A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja

A Series of Unfortunate Events 2 (pol. Seria niefortunnych zdarzeń 2) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona kolejnej adaptacji cyklu książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Lemony Snicketa (Daniela Handlera). Drugi sezon kontynuuje wątki sierot Baudelaire, które trafiają do Prufrock Preparatory School. Informacje na temat producentów serialu oraz opisy fabuły pierwszego sezonu można przeczytać w artykule A Series of Unfortunate Events 1.

GATUNKI : komedia grozy / czarna komedia / komediodramat / familijny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon Serii niefortunnych zdarzeń został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości 30 marca 2018 roku

A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają do Prufrock Preparatory School. Wita ich – po długim oczekiwaniu w poczekalni – wicedyrektor Nero. Nie dość, że rodzeństwo Baudelaire ma ciągłe problemy z Hrabią Olafem, który dybie na ich majątek, to nowo poznany dyrektor też nie należy do najmilszych osób. By jeszcze bardziej uprzykrzyć życie sierotom, skazano ich na towarzystwo Karmelity Plujko, najbardziej wrednej uczennicy tej szkoły. W deszczu nieszczęść sierot Baudelaire pojawia się jednak kropla nadziei. Jest nią uczynna bibliotekarka Olivia.

Wraz z sierotami Baudelaire do szkoły trafiają także Bagienni. Nowi przyjaciele rodzeństwa Baudelaire pomagają im odnaleźć w bibliotece szkolnej księgę o tajnych organizacjach. Niebezpieczeństwo dla grupy dzieci czai się jednak tuż za ogrodzeniem szkoły. Hrabia Olaf i jego trupa beznadziejnych aktorów próbują dostać się na wewnętrzny teren placówki, a pomóc im w tym może wiecznie dokuczająca wszystkim uczniom, a szczególnie rodzeństwu Baudelaire – Karmelita Plujko.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Seria niefortunnych zdarzeń 2 bierze fabularnie na tapetę kolejne tomy cyklu książek wydanych pod tym samym tytułem. Jak było wspomniane w artykule A Series of Unfortunate Events 1, twórcy serialu fabularnie rozpisali całość cyklu na trzy sezony. Mamy więc tym razem podróż wraz z rodzeństwem Baudelaire: po szkole przygotowawczej, po pustynnej wiosce, po szpitalu, czy też wędrownym cyrku. Po drodze także sieroty trafiają w ręce Esmeraldy Szpetnej, która ma bzika na punkcie mody. I choć brzmi to wszystko dość zwariowanie i ultra-dziecinnie, to Seria niefortunnych zdarzeń potrafi wciągnąć bez reszty także każdego dorosłego widza.

Drugi sezon, kolejne przygody rodzeństwa Baudelaire i kolejne świetne dekoracje, którymi zachwyca przez cały serial Seria niefortunnych zdarzeń. Mało tu nakładanej grafiki komputerowej, jak to ma w całości miejsce w filmach i serialach science-fiction, fabularnie rozgrywających się w dalekiej przyszłości. A to wszystko jest tworzone praktycznie od zera. W dekoracje do serialu włożono ogromne pieniądze i jak widać w efekcie końcowym zostały one bardzo dobrze wydane.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No i nie sposób nie wspomnieć o wciąż nowych kostiumach i charakteryzacjach Hrabiego Olafa. Jest on obecnie osobą poszukiwaną przez organy ścigania, więc nie tylko próbuje on zmylić swoimi przebierankami poszczególnych opiekunów rodzeństwa Baudelaire, ale także wszystkich innych, którzy mogliby go rozpoznać jako poszukiwanego przez prawo. Dodatkowo do stałej ekipy hrabiego dołącza Esmeralda Szpetna. Ma ona swoje własne plany, a w dodatku chce odzyskać to, co straciła przez dzieciaki Baudelaire.

I koniecznie trzeba wspomnieć jak zabawnie twórcy rozwiązali problem stale rosnących dzieci. Szczególnie w drugim sezonie jest to widoczne u naszego najmniejszego dziecka. Słoneczko podrosło i praktycznie lada chwila musi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności aktorskich (o tak ! Jest mała, ale już ma duże umiejętności), by udawać, że rzeczywiście nie potrafi jeszcze mówić. No ale jest to serial, więc upływ czasu między sezonami jest nieubłagany. Ekipa odpowiadająca za realizację serialu, wybrnęła jednak z tego wszystkiego na początku drugiego sezonu obronną ręką. Pierwszy sezon kończy się przybyciem rodzeństwa Baudelaire do upiornej szkoły. Trójka dzieci siada w poczekalni przed gabinetem dyrektora i to jest ostatnia scena pierwszego sezonu. I początkowa scena drugiego sezonu wprowadza element humorystyczny. Dzieci Baudelaire opisują sytuację, że musieli czekać przed gabinetem dyrektora tak długi czas, że nawet Słoneczko zdążyło mocno przez ten czas podrosnąć 🙂

A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

W kwestii aktorów, to do stałej obsady serialu dołączyła w drugim sezonie Esmeralda Szpetna. Mieszkająca początkowo w wielkim apartamentowcu Esmeralda, to w rzeczywistości angielska aktorka Lucy Punch. Możemy ją znać z popularnego w USA serialu (czy bardziej show telewizyjnego) = Ben and Kate =. W poprzedniej dekadzie Punch grała też rolę Elaine Denham w brytyjskim medycznym serialu „Doc Martin„.

Z nowych postaci goszczących na ekranie w drugim sezonie możemy wyróżnić Jacquesa Snicketa. W jego postać wcielił się Nathan Fillion. To aktor znany z wielu produkcji. Jako dubbingowiec najczęściej podkłada głos pod latarnika Hala Jordana w serialach i filmach animowanych WB/DC. Jako aktora pamiętamy go z roli Malcolma Reynoldsa z serialu „Firefly„. Wcześniej wcielił się on w postać Johnny’ego Donnelly w sitcomie „Two Guys and a Girl„. Jednak chyba najbardziej znana jego rola, to tytułowa postać Richarda Castle, oczywiście w „Castle„. Jeśli chodzi o ostatnie lata, to przychodzi na myśl jego postać Gary’ego Westa w „Santa Clarita Diet„.

Małą rólkę w A Series of Unfortunate Events 2 (pol. Seria niefortunnych zdarzeń 2) zaliczył także w drugim sezonie Robbie Amell. Zagrał on Kevina z cyrku. Ten kanadyjski aktor jest znany między innymi z roli Ronniego Raymonda w serialu „The Flash„. Ostatnio także występował jako agent federalny Kyd Miller, w pożal się Boże, ostatnim sezonie wznowionego po latach „The X Files„.

Bibliotekarkę Olivię gra natomiast Sara Rue. Ta amerykańska aktorka zaliczyła główną rolę w serialu „Impastor„. Pojawiała się też przez chwilę w popularnym kryminale „Bones„. Jednak chyba najbardziej jest znana z roli Kim Sallinger w „Malibu Country„.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Seria niefortunnych zdarzeń w swojej drugiej odsłonie, to nadal wielkie serialowe widowisko. Był to wówczas budżetowo jeden z najdroższych seriali Netflixa, ale widać z każdym odcinkiem, że były to dobrze wydane pieniądze. Wciąż można się tylko dziwić, jak seria dziecięcych książeczek mogła zainspirować giganta streamingowego do zrealizowania tak kosztownego serialu. Jednak skoro odniósł on kasowy sukces, to jednak był to strzał w dziesiątkę.

Nowe przygody rodzeństwa Baudelaire można śledzić na platformie NETFLIX. Z uwagi na niedogodności związane z upływem czasu, który szczególnie wpływa na Słoneczko, twórcy bardzo szybko po premierze drugiego sezonu rozpoczęli zdjęcia do trzeciej odsłony serialu Seria niefortunnych zdarzeń. Jego premiera odbyła się 1 stycznia 2019 roku.

Udostępnij w social mediach