości mogła być potraktowano jako spłycenie tematu od strony psychologicznej. Warto więc było temu poświęcić kolejne sześć odcinków, zanim przejdziemy do kolejnych kwestii z życia naszego głównego bohatera. A tego możemy być pewni, bo serial dostał zamówienie na kolejny sezon.

Udostępnij w social mediach