25 lat od premiery Friends

25 lat od premiery Friends właśnie minęło. Wiecie o tym jak ten serial wpłynął na rynek branżowy ? Jak duże pieniądze na licencje tego serialu wydawał Netflix, by mieć go w swojej bibliotece VOD ? Jak wiele telewizji biło się wręcz o ten serial, by mieć go stale w ramówce i pokazywać swoim widzom starsze odcinki tej produkcji ?

22 września 2019 roku minęło równe 25 lat lat od premiery serialu „Friends„. Ten zadebiutował 22 września 1994 roku i szybko wbił się przebojem w świat telewizji i telewizyjnych seriali. Serial był z widzami przez 10 sezonów, które potrafiły dobrze bawić i które wielu utkwiły mocno w pamięci. David Crane i Marta Kauffman stworzyli widowisko, które pokochały miliony widzów na całym świecie. Dla aktorów wcielających się w główne role, serial był natomiast trampoliną do większej kariery aktorskiej.

25 lat od premiery Friends – początki fenomenu

25 lat od premiery Friends, a serial wciąż elektryzuje widzów na całym świecie. Rzućmy więc okiem na początek tego fenomenu. Za produkcję serialu odpowiadał Warner Bros. Television. Pilot serialu pojawił się na stacji NBC i wg szefostwa firmy spełnił ich oczekiwania. Pierwszy odcinek oglądało około 22 milionów amerykańskich widzów, co było wielkim sukcesem z uwagi na dzień emisji. Nie był to weekend ze swoim prime time obfitującym w wielką widownię, a czwartkowy wieczór.

Dla WB serial z każdym kolejnym rokiem okazywał się kurą znoszącą złote jajka. Choć z drugiej strony generował też duże wydatki na wynagrodzenia dla aktorów. Te z roku na rok rosły, z uwagi na popularność postaci i aktorów ich odgrywających. Dlatego by utrzymać na planie pierwotną ekipę, producenci musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. WB nie robił jednak serialu na własne podwórko, więc kasę na wydatki doił od NBC. Ostatecznie dziewiąty sezon, który stał pierwotnie pod wielkim znakiem zapytania, kosztował NBC – 10 milionów dolarów za każdy kolejny odcinek ! Jedna z największych telewizji świata musiała zacisnąć zęby i wybulić tą kwotę, która okazała się wtedy najwyższą w historii. I to tyle pieniędzy za krótkie odcinki sitcomowe.

25 lat od premiery Friends – zakończenie serialu

W 2001 roku włodarze Warner Bros poinformowali, że NBC nie jest już jedynym kanałem, na którym w USA będzie dostępny ten serial. W następnych latach WB zdecydował się odświeżyć cyfrowo swój serial. Już w remasterowanej wersji w wyższej rozdzielczości i nowym formacie obrazu serial wypłynął poza Stany Zjednoczone. Finałowy odcinek serialu oglądnęło na samym NBC 52,5 miliona widzów. Dodatkowo widzowie amerykańscy mogli go nawet obejrzeć w popularnych u nich niegdyś kinach samochodowych.

25 lat od premiery Friends – licencje na serial

Następnie w 2015 roku prawa do emisji serialu w sieci uzyskał NETFLIX. Serial trafił do biblioteki seriali VOD na obcej licencji za kwotę początkową 30 milionów dolarów. Netflix by zachować serial musiał wykładać kasę za każdy kolejny rok, która bynajmniej nie stała w miejscu. Finalnie musiał wydać ostatnio 100 milionów dolarów, by widzowie cieszyli się dłużej tym serialem w ramach ich platformy streamingowej. Ostatecznie po ogłoszeniu planów premiery nowej platformy streamingowej HBO MAX (o której też informowaliśmy TUTAJ), serial opuści amerykańską bibliotekę Netflixa na początku 2020 roku. Czy w Polsce widzowie też w tym czasie stracą do niego dostęp ? NIE – licencje są regionalne, więc w Polsce zyskamy więcej czasu na pożegnanie się z Przyjaciółmi. W Polsce serial zniknie z Netflixa z końcem 2020 roku.

25 lat od premiery Friends – jubileusz

A skoro czas pożegnania kiedyś nadejdzie, to warto zachęcić widzów do obejrzenia tego kultowego serialu komediowego. Prawdopodobnie większość serialomaniaków ma ten serial już za sobą. Niektórzy nawet oglądali go po kilka razy, bo była taka możliwość w ostatnich latach chociażby na Comedy Central. Serial przez kolejne miesiące będzie stale też dostępny na platformie NETFLIX. Obecnie minęło 25 lat od premiery Friends, więc jest to dodatkowa okazja na sentymentalną podróż w czasie po wszystkich epizodach tego serialu. A Ci, co nie widzieli nigdy tej produkcji, może teraz z okazji jubileuszu ćwierćwiecza zdecydują się na premierowe maratony z tym serialem 😉

Udostępnij w social mediach