3% – Sezon 3 – RECENZJA

3% Sezon 3 – UMA SÉRIE ORIGINAL NETFLIX – Netflix serial oryginalny. Trzecia odsłona brazylijskiego dystopijnego serialu platformy Netflix. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – 3% Sezon 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej 3% Sezon 2.

GATUNKI : dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi / postapokaliptyczny / young adult
KRAJ PRODUKCJI : Brazylia

Trzeci sezon 3% liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości 7 czerwca 2019 roku.

3% – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Michele odkrywa prawdę o Założycielach. Jej odkrycie jest o tyle szokujące, że nie tylko dotyczy zakłamanej liczby Założycieli. Michele dowiaduje się, że to oni sabotowali Ląd i dlatego jest w tak opłakanym stanie. Dziewczyna postanawia opuścić Wyspę, uwalniając przy tym swojego brata. Po przybyciu na Ląd, trafia na dobrze znanych jej członków CAUSA: Joane i Fernanda. Ci od dłuższego czasu planowali sabotaż tegorocznego Procesu, a Michele oferuje im swoją pomoc. Jak się później okazuje, zdradza swoich dawnych przyjaciół. Po skopiowaniu danych, Michele udaje się do Rady Wyspy, by zawrzeć z nimi układ. Dane potrzebne na przeprowadzenie Procesu, w zamian za pomoc i niezbędne środki do budowy nowego projektu zwanego Muszlą. Miałoby to być miejsce, które będzie alternatywą zarówno dla Wyspy, jak i dla Lądu.

Tym samym organizacja Procesu została uratowana. Obeszło się bez rozlewu krwi zbuntowanych kandydatów Procesu. Władzom Wyspy pozostaje jedynie znalezienie nowego zarządcy Procesu, bo Ezequiel zostaje zabity za zdradę i działanie na rzecz La Causa. Michele mimo, że sabotowała plan Joany i Fernanda (obezwładniając przy okazji całej akcji Rafaela), to przekonuje tego drugiego, by przyłączył się do realizacji projektu zwanego Muszlą.

I zgodnie z zawartą umową Muszla rzeczywiście powstała. To wyjątkowy obiekt zbudowany w technologii społeczności Wyspy, ale ulokowany na wysuszonym doszczętnie Lądzie. Michele jako Założycielka ustanawia nowe zasady, a jedną z nich jest, że każdy w Muszli jest mile widziany. W ten sposób znaleźli się tu nawet tacy niegodziwcy, jak były szef milicji Marco Álvares. W Muszli można też spotkać uziemionego na Lądzie Rafaela, ze swoją panią doktor Elisą. Ta obecnie pośrednio wróciła do swojego dawnego chłopaka, sprzed czasów Procesu. Sama Muszla budowana była wcale nie bez problemów. Rekrutując ludzi do nowej społeczności, Fernando oddaje swoje życie dla lepszej sprawy. Jednak efektem końcowym może się teraz cieszyć duża grupa lokalnej społeczności.

3% Temporada 3 Michele

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Pewnego dnia do Muszli trafia Joana, której pomoc w oprowadzaniu po całym obiekcie zaproponował zafascynowany Muszlą Xavier Toledo. Sama Joana wydaje się zaskoczona powodzeniem całego projektu. Bajka o utopijnej Muszli szybko jednak się kończy, bo w Muszle uderza potężna burza piaskowa. Ta uszkadza generator, który jest fundamentem całej tej konstrukcji. Dodatkowo, by problemów nie było mało, ktoś okradł magazyny żywności znajdujące się w Muszli. Swoją pomoc w odbudowaniu obiektu proponuje Marcela, ale wiązałoby się to z przekazaniem pieczy nad Muszlą ludziom z Wyspy. Michele nie może przyjąć takiej oferty, bo to przekreśliłoby wszystko, w co do tej pory wierzyła, angażując się w powstanie Muszli.

Alternatywą jest przeprowadzenie selekcji lokalnych mieszkańców, aby odpowiednio zmniejszyć populacje Muszli. To trochę wbrew przekonaniom Michele, ale decyduje się ona na przeprowadzenie czegoś na wzór Procesu. Zostać mieliby najwierniejsi i najprzydatniejsi dla lokalnej społeczności, którzy pomogą postawić Muszlą „na nogi”. Pierwsze zadanie to natomiast prawdziwy test lojalności, bo dotyczy pozbycia się implantów. Te z jednej strony chronią przed posądzeniem o terroryzm. Natomiast z drugiej strony dają nadzieję na ewentualne przeniesienie się w przyszłości na Wyspę. W ten oto sposób już po pierwszym zadaniu wyłoni się grupa, która całym sercem wierzy w przedsięwzięcie jakim jest Muszla, czyli wyśniona przez Michele „trzecia droga”.

3% – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Opis wstępny trzeciego sezonu tym razem nieco przydługi, ale w ten sposób jasno naświetla całą sytuację związaną z wielkim planem Michele. Jak widać na wstępie, rządzący Wyspą dotrzymali słowa. Nikt do tej pory nie zaatakował Muszli, choć uderza ona w wypracowany ład społeczny. Oczywiście zarówno na Wyspie, jak i na Lądzie są ludzie, którzy od samego początku źle życzą temu przedsięwzięciu. Dla fanatyków pokroju ojca Fernanda, Muszla jest wypaczeniem tego, do czego każdy powinien dążyć. Celem samym w sobie dla mieszkańców Lądu jest Wyspa, więc Muszla to taki kuszący owoc w Raju, na który wielu się złapało. Dla mieszkańców Wyspy natomiast, Muszla jest niebezpiecznym zjawiskiem, który może osłabić ich pozycję w ogólnej świadomości społecznej.

Jakby nie patrzeć na ideę samej Muszli, to dla Michele sprawa honorowa i priorytetowa. Dziewczyna wierzy w ten projekt całym swoim sercem i do tego próbuje przekonać wszystkich, którzy tu trafiają. Jednak nie każdy ślepo wierzy w pomysł Michele. Część przybyłych do Muszli, wykorzystuje ją jako tymczasową lepszą przystań. Dla wielu młodych ludzi jednak nadal celem jest Wyspa i przejście pomyślne Procesu.

I właśnie z takim myśleniem tych ludzi chce skończyć Założycielka Muszli. To jedna z nielicznych osób, które mieszkały na Wyspie i wróciły po pewnym czasie ponownie na Ląd. Michele ma wiedzę, jak wygląda życie na Wyspie i na jakim fałszu historycznym została zbudowana tamtejsza społeczność. Dlatego bez wciskanego mówiąc potocznie kitu chce, by Muszla była docelowo lepszym miejscem do życia, niż zakłamana w swych fundamentach Wyspa. Do tego jednak potrzebuje popleczników, czyli takich ludzi, którzy pójdą za nią i jej ideą prosto w ogień. Tylko dzięki takim osobom, projekt alternatywy, jakim jest Muszla, ma szanse powodzenia. Michele w to wierzy i namawia każdego, by myślał o Muszli w sposób długoterminowy.

3% – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Przekonanie ludzi do swoich racji to jedno, a uchronienie się przed sabotowaniem jej marzenia to całkiem inna sprawa. Na niepowodzeniu Muszli zyskaliby jej przeciwnicy. Michele ma więc z jednej strony Marcelę, która w drugim sezonie okazała się matką Marco i członkinią rodu, który obficie od dawna, co pokolenie, uzupełniał społeczność Wyspy. Szczątki La Causa też dają się Michele we znaki. Tym razem tylko w postaci Joany, która wie, że żadne rozwiązania poboczne, takie jak Muszla, nie uzdrowią chorego ładu społecznego. Dla Joany jest pewne, że problemem jest Wyspa. Wyspa to wróg, którego społeczność nie tylko pławi się w luksusie, ale pilnuje także, by nic na Lądzie nie zmieniło się w sprawie wygodnej dla nich przepaści społecznej. Joana z jednej strony nadal wierzy, że to o co walczyli członkowie CAUSA ma sens, a z drugiej strony po prostu nie ufa Michele, która ją wcześniej zdradziła i wielokrotnie okłamała.

3% – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Nadal ciekawą postacią jest Rafael. Widzowie wiedzą już od pewnego czasu, że w rzeczywistości to Tiago Moreira. Ukradł on bratu tożsamość, by przystąpić do Procesu jako wtyczka La Causa. Po śmierci Ivany nie ma dla niego miejsca w komórce Ruchu Oporu (jeżeli w ogóle on jeszcze istnieje), a dla społeczności Wyspy jest on teraz terrorystą do odstrzału.

Uziemiony na Lądzie zatrzymuje się w Muszli. Jednak od samego początku korzysta on z gościny Michele, ale wyraża niechęć do jej projektu alternatywy między Lądem, a Wyspą. Do tego dochodzą jego problemy osobiste, bo Elisa ma mu za złe, że ją od początku okłamywał. W dodatku zabrał ją z Wyspy uciekając przed ścigającymi go organami bezpieczeństwa. Rafael z jednej strony zrobił to z egoistycznych pobudek, bo nie wyobrażał sobie życia na Lądzie bez Elisy, a z drugiej strony bał się, że może zostać ona ukarana za ukrywanie terrorysty. W dodatku na Lądzie zaopiekował się swoim młodszym bratem Arturem. Teraz sam jest zawieszony między realizacją dawnych przekonań La Causa, a współpracą na rzecz idei, jaką wykreowała Michele.

3% Temporada 3 - Rafael & Michele

3% – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Ta a czasem też ewoluuje. Początkowo Muszla była otwarta dla wszystkich chętnych. Po katastrofie, gdy zaczęło brakować żywności, Michele decyduje się na quasi-Proces. Choć w pierwszej kolejności 3% Sezon 3 zwiastowało rzeczywiście powtórkę z rozrywki, to twórcy wybrnęli z tego całkiem znośnie. Trzeci sezon nie dubluje całkowicie rozwiązań z pierwszej odsłony, a elementy wtórne są tu zaserwowane w telegraficznym skrócie. Niebezpieczeństwo, że 3% Sezon 3 przez selekcje na wzór Procesu będzie prezentowało wtórne rozwiązania, szybko się ulotniło. Mimo, że dalej krążymy wokół fundamentów tego serialu, jakimi są selekcje i nierówności społeczne, to twórcom ciągle nie brakuje nowych i świeżych pomysłów. Dzięki temu serial także w trzecim sezonie trzyma poziom i potrafi być tak samo emocjonujący jak podczas swojej pierwszej premiery.

Kolejny raz duże znaczenie mają nowo wprowadzone postacie. Twórcy serialu nie zamykają się jedynie wokół znanych nam z pierwszej odsłony bohaterów. Baa, przecież nawet uszczuplili nam główną obsadę pozbywając się z niej Ezequiela i Fernanda. Główna bohaterka Michele także dostaje znacznie mniej czasu antenowego. Mimo wszystko nowe postacie dobrze wpisują się konwencje serialu, a inne takie jak Gloria, czy Elisa, zostały dodatkowo szerzej rozpisane.

3% Temporada 3 - Xavier Toledo

W 3% Sezon 3 więcej mamy tym razem także retrospekcji. Ponownie wracamy w nich w przeszłość do czasów Założycieli, ale także oglądamy, co działo się za czasów Procesu Elisy i Glorii (w zeszłym roku). Mimo, że sama Wyspa jest w tym sezonie pokazywana jedynie sporadycznie, to twórcy ujawniają nam kolejne sekrety z nią związane. Dotyczy to zarówno początków jej istnienia, jak i czasów współczesnych, w których nowe znaczenie ma postać brata Michele – Andre. Ten jak widzimy przeszedł odpowiednie pranie mózgu i na nowo stał się wiernym i lojalnie oddanym Wyspie.

3% – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

W roli Andre Santany wystąpił Bruno Fagundes. Poza brazylijskimi produkcjami aktor miał mały epizod w innym serialu platformy Netflix – „Sense8„.

Radna w Wyspy – Nair, która gra tam teraz pierwsze skrzypce i z którą wcześniej na układ poszła Michele, to aktorsko Zezé Motta. To obecnie najbardziej znana aktorka całej obsady, ale jej popularność ogranicza się jedynie do brazylijskiego podwórka filmowo-serialowego.

Marco Alvares w tym serialu, to w rzeczywistości Rafael Lozano. Zagrał on chociażby ostatnio w filmie „Marighella„. Jego serialowa matka Marcela, to natomiast aktorsko Laila Garin.

3% Temporada 3 - Marcela Alvares

Tadeu w 3% Sezon 3, to aktorsko Guilherme Zanella, natomiast w roli Ricardo wystąpił Kaique de Jesus. Natália ze szczątków La Causa, to aktorsko Amanda Magalhães. Ona ma na swoim koncie występy w serialu HBO Latin America. Wystąpiła jako Benedita w „Psi„.

Brata Rafaela, a właściwie Tiago, w 3% Sezon 3 gra Léo Belmonte. Xavier Toledo to natomiast Fernando Rubro, ale aktor nie ma jeszcze praktycznie żadnego dorobku aktorskiego. To samo można powiedzieć o Elisie, którą w serialu gra Thais Lago.

3% – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Patrząc na obraz nowego sezonu, możemy bezpiecznie powiedzieć, że 3% Sezon 3, mimo że balansuje wokół wykorzystywanych wcześniej motywów, to nie powiela schematów poprzednich odsłon. Jest selekcja, na wzór Procesu – to fakt. Procentowo jednak zajmuje ona tylko ułamek całego czasu antenowego przypadającego na osiem odcinków 3% Sezon 3. To wciąż nowe pomysły, które posuwają fabułę tego dystopijnego serialu do przodu. Wszystko kręci się wokół nierówności społecznych i rzecz jasna tak też będzie jeśli powstaną kolejne sezony. To akurat jest fundament serialu, a nie jeden z elementów wtórnych i tu nie możemy wymagać zmiany (to tak jakby ktoś się spodziewał, że w serialu o zombie, nagle z tematu żywych trupów przeskoczą na chociażby wampiry).

3% Temporada 3 - Final

Z plusów 3% Sezon 3 możemy też wymienić wewnętrzną przemianę Marco. Ta postać mocno ewoluowała od wydarzeń z Procesu pierwszego sezonu. Warto też czekać do ostatniego odcinka tego sezonu, bo zwiastuje on wielkie zmiany.

Udostępnij w social mediach