A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja

A Series of Unfortunate Events (pol. Seria niefortunnych zdarzeń) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Komediodramat lub jak kto woli w tym przypadku – czarna komedia lub komedia grozy. Serial jest adaptacją cyklu książek „Seria niefortunnych zdarzeń”. Ich autorem jest Lemony Snicket (choć to pseudonim artystyczny – w rzeczywistości to amerykański pisarz Daniel Handler). Za produkcję serialu odpowiada The Sonnenfeld Company oraz Paramount Television (wówczas Viacom, a obecnie ViacomCBS).

GATUNKI : komedia grozy / czarna komedia / komediodramat / familijny
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Pierwszy sezon A Series of Unfortunate Events liczy 8 odcinków. Całość została udostępniona widzom w dniu 13 stycznia 2017 roku. Wszystko w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

A Series of Unfortunate Events - Obsada

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach rodzeństwa Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko pewnego dnia podczas pobytu na plaży dowiadują się, że ich rodzice zginęli w pożarze domu. W jednej chwili trójka dzieci straciła dom oraz swoich rodzicieli. Zgodnie z testamentem, mają zostać oni oddani pod opiekę najbliższego krewnego. Wykonawcą testamentu jest Pan Poe, bankier działający z ramienia Mecenatu Mnożenia Mamony. To niezbyt rozgarnięty jegomość, który od pierwszych chwil daje się zmanipulować niszowemu aktorzynie, który fałszuje dokumenty i podaje się za najbliższego krewnego sierot Baudelaire. W ten sposób dzieci trafiają pod opiekę… a raczej trafiają do niewoli okrutnego człowieka, jakim jest Hrabia Olaf.

Hrabia Olaf posiada dużą posiadłość, która z całą pewnością nie przypomina domku marzeń sierot Baudelaire. To mroczna i ponura chałupa, bardziej przypominająca dom Rodziny Addamsów. Hrabia Olaf dowodzi aktorską trupą, więc często aktorzy przygotowują się do spektakli w jego… ehm… komnatach. Usługiwać im mają dzieci Baudelaire. Sieroty trafiły bowiem do niewolniczej pracy rodem z obozów koncentracyjnych. By tego było mało, Hrabia Olaf chce przejąć ich majątek. Prawnie należy się on najstarszej z rodzeństwa Wioletce, w momencie gdy uzyska ona pełnoletność. Podrzędny aktor stosuje różne chwyty i sztuczki, by przejąć majątek Baudelairów. A to dopiero początek kłopotów rodzeństwa Baudelaire.

A Series of Unfortunate Events - Promo

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial A Series of Unfortunate Events jest adaptacją cyklu książek dla dzieci i młodzieży wydanych pod tym samym tytułem. Do tej pory doczekały się one adaptacji filmowej, do której zaangażowano iście gwiazdorską obsadę. W roli Hrabiego Olafa wystąpił Jim Carrey. Film z 2004 roku jednak mocno spłyca całą historię opowiedzianą w książkach Daniela Handlera. Nie oddawał przez to ducha całej nieszczęsnej historii sierot Baudelairów. Stąd w 2016 roku nowy pomysł, by historie rodzeństwa Baudelaire ubrać w trzy-sezonowy serial. W ten sposób można spokojnie rozłożyć opowieść przedstawioną w trzynastu tomach, bez wymuszonego spłycenia.

A Series of Unfortunate Events - Olaf

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Netflixowy A Series of Unfortunate Events (pol. Seria niefortunnych zdarzeń) okazał się wyjątkowym serialem. Kto by pomyślał, że adaptacja dziecinnych książeczek może być jednym z najlepszych seriali, patrząc na całą bazę oryginalnych produkcji platformy Netflix. W całość włożono wiele serca, a przede wszystkim wiele pieniędzy. To produkcja wysokobudżetowa. Wizualnie w serialu wszystko wygląda jakby zostało dopięte na ostatni guzik. Serial posiada idealnie szytą na miarę wielkiej produkcji scenografię. Kolorowy domek pani sędzi z sąsiedztwa Hrabiego Olafa, mroczna siedziba okropnego aktora, wyczesana siedziba Mecenatu Mnożenia Mamony, cudowna posiadłość miłośnika gadów wujka Montgomery Montgomerego, czy chociażby dom nad przepaścią ciotki Józefiny. Powiedziałoby się hollywoodzka sceneria, chociaż sezon pierwszy A Series of Unfortunate Events był realizowany głównie w Vancouver.

A Series of Unfortunate Events - Trupa aktorska

Do tego wszystkiego dochodzą świetne stroje bohaterów. Cały serial to jedna wielka przebieranka. Hrabia Olaf to oszust, który przez cały serial wciela się w różne postacie, a wszystko to, by ostatecznie przejąć majątek Baudelairów. Sieroty nie są jednak w ciemię bite. To bardzo zdolne dzieci i zawsze potrafią przejrzeć plany Hrabiego Olafa. Na ich nieszczęście, sieroty otacza stado dorosłych baranów, których wodzi za nos przebiegły aktor.

Całość okraszona jest komentarzami i narracją Lemony Snicketa. To on pojawia się na ekranie na początku każdego odcinka i wprowadza nas w nieszczęsne losy rodzeństwa Baudelaire. Warto też wspomnieć o niestandardowej czołówce serialu. Co dwa odcinki zmienia się ona, dostosowując śpiewaną i rymowaną treść, do historii przedstawianych w bieżących epizodach serialu. Do tego w tle ponura piosenka wpisująca się idealnie w tragiczną konwencje historii sierot Baudelairów.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko serial A Series of Unfortunate Events też jest na przysłowiową dychę. Hrabiego Olafa gra w tej produkcji Neil Patrick Harris. To amerykański aktor, scenarzysta, producent, fan magii i iluzjonista oraz Pierwszy Gej Hollywoodu. To ostatnie określenie to nic obraźliwego – sam aktor z dumą mówi o swojej orientacji i tak zaczął o sobie mówić, co podłapały szybko media z Los Angeles. Neil Patrick Harris dotychczas był znany głównie z serialu „How I Met Your Mother„, gdzie wcielił się w postać Barney’a Stinsona. Aktor sławę zyskał dzięki produkcji serialowej „Doogie Howser, M.D.„. Następnie dostawał role filmowe na dużym ekranie. Zagrał między innymi obdarzonego specjalnymi umiejętnościami telepatycznymi / empatycznymi oficera Carla Jenkinsa w „Starship Troopers„. Wciela się on także często w rolę dubbingowca.

Narrator opowieści to natomiast Patrick Warburton. On prezentuje się na ekranie jako Lemony Snicket. Aktor równie często występuje na ekranie, co udziela głosu w licznych grach i animacjach. Aktorsko możemy go kojarzyć z roli Erica w sitcomie „Dave’s World„. Głosu natomiast udzielał chociażby Kronkowi, w disney’owskim „The Emperor’s New School„.

Bankier Arthur Poe to amerykański aktor Kenneth Todd Freeman. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Jerome’a Griffina w serialu „Dangerous Minds„. Ostatnio grał też kapitana Morgana w „Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales„.

Ciotkę Józefinę zagrała Alfre Woodard. Aktorka znana z wielu ról filmowych i serialowych. Ostatnio mieliśmy ją okazję zobaczyć wcielającą się w postać Mariahy Dillard (Stokes) w serialu „Luke Cage„. Warto jeszcze wspomnieć jej rolę Betty Applewhite w „Desperate Housewives„.

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

No i wreszcie dzieci Baudelaire. Urocza i zdolna Wioletka Baudelaire to Malina Weissman. Młodą aktorkę znamy z roli małej April O’Neil w wersji z 2014 roku – „Teenage Mutant Ninja Turtles„. W retrospekcjach pojawiała się także jako mała Kara Zor-El w serialu „Supergirl„.

Klaus Baudelaire to angielski młody aktor Louis Hynes. Serial A Series of Unfortunate Events jest jego pierwszą poważną produkcją serialową. To samo można powiedzieć z przyczyn oczywistych o najmłodszej z rodzeństwa Baudelaire. Słoneczko odgrywa Presley Smith. Jedynym problemem dla twórców serialu jest to, że Słoneczko rośnie w oczach, a serial miał z założenia liczyć trzy sezony, czyli miał być kręcony przez trzy kolejne lata. Jednak świetnie wybrnięto z tego na początku drugiego sezonu… ale o tym w kolejnym artykule 😉

A Series of Unfortunate Events – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

A Series of Unfortunate Events (pol. Seria niefortunnych zdarzeń) ma w sobie coś, co posiadają wybitne seriale. Po obejrzeniu odcinka koniecznie chce się od razu oglądać kolejny odcinek serii. To serial wielce wciągający i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Serial świetnie przenosi nas w książkowe scenerie oraz czuje się atmosferę cyklu Lemony Snicketa, czego nie można było powiedzieć po obejrzeniu filmu z 2004 roku. Całość zgrana idealnie z dobrą grą aktorską zarówno postaci dziecięcych, jak i przewijających się przez serial osób dorosłych. To widowisko godne polecenia. Dla przypomnienia na sam koniec – całość dostępna w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach