3% – SEZON 2 – Recenzja

3% Sezon 2 – UMA SÉRIE ORIGINAL NETFLIX – Netflix serial oryginalny. Drugi sezon dystopijnego brazylijskiego serialu platformy Netflix. Informacje o producentach tego serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – 3%

GATUNKI : dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi / postaopokaliptyczny / young adult
KRAJ PRODUKCJI : Brazylia

Drugi sezon serialu liczy 10 odcinków. 3% Sezon 2 z ostał  udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 27 kwietnia 2018 roku.

3% – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu tylko trzem procentom kandydatów, tak jak to było założone, udaje się zakończyć Proces. Przed wyruszeniem na wyspę zostają oni poddani ostatecznej próbie. To zgoda na specjalną szczepionkę, która uniemożliwia w przyszłości posiadanie dzieci. Jak twierdzą reprezentanci wyspy – to jeden z filarów ich społeczności. Trafić na wyspę można jedynie za zasługi i przydatność dla społeczeństwa, a nie z wyniku urodzenia. Na takie rozwiązanie nie może początkowo się zgodzić Rafael Moreira (właściwie Thiago), który jak się z czasem okazało, jest wtyczką The Cause. Nikt wcześniej w organizacji nie przekazał mu takiej informacji o przymusowym szczepieniu, bo nikt nie dotarł do końcowego etapu. Jednakże ostatecznie Rafael postanawia dołączyć do społeczności wyspy i godzi się na to medyczne rozwiązanie.

Proces zakończyła także Michele Santana. Koordynator Procesu zidentyfikował ją jednak wcześniej jako wtyczkę The Cause (oryginalna nazwa – La Causa). Teraz postanowił wykorzystać Michele do pochwycenia twórcy tej organizacji. To jedna i ta sama osoba, która niegdyś zrekrutowała jego, a współcześnie Michele. Aby przekonać do współpracy dziewczynę, wykorzystał jej brata, który jak się okazało przeżył Proces i przebywa teraz na wyspie.

W międzyczasie Joanna, która nie zgodziła się na propozycję zostania w Straży Procesu, ponownie wylądowała w slumsach. W ramach zemsty dołącza ona do The Cause. Natomiast jeżdżący na wózku inwalidzkim Fernando wraca do domu ojca. Tam zaczyna początkowo zniechęcać przygotowujących się do Procesu kandydatów. Stopniowo jednak zaczyna rozumieć, że dla wielu osób, takich jak jego przyjaciółka z dzieciństwa Gloria, Proces to jedyne wyjście na polepszenie swojego losu i całego swojego życia.

3% – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon 3% mógł oczarować wielu widzów. To brazylijski serial inny niż wszystkie. Jeśli ktoś miał styczność wcześniej z brazylijskimi produkcjami, to 3% wypada w stosunku do nich, jak niebo do ziemi. Nie da się ukryć, że gdyby nie Netflix, to nie udałoby się zrealizować takiego serialu. Jest to wyjątkowa historia zrealizowana w konwencji thrillera science-fiction, a wszystko to ubrane w dobrze przemyślaną dystopijną opowieść fabularną. Tym bardziej ciężkie zadanie przed twórcami, by w 3% Sezon 2 nie zepsuć tego, co zostało dobrze zrealizowane w pierwszej odsłonie serialu.

Premierowy sezon skupiał się głównie na samym Procesie. Najtrudniejszym zadaniem było pociągnąć fabularnie historie, gdzie sam Proces tym razem będzie jedynie tłem wydarzeń. To w 3% Sezon 2 zrobiono w sposób profesjonalny. Teraz historia skupia się głównie na dwójce wtyczek The Cause (org. La Causa), którzy ukończyli Proces i zamieszkali na wyspie oraz na pozostałej dwójce z głównej obsady, którzy przeżyli Proces, ale ostatecznie z różnych przyczyn zostali na lądzie. Jedną z tych osób jest Joanna, która nie chciała zostać częścią tej machiny terroru. Drugą osobą jest niepełnosprawny Fernando, który w wyniku psychicznej manipulacji wycofał się na końcowym etapie z Procesu. Oczywiście poza nimi życie toczy się nadal, a kolejny rok przynosi start dla kolejnego Procesu, na który przygotowuje się masa kandydatów. Tym razem nie śledzimy dokładnie ich losów, a jedynie powierzchownie przygotowania obserwujemy z perspektywy Glorii – przyjaciółki z czasów dzieciństwa Fernando Carvalho.

3% – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Siłą rzeczy za sprawą Michele i Rafaela, akcja 3% Sezon 2 toczy się tym razem także dość często na wyspie. Poznajemy w ten sposób bliżej świat marzeń kandydatów Procesu. To futurystyczne społeczeństwo stawiające na zrównoważony rozwój, tj. połączenie technologii z tym co daje nam natura. Wyspa jest więc całkowitym przeciwieństwem tego, co stało się z dużą częścią Ziemi na terenach kontynentalnych. Założyciele zadbali o taki stan rzeczy wyznaczając zasady, które stały się filarami nowej społeczności. Z czasem jednak widzowie dowiadują się czegoś więcej o Założycielach, niż to, czego uczą o nich kandydatów na lądzie. To wszystko dodaje dodatkowego smaku do tego niby idealnego miejsca.

3% Temporada - Rafael

Oczywiście po zakończeniu Procesu drogi Michele i Rafaela w jakiś sposób się rozchodzą. Michele przystaje na współpracę z Ezequielem, ale nie oznacza to, że wydaje Rafaela władzom wyspy. Ten pozostaje bowiem lojalny względem The Cause. Pierwszym jego zadaniem jest zbudowanie radia i kontakt z członkami organizacji operującej na lądzie. W gruncie rzeczy to nie takie proste zadanie, szczególnie dla osoby, która często skrótami wycięła sobie drogę do mety Procesu. W ten oto sposób, mimo że zeszłoroczny Proces zakończył się sukcesem The Cause, bo po raz pierwszy wprowadził on na wyspę nie tylko jednego, ale aż dwóch swoich rekrutów, to organizacja nie ma żadnych wieści od swoich wtyczek. To stawia organizację w ciężkiej sytuacji, bo jej przywódcy już sami do końca nie wiedzą, komu można zaufać i kto jest wobec nich lojalny.

3% Temporada - Ruch Oporu

3% – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

Jeśli chodzi o aktorów, to 3% Sezon 2 nie wprowadza do obsady większych zmian. Ze składu The Cause poznajemy Ivanę. W tej roli Roberta Calza. Aktorka wystąpiła w oryginalnej produkcji HBO „Destino„. To antologia serialowa HBO Latin America Group.

Całkiem nową postacią jest przyjaciółka Fernando – Gloria. W tej roli Cynthia Senek. Nie ma ona jednak większego dorobku aktorskiego, bo występowała do tej pory jedynie w brazylijskich telenovelach.

3% Temporada 2 - Gloria

Silas w tym serialu, to aktorsko Samuel de Assis. Samira w drugim sezonie to natomiast Maria Flor. Ta aktorka ma znacznie większy dorobek pracy zawodowej, choć nadal są to głównie produkcje brazylijskie. Wystąpiła ona jednak w dużej międzynarodowej koprodukcji, a mianowicie filmie Fernando Meirellesa „360„.

Inna założycielka imieniem Laís w 3% Sezon 2 to natomiast aktorsko Fernanda Vasconcellos. Aktorka ma na swoim koncie wyłącznie brazylijskie produkcje, chociaż zdarzało się jej dubbingować zagraniczne filmy, takie jak na przykład „Eragon„.

3% Temporad 2 - założyciele

3% – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Trzeba przyznać, że 3% Sezon 2 nie powtarza schematów z pierwszej odsłony serii. Fabularnie układa się więc dobrze przemyślana kontynuacja tej historii. Na siłę twórcy nie serwowali też wysypu nowych bohaterów, a odpowiednio fabularnie rozwinęli nowe wątki z wykorzystaniem głównych postaci z pierwszego sezonu serialu. Do tego na zakończenie widzowie otrzymują prognostyk tego, co możemy dostać w trzecim sezonie. I trzeba przyznać, że wygląda to na kolejny innowacyjny pomysł na rozwój fabuły tego niezwykłego serialu.

Udostępnij w social mediach