A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja

A Series of Unfortunate Events 3 (polski tytuł: Seria niefortunnych zdarzeń 3) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Trzeci i równocześnie ostatni sezon serialu opowiadającego historię sierot Baudelaire. Informacje na temat producentów serialu zawarte są w artykule dotyczącym pierwszego sezonu – A Series of Unfortunate Events 1. Trzeci sezon kontynuuje wątek finałowego rozdziału „Carnivorous Carnival” z drugiego sezonu, o którym można poczytać w artykule A Series of Unfortunate Events 2.

GATUNKI : komedia grozy / czarna komedia / komediodramat / familijny
KRAJ PRODUKCJI : USA

A Series of Unfortunate Events 3 liczy tym razem 7 odcinków i został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 1 stycznia 2019 roku.

 

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Olivia w przebraniu Madame Lulu wyjawia rodzeństwu Baudelaire, że jeśli któreś z ich rodziców rzeczywiście przeżyło pożar, to pewnie udało się do siedziby WZS (w oryginale V.F.D.) znajdującej się w górach. Dzieci zostały jednak zdemaskowane przez Hrabiego Olafa, który postanowił wrzucić ich do dołu z lwami. Związaną Wioletkę i Klausa miała pchnąć do rowu Madame Lulu, która w ostatniej chwili ratuje im życie, ale sama przypłaca życiem i ginie z rąk Olafa (a raczej z paszcz lwów). W konsekwencji tych wydarzeń Olaf zmusza je do podpalenia cyrku, a następnie pakuje ich do wozu, zaczepionego o samochód, do którego wsiada wraz ze swoją ekipą i porwanym Słoneczkiem.

Podczas jazdy w stronę górskiej siedziby WZS (V.F.D.), Olaf przecina linę i wóz z rodzeństwem Baudelaire zaczyna staczać się do przepaści. Rodzeństwu jednak udaje się zapobiec tragedii. Po opuszczeniu wozu skrywają się oni w górskiej jaskini, gdzie natrafiają na grupę skautów dowodzonych przez dobrze im znaną Karmelitę Plujko.

W międzyczasie aktorska trupa Olafa rozbija obóz na szczycie góry. Słoneczko wykorzystuje swój bystry umysł, by użyć dymu do wysłania starszemu rodzeństwu sygnałów ich lokalizacji. Równocześnie zaprzyjaźnia się Hakorękim, jednym z porywaczy z grupy Olafa, który zawsze rozumiał każde jej słowo. Teraz rodzeństwu Baudelaire pozostaje uratować siostrę, ale przeszkodę stanowić może nie tylko Karmelita i trupa Olafa, a także tajemniczy, a równocześnie niebezpieczni członkowie organizacji WZS (V.F.D.), z drugiej części schizmy.

A Series of Unfortunate Events 3 - Olaf

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już ostatnie zekranizowane rozdziały cyklu książek Seria niefortunnych zdarzeń. Tym razem w A Series of Unfortunate Events 3 filmowcy na tapetę wzięli Zjezdne zbocze (org. The Slippery Slope), Groźna grota (oryginalnie The Grim Grotto), Przedostatnia pułapka (org. The Penultimate Peril) oraz ostatni rozdział – Koniec końców (oryginalnie The End). Ponownie mamy okazję wczuć się w klimat i atmosferę przeniesionych tekstów na srebrny ekran. To od zawsze była główna zaleta serialu, a pieniądze włożone w bogatą dekorację nie poszły na marne.

W A Series of Unfortunate Events 3 wracają kolejno postacie, które przewijały się przez cały serial. Na samym początku rodzeństwo Baudelaire ponownie trafia na wredną i diaboliczną Karmelitę Plujko (org. Carmelita Spats). Na tym jednak nie koniec. Z czasem ponownie na ekranie gościmy Sędzie Strauss, czy Jerome’a Squalora, którego poznaliśmy w A Series of Unfortunate Events 2 jako męża Esmeraldy Szpetnej. W opowieściach z przeszłości mamy okazję także poznać wspominaną przez cały serial Beatrice. Wyjaśnia nam się także jak wyglądała wspólna przeszłość Snicketa i Hrabiego Olafa, a także co doprowadziło, że ich drogi ostatecznie się rozeszły.

Finałowy A Series of Unfortunate Events 3 daje nam też poznać ostatnią z rodzeństwa Snicket – Kit Snicket. To ona naprowadza sieroty Baudelaire na rozwiązanie sekretów przeszłości.

A Series of Unfortunate Events 3 - Hotel

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

„Odwróć wzrok, odwróć wzrok. Odwróć wzrok, odwróć wzrok. Ten serial niesie smutek, żałobę oraz mrok, a każdy zaś z odcinków to w depresji stronę krok, więc… odwróć wzrok, odwróć wzrok”.

Słowa z czołówki serialu już od pierwszych odcinków serii zwiastują nam, że to ponura historia bez happy endu. Poza tym narrator całej opowieści – Lemony Snicket – swoimi słowami ostrzega widza, że to co zobaczy i usłyszy to tragiczny los sierot Baudelaire. W związku z tym nie można być zaskoczonym końcówką serialu. Ci co bazują na samym filmie z 2004 roku muszą brać na poprawkę, że film jak było wspominane przy okazji A Series of Unfortunate Events 1 jest skrótowcem. Przedstawia on zarys fabuły jedynie początkowych rozdziałów opowieści o sierotach Baudelaire. Czasowo film zajmuje tyle, co jeden dwuodcinkowy rozdział w serialu. W związku z tym w filmie całkowicie zmieniono zakończenie, które przeczy klimatowi całego cyklu. W serialu od samego początku przyjęto zasadę, by w miarę wiernie przelać na ekran historię rodzeństwa Baudelaire. To samo musiało więc dotyczyć zakończenia cyklu.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ostatni sezon nie ustępuje zbytnio pozostałym. Jest krótszy, bo na tapetę wzięto mniej pozostawionych na koniec rozdziałów. Poza tym czas działał na niekorzyść twórców serialu. Tak jak było wspominane przy okazji artykułu dotyczącego A Series of Unfortunate Events 2, istniało ryzyko, że Słoneczko wraz ze swoim wzrostem będzie potrafiło już mówić w trzecim sezonie.

I tak właśnie się stało, bo w trzeciej odsłonie praktycznie można zrozumieć każde wypowiedziane przez nią słowo. Straciło więc urok jej gaworzenie. Na domiar złego odbiło się to na sensie jej relacji z Hakorękim. Od samego początku serialu, to tylko on, oprócz jej rodzeństwa, rozumiał gaworzenie Słoneczka. Teraz przecież każdy mógł zrozumieć co ona mówi, więc jest to lekkim niewypałem. No ale to jest serial – upływ czas był związany właśnie z takim ryzykiem. Nie odbiera to jednak klasy Słoneczku. Ona ponownie wymiata w A Series of Unfortunate Events 3 (polski tytuł: Seria niefortunnych zdarzeń 3) i ciężko zaprzeczyć, że mimo najmłodszego wieku jest jedną z najjaśniejszych gwiazd całego serialu.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

A co z pozostałymi aktorami, którzy pojawiają się w A Series of Unfortunate Events 3 (polski tytuł: Seria niefortunnych zdarzeń 3).

To może czas powiedzieć coś więcej o wspomnianym wyżej Hakorękim. W rzeczywistości to Usman Ally – pakistańsko-amerykański aktor, który zagrał między innymi w „Star Trek Into Darkness„. Serialowo możemy go kojarzyć jako Nathana w oryginalnym serialu YouTube – „Lifeline„. Epizodycznie wystąpił też w „Blindspot” oraz marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Karmelita Plujko to natomiast Kitana Turnbull. Do tej pory wystąpiła w „The Bachelors” jako Annabelle Westman. Epizodycznie pojawia się też w serialu DC – „Supergirl„.

Znacznie więcej ról na aktorskim koncie ma odtwórczyni postaci Kit Snicket – Allison Williams. Ją znamy przede wszystkim z serialu HBO „Girls„, gdzie wcieliła się w główną rolę Marnie Michaels. Grała też Jillian w „The Mindy Project„.

Sędzia Strauss to aktorsko Joan Cusack. Aktorkę znamy jako Sheilę Gallagher z „Shameless„. Poza telewizją często udziela się na wielkim ekranie. A z takich ciekawostek można dodać, że regularnie podkłada głos Jessie w filmach z animacją komputerową „Toy Story„.

Na wzmiankę zasługuje także wicedyrektor szkoły powszechnej Nero. W jego rolę wcielił się aktor filmowy i teatralny Roger Bart. Możemy go kojarzyć z serialu „Desperate Housewives„.

Jeszcze na koniec warto powiedzieć słów kilka o Beatrice. Na ekranie pojawia się ona mało. Narrator jednak wspomina ją praktycznie przez cały serial. W ukochaną Beatrice wciela się Morena Baccarin. Aktorkę znamy między innymi z roli Vanessy Carlysle w „Deadpool” i „Deadpool 2„.

Z seriali znamy ją jako dr Leslie Thompkins w „Gotham„. Podkłada również głos Gideon w „The Flash„. Z innych seriali poza komiksowymi adaptacjami możemy wymienić, że występowała jako Jessica Brody w „Homeland„. W nowej wersji „V” (od słowa Visitors) grała też Annę. Natomiast karierę aktorską rozpoczynała jako Inara Serra w kultowym „Firefly„.

A Series of Unfortunate Events 3 - Beatrice

A Series of Unfortunate Events – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Żal pożegnać się z Serią niefortunnych zdarzeń. Netflix zrobił dobrą robotę, bo serial wyszedł na wysokim poziomie. Oczywiście trzeba rozumieć czarny humor. Kto go nie rozumie, to odpuści A Series of Unfortunate Events po pierwszych odcinkach. (red. albo po pierwszym odcinku, jak wyczytałem w komentarzu na jednej z grup dyskusyjnych na FB. Nie wiem co za gigant to napisał, ale mało nie zlałem się ze śmiechu, bo porzucenie po jednym odcinku, to nawet nie jest po dokończeniu rozdziału, bo rozdziały w serialu są w formie dwóch odcinków ;P).

Poza tym jest to nie tylko jak cykl książek, serial kierowany do dzieci i młodzieży, ale można go oglądać całą rodziną. Nie jest to z uwagi na specyficzne treści typowy serial familijny, ale z całą pewnością jest on kierowany do szerokiej publiki. Trzeci sezon jest dostępny na platformie Netflix od 1 stycznia 2019 roku. Ci co nie mogli się doczekać, to pewnie także już zakończyli jego oglądanie. Dla tych co jeszcze nie widzieli i się wahają, a nie mają problemu ze zrozumieniem czarnego humoru, można polecić całość serialu.

Udostępnij w social mediach