Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja

Africa’s Hidden Wonders (polski tytuł: Cuda Afryki) – amerykański dokumentalny serial przyrodniczy Nat Geo Wild (National Geographic Wild -> National Geographic Society). Za produkcję serialu odpowiada Off the Fence (studio produkcji dokumentalnych pod batutą Andrew Zikkinga -> ZDF Enterprises) na zlecenie National Geographic (The Walt Disney Company z udziałem mniejszościowym National Geographic Society).

GATUNKI : dokumentalny / przyrodniczy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Africa’s Hidden Wonders liczy 3 odcinki. Premierowo był on nadawany na kanale Nat Geo Wild (National Geographic Wild) od 1 czerwca 2020 roku do 3 czerwca 2020 roku.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o egzystowaniu afrykańskich zwierząt w różnych skrajnych środowiskach życia. Na tym budzącym zachwyt kontynencie, zwierzęta – od tych największych do tych niemalże mikroskopijnych – walczą o przetrwanie w jednym z najtrudniejszych warunków na świecie. W najbardziej imponujących siedliskach naturalnych naszej planety, wielkie drapieżniki przemierzają rozległe sawanny, dziwaczne małpy zamieszkują wyniosłe szczyty górskie, a tajemnicze owady i węże zajmują najbardziej nieprzeniknione lasy na Ziemi.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial przyrodniczy Africa’s Hidden Wonders zabiera widzów na kontynent afrykański. Tu w pierwszym odcinku odwiedzamy Rwandę. Jest ona o tyle ciekawa, że mieści się na granicy lasów deszczowych, a afrykańskiej sawanny. Stąd już na samym początku serialu odwiedzamy dwa niepodobne do siebie miejsca pod względem warunków życia istot żywych. W afrykańskiej dżungli siłą rzeczy oglądamy goryle górskie. Ich jest coraz mniej na naszej planecie, gdyż gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Te niezwykle silne, ale spokojne małpy mają coraz większe problemy w znalezieniu miejsca do życia dla swoich stad. Wszystko oczywiście przez ingerencję człowieka, którego cywilizacja sięga również często i gęsto po lasy deszczowe. Nie mniej jednak stado z Rwandy znalazło w dżungli ustronne dla siebie miejsce. Co ciekawe, jest to obszar z najwyższymi drzewami kontynentu afrykańskiego.

Tutaj również pole do popisu mają mniejsze od goryli, a zdecydowanie bardziej agresywne szympansy. Te żyją w licznych stadach, w których często dochodzi do różnych pojedynków. Nawet tych sztucznie improwizowanych w kręgach jednej rodziny szympansów. Nieopodal ich stada rozciąga się już sawanna. To miejsce jest tak urokliwe, że ściąga miliony turystów podziwiających naturę. Oczywiście najwięcej na takiej turystyce zarabia RPA i Kenia. Nie mniej jednak ten sam komplet zwierząt obejmuje obserwowaną w omawianym serialu Rwandę. Choć z drugiej strony to pewnie już obszary Tanzanii. Jednak mniejsza o detale, bo uroki sawanny możemy poznać na kilku przykładach afrykańskiej geografii politycznej.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W Africa’s Hidden Wonders (polski tytuł: Cuda Afryki) obserwujemy zarówno hipopotamy, jak i zajmujące te same obszary wodne krokodyle. Te drugie czują respekt właściwie jedynie przed dużymi hipopotami. Każdego innego osobnika atakują, gdy ten wchodzi do wody lub podchodzi do brzegu, aby się jedynie napić. Krokodyle mają bowiem największą siłę zgryzu / nacisku szczęk, ze wszystkich zwierząt naszej planety. Nic więc dziwnego, że atakują nawet trąbę słonia, choć ten ciężarem swojego ciała, mógłby zrobić z nich krokodyli placek. Jednak co do wspomnianych hipopotamów podchodzą z ostrożnością. Czasami jedynie atakują małe hipopotamy w tych samych kąpieliskach, w których również przebywają.

Jeszcze w pierwszym odcinku zaglądamy na afrykańskie mokradła. Tu żyje trzewikodziób, który dziobem wydaje dźwięk jakby serii z karabinu maszynowego. Tego akurat w serialu Africa’s Hidden Wonders (polski tytuł: Cuda Afryki) nie mówią. Mówią natomiast o jego specyficznym dziobie pozwalających mu szukać pożywienia w mule. Ulubioną potrawą trzewikodzioba są natomiast ryby dwudyszne. Poza tym trzewikodziób to jeden z tych dużych ptaków na długich nogach. Mierzy do do 120 cm wzrostu. Choć budowa ciała podobnie jak u łabędzi nie jest przystosowana do latania, to trzewikodziób jest również ptakiem latającym. Jego rozpiętość skrzydeł sięga ponad 260 cm.

Drugi odcinek Africa’s Hidden Wonders przenosi nas natomiast do Etiopii. Tu na masywie górskim żyją gatunki endemiczne. Wśród nich występuje kaberu etiopski. To ssak z rodziny psowatych. Właściwie jest on podobny do cyjona rudego, z czego ten drugi żyje akurat w Azji. Kaberu występuje na wysokościach od 3 do 4,5 tys. metrów n.p.m. To często już śnieżne obszary kojarzącej się z ciepłem Afryki. Są to więc ciężkie warunki do życia, a żyć jakoś trzeba. Kaberu poluje przede wszystkim na gryzonie. Porusza się całą watahą jak wilki, ale do polowania przystępuje solo. To ich sposób na życie, aby atakować bardziej z zaskoczenia.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W etiopskim masywie górskim żyje również dżelada brunatna. To małpa z podrodziny koczkodanów. Zamieszkuje skaliste i zakrzewione wąwozy górskie. Małpy te żyją w dużych stadach. Poszukując pokarmu wspinają się w ciągu dnia na wysokość 3000 metrów. Ich dzieci wyglądają uroczo, choć od najmłodszych lat / miesięcy pilnie uczą się górskiej wspinaczki. Duże osobniki mają natomiast na klatce piersiowej charakterystyczną czerwoną jakby klepsydrę. Szczęki dużych osobników bywają przeraźliwe, więc pewnie nie chcielibyście natrafić na dorosłą dżeladę brunatną nocą 😉

Trzeci odcinek serialu Africa’s Hidden Wonders przenosi nas natomiast w środowisko pustynne. I to tak od razu z grubej rury, bo na największe na naszej planecie środowisko pustynne, jakim jest Sahara. To obok lodowych pustyń najtrudniejsze do życia i funkcjonowania miejsce na Ziemi. Nie mniej jednak żyje tam wiele gatunków zwierząt. Wszak nie na każdym robią wrażenie wysokie temperatury. Pajęczaki, czy chociażby gady czują się tu jak ryba w wodzie. Zakopują się w rozgrzanym w słońcu piasku i często atakują swoje ofiary z zaskoczenia. Czasami jednak i kosa trafi na kamień. Szczególnie gdy na łowy ruszają nocni łowcy. Sahara bywa więc nieprzewidywalna.

W trzecim odcinku przenosimy się również w obręb górski. To pas gór Atlas. Tam żyje makak berberyjski. Z wyglądu niewiele różni się od innych makaków, ale z uwagi na środowisko życia ma inną barwę sierści. Obecnie ten gatunek jest zagrożony wyginięciem. Makaki te zamieszkują skaliste obszary, wzgórza i lasy do wysokość 2000 metrów n.p.m. Ich stada liczą przeważnie po 20 osobników. W grupie czują się mocni i potrafią odeprzeć atak wielu drapieżników. Makaki berberyjskie żywią się głównie roślinami trawiastymi, nasionami, ziołami i owadami. Czasami sięgają również po skorpiony, bo przecież na obszarach pustynnych jest ich pod dostatkiem. Przewodnikiem stada jest zawsze dojrzały samiec. Generalnie samce stanowią tu dominującą siłę, ale w okresie godowym samice są tu tą wybierającą stroną.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Pustynia ściąga również uwagę wielu padlinożerców. Słońce potrafi wykończyć nawet najtwardsze sztuki. Stąd nie widzi fakt, że padlinożercy czyhają na darmowe żarcie. To głównie sępy, ale i również orłosęp brodaty. W ciągu całego roku żyje on wyłącznie w Azji i w rejonie etiopskim. Oglądamy go więc głównie w odcinku z Etiopią, choć krąży on również nad obszarami pustynnymi na północy Afryki. Tam kiedyś był liczebnie dużym gatunkiem, ale obecnie traktowany jest na wielu obszarach jako gatunek wymarły. Nie mniej jednak możemy go również spotkać na obszarze Maghrebu.

Jakie jeszcze atrakcje przyrodnicze dostarcza nam Africa’s Hidden Wonders ? Sezon pierwszy (red. jeśli nie zakończą produkcję, bo oficjalnie nie jest oznaczany jako miniserial) kończy się scenami zbiorników wodnych na północy kontynentu. Tam zlatują licznym stadem flamingi, a podczas pożywiania się nabierają charakterystyczną dla siebie różową barwę. Na sawannach śledzimy równie oryksy oraz stada zebr. Sam serial przez chwilę przenosi nas również w otoczenie guźców. Te charakterystyczne afrykańskie dzikie świnie są wszystkożerne. Środowisko ich życia naraża jednak na liczne niebezpieczeństwa, ale guźce dość sprytnie potrafią się bronić. Wykorzystują do tego szybkość oraz siłę uderzenia z rozpędu.

Africa’s Hidden Wonders – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany serial prezentuje różne skrajne środowiska życia stworzeń Afryki. Nie skupia się na jednym obszarze jak produkcje z serii WILD „X”. Nie skupia się również na jednym gatunku, ale wędruje kamerą po wielu mieszkańcach tego kontynentu. Poprzez dżunglę, sawannę, obszary górskie oraz pustynne dostajemy przekrój środowiskowy Afryki. Oczywiście można to szerzej pokazać sięgając również po środowiska wodne, a szczególnie morskiej linii brzegowej. Ponadto Madagaskar charakteryzuje się licznymi gatunkami endemicznymi. No ale twórcy serialu skupili się na trzech regionach i taki obraz całości prezentują swoim widzom. Swoim, w sensie widzom kanału Nat Geo Wild, a obecnie również platformy streamingowej Disney+.

Udostępnij w social mediach