After Life – SEZON 1 – Recenzja

After Life – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Brytyjski komediodramat, którego twórcą jest Ricky Gervais. Za produkcję serialu odpowiada Derek Productions Limited (studio produkcyjne Ricky’ego Garvaisa).

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon serialu After Life liczy 6 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 8 marca 2019 roku.

After Life – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o dziennikarzu Tony’ym Johnsonie, którego śledzimy losy po śmierci jego żony. Tony od tego czasu bardzo się zaniedbuje i stał się zgorzkniały oraz niemiły dla innych osób. Żona umierająca na raka nagrała mu wytyczne postępowania po jej odejściu, do których Tony wcale się dostosował. Ponadto zostawiła mu pod opiekę psa, któremu Tony czasami zapomina kupić odpowiednie jedzenie. Każdego dnia Tony ma myśli samobójcze. Przeżywa każdy kolejny dzień od niechcenia. Mówi to co myśli i nie przejmuje się opinią innych osób, a gdy zrobi się nieprzyjemnie, to zawsze ma wyjście w postaci samobójstwa.

Zawodowo Tony jest szefem działu w lokalnej gazecie. Jej redaktorem naczelnym jest jego szwagier, który musi tolerować jego dziwne zachowanie. W redakcji pojawia się nowa pracownica Sandy, która ma być dziennikarką blisko współpracującą z T. Johnsonem. Tony nawet nie ma ochoty ją wprowadzać w jej nowe środowisko zawodowe, bo ma o nim niskie mniemanie. Uważa, że to tania gazetka lokalna, którą nikt nie czyta, a starsze panie wykorzystują ją jako ściółkę w kuwetach dla kotów. Tym samym praca również przestała sprawiać mu jakąkolwiek przyjemność.

Po pracy Tony codziennie odwiedza swojego ojca w domu opieki, ale spędza tam krótki czas, gdyż dobija go stan taty, który rzadko cokolwiek pamięta. Ponadto odwiedza często swojego psychiatrę, ale prowadzona terapia nie poprawia jego stanu. Tony ciągle zmuszany jest do wstania z łóżka i powtarzania tych samych czynności co dzień wcześniej, na które zazwyczaj nie ma wcale ochoty.

After Life – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dzisiaj prezentacja docenionego przez krytyków oraz ciepło przyjętego przez widzów komediodramatu brytyjskiego od platformy Netflix. To historia o człowieku, który dosłownie stracił sens życia po śmierci swojej żony. Tony Johnson jest ateistą, więc dla niego nie mają znaczenia wszystkie potencjalne profity po śmierci. Kiedy całe jego życie legło w gruzach po śmierci jedynej osoby, na której mu naprawdę zależało, to zaczął żyć tak, jakby świat wokół niego nie miał kompletnie znaczenia. Nasz bohater jest bardzo bezpośredni w stosunkach międzyludzkich. Sama bezpośredniość może nie jest zawsze czymś negatywnych (red. sam taki jestem), ale Tony przy tym jest niemiły w stosunku do każdej osoby, z którą ma jakikolwiek kontakt. W taki sam sposób traktuje zarówno swoich współpracowników, jak i przypadkowych ludzi na ulicy. Takie podejście ma również do swojego ojca, którego często odwiedza w domu opieki, ale denerwuje go to, że on ciągle zapomina o tym, że mu zmarła żona.

Tony Johnson w After Life często myśli o zakończeniu swojego bezcelowego życia. Często jest bliski popełnienia samobójstwa, ale zawsze na ostatnią chwilę powstrzymuje go myśl o psie. Żona przed śmiercią chciała by szczególnie zaopiekował się on jej psem, którego kiedyś w prezencie dostała właśnie od swojego męża. Jeżeli Tony sam siebie pozbawi życia to równocześnie będzie to wyrok śmierci dla mieszkającego z nim psa. Ten przecież sam nie kupi sobie i nie przygotuje dla siebie jedzenia. Ta myśl właśnie jest niejako blokerem dla Tony’ego. No ale jak tu żyć, jak obecnie nic nie sprawia mu już przyjemności, a każdy kolejny dzień wygląda dokładnie tak samo jak dzień poprzedni. I bez znaczenia czy dotyczy to jego życia zawodowego, czy czasu wolnego po pracy.

After Life – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W przykrym i dołujących życiu Tony’ego są jednak jakieś jasne promienie. Jedną z nich jest bratanek jego żony George. Tony nie lubi dzieci i nigdy nie chciał własnych, ale syna swojego szwagra nawet darzy sympatią. Drugą taką osobą jest przypadkowa starsza kobieta, którą Tony widuje na cmentarzu, gdy odwiedza grób swojej żony. Ta przychodzi na cmentarz z uwagi na swojego zmarłego męża. Jako jedyna osoba sprawia wrażenie pełnego zrozumienia, dla takiej a nie innej postawy naszego głównego bohatera.

Praca dziennikarska Tony’ego sprawiała mu kiedyś przyjemność. Dziś widzi w niej absurdalną sytuację. To małe miasteczko, więc nic wielkiego tu się nie dzieje, stąd nie ma zbytnio czego relacjonować. Ludzie tu mieszkający jednak na siłę szukają sensacji. Robią wszystko, by znaleźć się na pierwszej stronie lokalnej gazety. Sytuacje z tym związane bywają totalnie komiczne, ale tak jak niektórzy mają parcie na tzw. szkło, to tu ewidentnie widoczne jest parcie na papier.

Dlatego Tony z początku uważa, że Sandy będzie się marnować w tej redakcji (red. choć jego myślenie w tym temacie później ewoluuje). Za każdym razem gdy Tony wychodzi ze swoim fotografem do ludzi, którzy zgłaszają jakąś rewelację, to wszystko finalnie okazuje się bzdurą. Pracownicy Tambury Gazette jednak przez lata przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy. Oni wiedzą, że są jakby substytutem jakieś fundacji spełniającej ludzkie marzenia i przywracającej uśmiech na twarzach małych dzieci.

After Life – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Dla Tony’ego to ciężkie do zaakceptowania. Może kiedyś również tak uważał, ale były to jeszcze czasy za życia jego żony i czasy, w których czerpał radość z własnego życia. Dla niego takie życie się skończyło, choć po jego końcu fizycznie życie ciągle trwa. Stąd tytuł serialu After Life. Takie określenie zazwyczaj odnosi się do życia pozagrobowego. W tym przypadku to jednak nic innego, jak późniejsze życie, w sensie całkowicie nowego rozdziału w życiu. Z takim mamy właśnie w serialu do czynienia po śmierci Lisy, czyli kochanej żony naszego głównego bohatera Tony’ego Johnsona.

Gdyby nie taka, a inna konwencja serialu, to można byłoby produkcję After Life nazwać nawet dramatem psychologicznym. Przez pierwszy sezon oglądamy bowiem głównego bohatera ze wszystkimi tymi problemami, które pojawiły się w jego życiu po śmierci żony. Zazwyczaj takie produkcje pokazują jak ktoś sobie radzi ze śmiercią bliskiej osoby. W After Life główny bohater jednak nawet nie próbuje sobie radzić. Żyje z dnia na dzień tak, jakby świat wokół niego nic go nie obchodził. Jeśli jego styl życia spowoduje jakieś większe konsekwencje, od których oberwałby rykoszetem, to zawsze może to przerwać samobójstwem. Zabawne jest w tym serialu, że psychiatra Tony’ego nawet nie próbuje mu jakoś pomóc. Czeka on jedynie na zmianę postawy swojego pacjenta.

Żona przed śmiercią nagrała swoje zalecenia dla męża. Do tych jak widać Tony też w ogóle się nie stosuje, choć często chętnie odtwarza omawiane nagranie. Dopiero jednak poszczególne wydarzenia przedstawione w pierwszym sezonie After Life mogą zmienić jego postawę życiową. To często nawet stawiane na jego drodze życiowej nowe osoby, które mają wpływ na zmianę jego myślenia. A ich jest sporo, począwszy od Sandy i Anne na cmentarzu, listonosza i ćpuna roznoszącego gazety, po pielęgniarkę Emmę opiekującą się jego ojcem, czy prostytutkę Daphne, która woli by nazywano ją pracownicą seksualną.

After Life – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie z serialu After Life wyglądają od strony aktorskiej ? W rolę główną tej produkcji wciela się sam jej pomysłodawca, czyli Ricky Gervais. Anglik do tej pory był najbardziej znany z serialu komediowego „The Office„, ale tej brytyjskiej wersji. Aktor, producent, scenarzysta i reżyser był często nagradzany BAFTA Film Awards (British Academy Film Awards). Stworzył między innymi film „The Invention of Lying” (pol. Było sobie kłamstwo), w którym sam wystąpił w roli głównej. Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku serialu „Derek” od Channel 4. Aktorsko to również Andy Millman w koprodukcji BBC i HBO „Extras” (znanej w Polsce jako Statyści).

Fotograf Lenny z redakcji lokalnej gazety, to aktorsko Tony Way. To między innymi Kimmel w amerykańskim filmie science-fiction „Edge of Tomorrow” (pol. Na skraju jutra). Serialowo to między innymi Dontos Hollard w „Game of Thrones” oraz Silas w „Jekyll & Hyde„. Epizodycznie wystąpił również w „Electric Dreams – The Hood Maker” oraz drugim sezonie wspomnianego wyżej „Derek„.

Redaktor naczelny lokalnej prasy Tambury Gazette Matt, to w rzeczywistości Tom Basden. Serialowo to przede wszystkim Aurelius w „Plebs„. To również Noel w „The Wrong Mans” (pol. Pomyleni).

Kompletny świr Brian Gittins, który za wszelką cenę chce, by napisano o nim artykuł, to aktorsko David Earl. Serialowo to również Kev we wspominanym „Derek„.

Listonosz, który powiedział Tony’emu, że nazywa się Pat, to aktorsko Joe Wilkinson (red. to nawiązanie do popularnej brytyjskiej bajki Postman Pat). Jego pewnie wielu kojarzy z roli Jeffrey’a w „Sex Education„.

Sandy, czyli młoda i początkująca dziennikarka zatrudniona w Tambury Gazette, to aktorsko Mandeep Dhillon. Aktorka ma na koncie drobny występ w „Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker„. Serialowo miała też okazję zagrać w amerykańskim serialu, a mianowicie wcieliła się w Chell w pierwszym sezonie „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny).

After Life – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pracownica seksualna Daphne o pseudonimie zawodowym Roxy, to aktorsko Roisin Conaty. Serialowo jest ona znana z produkcji Channel 4 „Man Down„.

Anne z odwiedzin na cmentarzu, to aktorsko Penelope Wilton. Serialomaniacy powinni ją kojarzyć z rewelacyjnej roli Isobel Crawley w „Downton Abbey„. To również Harriet Jones w kultowym „Doctor Who” oraz Eleanor Hewett w „Match Point” (z polskim tytułem Wszystko gra).

Ćpun Julian Kane zajmujący się roznoszeniem lokalnej gazety, to aktorsko Tim Plester. Aktor zaliczył drobne występy w „Galavant” oraz „Game of Thrones„. Epizodycznie pojawiał się również jako Derek Moberley w „Casualty” (znanym w Polsce jako Na sygnale lub/i Gra o życie, czy Pogotowie).

Ojciec Tony’ego – Ray Johnson, to aktorsko David Bradley. Serialowo to między innymi Quane w „Britannia” oraz Gillenormand w „Les Misérables„. To również Abraham Setrakian w „The Strain” (z polskim tytułem Wirus) oraz Walder Frey w „Game of Thrones„. Ponadto możemy go kojarzyć z postaci Brata Josepha z adaptacji kultowej powieści Kena Folletta „World Without End„. Dla innych to również Jack Marshall w „Broadchurch” oraz Argus Filch w przygodach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera.

Psychiatra Tony’ego to aktorsko Paul Kaye. Serialowo to między innymi Patrick Katz w „The Stranger„. Epizodycznie wystąpił również w „Good Omens„.

Miłośniczka Kevina Harta – Kath, to w rzeczywistości Diane Morgan. Serialowo to między innymi Liz z „Motherland„. Epizodycznie przewinęła się przez drugi sezon serialu „Utopia„.

Mały George, to w rzeczywistości Tommy Finnegan, który przewinął się przez serial „Les Misérables„. Natomiast żonę głównego bohatera Lisę, którą poznajemy w nagraniach, w serialu After Life odgrywa Kerry Godliman. Ją znamy chociażby z serialu „Save Me” oraz „Rush Hour„. To również Hannah w wymienianym wielokrotnie serialu „Derek„.

Na koniec pielęgniarka Emma. Aktorsko to Ashley Jensen, którą widzowie mogą kojarzyć z roli Fran w „Catastrophe„. Ponadto występowała we wspominanym dzisiaj „Extras” oraz „The Reckoning„.

After Life – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Produkcja After Life odbiła się dość szerokim echem w świecie serialowym. Serial zyskał szerokie uznanie i jeśli obejrzymy tą produkcję, to szybko zauważymy, że laury są zasłużone. Żal jedynie, że pierwszy sezon liczy zaledwie sześć odcinków. After Life otrzymał kontynuacje, ale ona również nie zwiększyła ilości odcinków w sezonie, a te są przecież dość krótkie, bo trzydziestominutowe. Koniec końców trzeba się cieszyć tym co powstało i choć jest tego niewiele, to serial mimo ciężkiej tematyki ogląda się całkiem przyjemnie.

Niewątpliwie najjaśniejszym punktem serialu jest Ricky Gervais. W tej produkcji to tzw. człowiek orkiestra, bo jest pomysłodawcą serii, zajmuje się showrunerką, reżyseruje ten serial, piszę do niego scenariusz, jest jego producentem oraz obsadza się w nim w roli głównej. Bez niego cały projekt nie miałby racji bytu. Ważne jednak, że pozostali aktorzy zaangażowani w tej produkcji również świetnie spisują się w swoich rolach. Również dzięki nim serial stoi na wysokim poziomie. Warto więc sięgnąć po jego kontynuację.

Udostępnij w social mediach