3% – SEZON 1 – Recenzja

3% – UMA SÉRIE ORIGINAL NETFLIX – Netflix serial oryginalny. Brazylijski dystopijny thriller science-fiction wyprodukowany na zlecenie przez Boutique Filmes (brazylijskie studio filmowe). To zarazem drugi w historii serial nieanglojęzyczny zrealizowany przez Netflix.

GATUNKI : dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi / postapokaliptyczny / young adult
KRAJ PRODUKCJI : Brazylia

Pierwszy sezon 3% został udostępniony widzom platformy Netflix w dniu 25 listopada 2016 roku. Liczy on 8 odcinków.

3% – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial przenosi nas w bliżej nieokreśloną przyszłość. Planeta Ziemia jest klimatycznie zdewastowana i już mocno przeludniona. Zubożała warstwa społeczna osiągnęła liczebnie apogeum. Dla własnego bezpieczeństwa bogaci postanowili się odizolować od tej warstwy społecznej. Utworzyli społeczność na wyspie. By nie stworzyć wrażenia całkowitego izolacjonizmu, co groziłoby tragicznym w skutkach buntem, ustanawiają zasady pozwalające co roku 3% dołączyć do ich odseparowanej społeczności.

Każdego roku osoby, które ukończyły dwudziesty rok życia mogą przystąpić do Procesu. To specjalna selekcja pozwalająca określić, czy dana osoba jest przydatna dla wyspiarskiej społeczności. Proces składa się z wielu elementów i zadań, które ostatecznie wyłaniają z tłumu kandydatów jedynie 3% ludzi, którzy zostaną przeniesieni na wyspę.

W tym roku do procesu przystępuje Michele Santana, sierota, której starszy brat przystąpił do procesu, ale z niego nie wrócił. Brak jest wieści, czy zginął w jego trakcie, czy go ukończył i przeniósł się na wyspę. Ponadto w tegorocznym procesie weźmie udział jeżdżący na wózku inwalidzkim Fernando, którego ojciec jest pasterskim guru, który na zubożałym lądzie przygotowuje młodych ludzi fizycznie i psychicznie do Procesu. Także w zadaniach Procesu weźmie udział dziewczyna z totalnego marginesu społecznego Joana Coelho, którą cechuje ponadprzeciętna inteligencja, a także niejaki Rafael Moreira, który sprawia wrażenie egoistycznego dupka. Nadzorcą całego procesu jest Ezequiel, który jako delegat wyspy opracowuje i przeprowadza zadania dla wszystkich kandydatów na lądzie.

3% – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak w skrócie prezentuje się zarys tej niezwykłej historii. Historii o przetrwaniu, o przyjaźni oraz o ludzkich słabościach. Okrutny świat pozwala raz w roku jedynie 3% przenieść się z biednego Lądu, na rozwijającą się i zamożną Wyspę. Dla kandydatów ów Wyspa mieni się jak idylla. To ostateczny koniec codziennych problemów, z jakimi borykają się na lądzie. Jedynym problemem jest rozstanie się z rodzinami. Wyspa jest dla wybrańców. Ci którzy wcześniej zmarnowali tą szansę muszą się pogodzić z egzystencją na lądzie, a jedyne co mogą zrobić pozytywnego, to wspierać kolejne pokolenia w drodze do celu. Jedną z takich osób jest ojciec niepełnosprawnego Fernando. Prowadzi on przygotowania do Procesu, a informacje o jego przebiegu pobiera od powracających ludzi, którym nie udało się znaleźć w gronie 3% szczęśliwców.

3% - Zadanie

Nie każdemu jednak podoba się taki układ. Na Lądzie działają także grupy, które chcą doprowadzić do zniszczenia Procesu, bo dla nich to żadna sprawiedliwość wyłonienie raz w roku 3%. Dla społeczności Wyspy Ci ludzie to terroryści, ponieważ uderzają w ład społeczny. Rada na Wyspie prowadzi inwigilację Lądu i wyszukuje i eliminuje tych niebezpiecznych w ich mniemaniu terrorystów. Jednak ów grupa potrafi myśleć i wie, że większe szanse w tej nierównej walce zyska, jeśli wprowadzi własnych ludzi do tego grona 3%, które zostanie przeniesione na Wyspę po zakończeniu Procesu. Zarządca Procesu Ezequiel ma więc dodatkowe zadanie. Polega ono na zidentyfikowaniu wtyczek terrorystów, którzy mogą wziąć udział w tegorocznym Procesie.

3% - Ezequiel

3% – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sam Proces jest wieloetapowy. Poprzedza go jakby rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami. Personel Procesu zadaje pytania sprawdzające ich przygotowanie psychiczne. Zadawane są często podchwytliwe pytania, pozwalające ocenić, czy dany kandydat jest rzeczywiście gotowy psychicznie na tą wielką zmianę w swoim życiu.

Kolejne etapy to zadania. Są to zadania logiczne, często sprawdzające spostrzegawczość i inteligencję kandydatów. Do każdego zadania grupuje się ludzi, by przy okazji ocenić ich umiejętności pracy w zespole. Wyspa to cała społeczność, więc nie wystarczy być indywidualistą. Najbardziej przydatne dla społeczności wyspy są osoby, które mogą coś wnieść swoją indywidualnością, ale równocześnie potrafią pracować zespołowo.

Poszczególne zadania powodują, że kandydaci kolejno się wykruszają. Niektórzy nawet ponoszą śmierć, bo Proces nie zna litości. Na Wyspę mogą bowiem trafić tylko najlepsi z najlepszych. Oczywiście każdy może na każdym etapie podjąć decyzje o wycofaniu się z Procesu. Cała procedura jest bowiem dobrowolna. Osiągnięty wiek 20 lat jedynie uprawnia do przystąpienia do Procesu. Kandydat jednak sam podejmuje decyzje i może się okazać, że podczas Procesu może uznać, że diametralna zmiana dotychczasowego życia i otoczenia nie jest stworzona dla niego.

3% - Quest

3% – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Przystępujący do Procesu kandydaci mają różne charaktery i osobowości. To wielki plus całego serialu. Ich zmagania budzą emocje. Wszystko to jest ubrane w konwencję thrillera, a nawet można powiedzieć thrillera science-fiction. Chociaż element science-fiction jedynie przejawia nam się w scenach z Wyspy. Wiemy, że to lepszy świat, więc związany jest siłą rzeczy z nowszą technologią ułatwiającą ludzkie życie. Naturalnym zjawiskiem jest, że wspólne zmagania łączą ludzi. Podczas zadań wychodzi z człowieka jego prawdziwa osobowość. To przydatne dla zarządcy Procesu, ale także dla samych kandydatów. Oni wiedzą, że muszą później z tymi ludźmi współpracować na docelowej wyspie. Proces jest tylko etapem przejściowym i nie może być celem samym w sobie.

3% - zadanie grupowe

Pierwszy sezon 3% idealnie ukazuje wszelkie ludzkie słabości. To jednak nie same zadania wymuszają na kandydatach obdarcie się z własnej osobowości. To oni sami poprzez swoje decyzje ukazują swoje prawdziwe „ja” – swoje prawdziwe oblicze. W niektórych z nich drzemie mroczna natura, a w innych budzi się egoizm i chęć przetrwania za wszelką cenę. Natomiast przygotowywane zadania jedynie są pomocą dla organizatorów Procesu, do wyłapania tych wszystkich cech charakteru naszych kandydatów. Koniec końców wśród nich zostanie tylko elita godna żyć, z tą „lepszą” częścią ludzkiego społeczeństwa.

3% – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Mimo, że to serial dość dla nas egzotyczny, bo Brazylia raczej kojarzy się bardziej z telenovelami, to dostajemy obraz na wysokim poziomie. Także dobrze to wygląda aktorsko, choć nie są oni znani szerzej światowej publice. Większość z nich do tej pory grała wyłącznie w filmach i serialach brazylijskich, w związku z czym (z braku znajomości tamtejszej kinematografii) dzisiejszy rozdział o aktorach będzie w telegraficznym skrócie).

Michele Santana to aktorsko w tym serialu Bianca Comparato. Do tej pory aktorka grała wyłącznie w rodzimych produkcjach. Fernando Carvalho to natomiast w rzeczywistości Michel Gomes.

3% - Michele

Kolejny kandydat Procesu, który sprawiał dla reszty wrażenie samolubnego dupka, Rafael Moreira, to w rzeczywistości Rodolfo Valente. Natomiast Joana Coelho to w tym serialu aktorsko Vaneza Oliveira.

3% - Joanna

Więcej można powiedzieć o zarządcy całego Procesu. Serialowy Ezequiel to w rzeczywistości João Miguel. Tak jak pozostali z głównej obsady zagrał on dotychczas wyłącznie w filmach i serialach brazylijskich. Niektórzy mogą go jednak kojarzyć aktorsko. Zagrał on w przeszłości Edvana w filmie „Lower City„. To także produkcja brazylijska, ale robiła swego czasu jako produkt eksportowy (stąd angielski tytuł).

3% - Zarządca Ezequiel

3% – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon 3%, jak i generalnie cały serial jest chyba najbardziej niedocenianym serialem ostatnich lat. To wyjątkowy obraz, który swą reklamą jakoś nie przebił się na tyle, by trafić do szerokiej publiki. Ciężko powiedzieć co jest przyczyną, że jeden serial Netflixa robi większą furorę na świecie niż inny, który stoi na podobnym poziomie. Dlaczego na przykład „Stranger Things” stał się kasowym sukcesem, a 3% nie. Ktoś może powiedzieć, bo ten pierwszy to amerykański serial platformy Netflix, natomiast 3% jest ich serialem nieamerykańskim. No OK. ale wtedy upada ta teza w stosunku do niemieckiego „Dark„. On jakoś potrafił, mimo że nie jest serialem amerykańskim platformy Netflix, przebić się do szerokiej widowni. Dlatego ciężko jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego serial 3%, który potrafi oczarować widza, nie jest wynoszony na ołtarze, jak chociażby dwa wyżej wymienione seriale platformy Netflix.

3% - Rafael

Pewnie wielu czytelników serwisu Seriale Srebrnego Ekranu nawet jeśli korzysta z platformy Netflix, to nie sięgnęło dotychczas po ten serial. Może ta recenzja będzie dla nich ku temu okazją.

Udostępnij w social mediach