13 REASONS WHY – Sezon 2 – RECENZJA

13 REASONS WHY 2 (pol. Trzynaście powodów 2) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona dramatu młodzieżowego zrealizowanego w dużej mierze w konwencji serialu psychologicznego. Za rozwój serialu odpowiada Brian Yorkey. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – 13 REASONS WHY 1.

GATUNKI : teen drama / dramat psychologiczny / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

13 REASONS WHY 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 18 maja 2018 roku.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Clay przekazuje Tony’emu trzynastą taśmę Hanny. Na jej drugiej stronie nagrał sprowokowane wyznanie prawdy Bryce’a. W nim chłopak przyznaje się do zgwałcenia Hanny, choć jak twierdzi jego czyn nie miał znamion gwałtu. Następnie Clay rozmawia z Jessicą i namawia ją, by wyznała otwarcie co ją spotkało. Jessica nie jest gotowa na taki krok, ale prosi Clay’a, by nie palił pudełka z kasetami. Po wyjściu z kawiarni Jessica natrafia na Justina, który prosi ją, aby ta dała mu wytyczne jak może jej obecnie pomóc. Wszystko, by odkupić swoje dawne winy. Jednak dziewczyna oznajmia, że jedynie czego chce, to by zniknął z jej życia.

W retrospekcjach natomiast widzimy jak Hannah nagrywa trzynastą taśmę. W szkole udaje się do pedagoga na ostatnią rozmowę. Nakreśla mu zdarzenie gwałtu, ale nie podaje nazwiska chłopaka, który jej to zrobił. Sugestywnie daje mu też do zrozumienia, że dla niej to już koniec wszystkiego, ale Porter nawet nie zatrzymał jej po wyjściu z jego gabinetu. Następnie Hannah wraca do domu i w wannie popełnia samobójstwo.

W czasie teraźniejszym Clay idzie skonfrontować się z pedagogiem Porterem. Zarzuca mu, że nie zrobił nic, by powstrzymać Hannę przed samobójstwem. Dopiero podczas rozmowy z Clay’em, Porter zrozumiał swój błąd zaniechania. Finalnie Clay wręcza mu pudełko taśm, na którym Hannah nagrała Trzynaście powodów dla których odebrała sobie życie + nagrane przez niego wyznanie Bryce’a.

Po wyjściu od pedagoga Clay postanawia się umówić ze Skye. Tony przyznaje się rodzicom Hanny do sekretu posiadania kopii taśm ich córki. Justin natomiast ujawnia istnienie taśm Bryce’owi, a Jessica przyznaje się ojcu, co jej się w przeszłości przytrafiło. Na sam koniec Kevin Porter odsłuchuje trzynastą taśmę winy. W międzyczasie dowiaduje się, że Alex Standall się postrzelił i w stanie krytycznym odwieźli go do szpitala.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Pięć miesięcy później rodzice Hanny Baker wytaczają proces szkole, do której uczęszczała ich córka. Clay umawia się ze Skye, a pewnego dnia zauważa na jej ciele nowe nacięcia. Problematyczne dziewczyny go nie opuszczają, a do tego cały proces nie pozwala mu zapomnieć o Hannie. Clay, choć wbrew sobie, udaje się na rozprawę sądową. Zeznania przed sądem stają się dla Bryce’a niewygodne, a jako pierwszy zeznaje Tyler Down. Porter natomiast w szkole konfrontuje się z Bryce’em Walkerem.

Po pięciu miesiącach także Alex Standall wraca do zdrowia. Nie pamięta jednak nic sprzed próby samobójstwa i wszystkiego o przeszłych wydarzeniach dowiaduje się od znajomych. Clay w międzyczasie zaczyna świrować i wszędzie widzi zmarłą przyjaciółkę, nawet podczas przebywania ze Skye. Jessicę natomiast ktoś ciągle zastrasza, wiedząc że jej zeznania przed sądem mogą być druzgocące.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Netflix zlecając realizację adaptacji powieści Jaya Ashera, wydanej pod tym samym tytułem wiedział, że jest to zamknięta historia. Pierwszy sezon przypadł jednak wielu widzom do gustu, więc platforma postanowiła wykorzystać tą szansę i nadać tej opowieści jakąś kontynuację. Jeszcze przed premierą kontynuacji Netflix twierdził, że serial będzie ich takim sztandarowym projektem, który porusza różne problemy dorastającej młodzieży, które często są tematem tabu. I w takim właśnie tonie jest realizowany 13 REASONS WHY 2. W tym sezonie postanowiono nakreślić szerzej poboczne tematy z pierwszej odsłony. Ponadto nowy sezon skupiać się teraz może bardziej szczegółowo na innych postaciach niż Hannah Baker, która w finale sezonu pożegnała się z życiem i zniknęła z życia tych postaci. Jednak czy wszystkich ? I tu niespodzianka – NIE. Dla Clay’a Hannah pozostaje wciąż żywa w jego głowie, a widzowie dostają wizualizację projekcji jego umysłu. Tam ponownie obserwują Katherine Langford, która wcielała się w główną bohaterkę pierwszego sezonu.

Właściwie analiza 13 REASONS WHY 2 (pol. Trzynaście powodów 2) powinna się zacząć od naświetlenia plusów. Jednak nie sposób przejść obojętnie wobec jednego wielkiego minusa tego drugiego sezonu. Pomysł z duchem Hanny w tym serialu jest mówiąc delikatnie z czapy wzięty. Pożegnaliśmy bohaterkę taśm winy i jeżeli twórcy nie chcieli pozbywać się z serialu aktorki ją odgrywającej, to mogła ona śmiało występować w tym sezonie nadal w formie kolejnych retrospekcji. Szczególnie by to pasowało do równolegle toczącego się procesu. Przez kolejne odcinki oglądamy sceny z sali sądowej, na której składają zeznania poszczególni uczniowie liceum do którego uczęszczała Hannah Baker. Jednak to widocznie było za mało, więc Hannah występuje tu także jako wytwór wyobraźni Clay’a Jensena.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jak łatwo się domyślić takie zwidy Clay’a nie mogą się odbić dobrze na jego związku ze Skye. No ale Clay w pierwszej odsłonie przyzwyczaił nas do tego, że nie jest zbyt stabilny i zdrowy na umyśle 🙂 Jednak całe szczęście 13 REASONS WHY 2 nie skupia się wyłącznie na Clay’u i Hannie (red. bądź co bądź nieżywej). Po każdym odcinku jest apel do widzów, że „jeśli potrzebujesz pomocy to wejdź się na stronę 13reasonswhy.info”. Serial przecież ma poruszać poważne tematy tabu oraz ma chronić młodzież przed pochopnymi decyzjami, jeśli podobne problemy staną się ich codziennością. Drugi sezon też idzie naprzeciw tym problemom naświetlając szerszej publice ich zawiłości. A te są różne. Jedne dotyczą próby Courtney Crimsen przyznania się przed światem i rodzicami (red. ehm ojcami) w temacie swojej seksualności. Inne dotyczą mataczenia i ukrywania dowodów zbrodni, a także presji wywieranej na świadkach procesu.

13 REASONS WHY 2 to taki pełny pakiet tragicznych problemów dotykających nastolatków z tego serialu. One zgodnie z przesłaniem serialu mogą dotyczyć każdego innego. Czasami nawet można odczuć tu wrażenie przesytu. Na przykładzie licealistów dotykamy tu problemów alkoholowych, narkotykowych, a nawet problemu bezdomności wśród młodzieży uciekającej z domu.

Gdyby ciężkich tematów było Wam mało, to 13 REASONS WHY 2 wcale nie odsyła w odstawkę problematyki gwałtów. Bez wchodzenia w szczegóły, tym razem ten problem jest naświetlany w ramach związku uczuciowego, kiedy jedna ze stron nie zgadza się na seks (red. choć brutalnego gwałtu tu też nie brakuje). No i ważne są w tym sezonie problemy psychiczne Alexa Standalla. Chłopak wcześniej próbował popełnić samobójstwo, a jego frustracja wcale nie znika wraz z zanikiem pamięci. Bez spoilerów, ale szykujcie się na kolejny mocny finał sezonu, który przy okazji naświetla kolejny problem amerykańskich nastolatków.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas teraz bliżej spojrzeć na warstwę aktorską tego serialu, bo przy okazji pierwszej recenzji przedstawione zostały aktorsko tylko czołowe postacie. Teraz wiele pobocznych postaci zyskało na większym znaczeniu. I tak Justin Foley, to aktorsko Brandon Flynn. Dla niego ten serial to pierwsza poważna rola. Aktor wystąpił jeszcze w drobnej roli Ryana Petersa w trzecim sezonie „True Detective„.

Jessica Davis, to aktorsko Alisha Boe. Norwesko-somalijska aktorka w przeszłości zagrała Daphne w operze mydlanej Days of Our Lives. To również Tara w „Paranormal Activity 4„. Serialowo to Gwen w „Teen Wolf” oraz Janet w „Ray Donovan„. Epizodycznie natomiast przewinęła się przez pierwszy sezon „Extant” i czwarty sezon „Parenthood„.

Tony Padilla, który w pierwszym sezonie był zakonspirowanych posłańcem taśm, to aktorsko Christian Navarro. Aktor dotychczas w serialach grywał jedynie role epizodyczne. Pojawił się chociażby w pierwszym sezonie „The Affair„.

Marcus Cole, to aktorsko Steven Silver, a adwokat Dennis Vasquez, to aktorsko Wilson Cruz. W ostatnich latach to głównie lekarz pokładowy Hugh Culber w „Star Trek: Discovery„.

Kevin Porter, czyli szkolny pedagog, to aktorsko Derek Luke. Aktor jest najbardziej znany z filmu „Antwone Fisher„. Ostatnimi czasy zagrał również Marcusa Moore’a w drugim sezonie „The Purge” (znanym w Polsce jako Noc oczyszczenia).

Andy Baker, to aktorsko Brian d’Arcy James. Aktor i muzyk wystąpił chociażby ostatnimi czasy w filmie o mutantach Marvela „Dark Phoenix„. Jego żonę Olivię gra w tym serialu Kate Walsh. Serialowo to przede wszystkim doktor Addison Montgomery w „Grey’s Anatomy” i „Private Practice„. W drobnych rolach zagrała w pierwszym sezonie „Fargo” oraz pierwszym sezonie „The Umbrella Academy„.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Dyrektor szkoły Gary Bolan, to aktorsko Steven Weber. Aktor jest znany z wielu serialowych ról. Zagrał chociażby świetnie Vaughn Du Clarka w „iZombie„. To również Laurence Budd w „Get Shorty” (pol. Dorwać Małego) i Julian Anderson w „Ballers„.

Ojca Alexa gra w tym serialu Mark Pellegrino. To jeszcze bardziej znany aktor. Serialomaniacy kojarzą go między innymi z roli Lucyfera w „Supernatural” i Jamesa Bishopa w „Being Human”. To również Jack Winship w „The Returned„, Clayton Haas w „Quantico” oraz Jacob w „Lost„.

Carolyn Standall zagrała natomiast Meredith Monroe, najbardziej znana z roli Andie McPhee w „Dawson’s Creek” (znanym w Polsce jako Jezioro marzeń). To również Haley Hotchner w „Criminal Minds„.

Mamę Clay’a – Lainie Jensen, gra w tym serialu Amy Hargreaves. Serialowo to między innymi Maggie Mathison w „Homeland” oraz Alexis Hanover w „Law & Order: Special Victims Unit„.

Ojca Jessicy gra w tym serialu Joseph C. Phillips. Natomiast Nora Walker, to aktorsko Brenda Strong. Aktorka w ostatnich latach przewinęła się przez drugi sezon „Fear the Walking Dead” oraz wciela się w postać Lillian Luthor w „Supergirl„. Wcześniej była znana głównie z postaci Mary Alice Young w „Desperate Housewives” (z polskim tytułem Gotowe na wszystko).

To jeszcze przy osobach dorosłych ojciec Clay’a – Matt Jensen. Aktorsko to Josh Hamilton. Jego niektórzy mogą kojarzyć z postaci Hanka Foxxa w „American Horror Story: Coven„.

Wracamy do młodzieży. Tyler Down, to aktorsko Devin Druid, dla którego omawiany serial stanowi najważniejszą pozycję w dotychczasowej aktorskiej karierze.

Sonya Struhl, to aktorsko Allison Miller. Serialowo to między innymi Skye w dinozaurowym „Terra Nova„.

Sheri Holland, to aktorsko Ajiona Alexus. Aktorka zagrała Candace Preston w serialu „Light as a Feather” oraz Livvie w drugim sezonie „Runaways„.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Alex Standall, to w rzeczywistości Miles Heizer. Był on wcześniej znany z postaci Drew Holta w „Parenthood„. Z takich ciekawostek, to przewinął się jako statysta w serialu „Mars„.

Ryan Shaver, to aktorsko Tommy Dorfman. Ostatnimi czasy to również serialowo Bobby w „Jane the Virgin„. W drobnej roli wystąpił również w drugim sezonie „Insatiable„.

Monty, to w rzeczywistości Timothy Granaderos, który przewinął się przez pierwszy sezon „Runaways„. Courtney Crimsen gra natomiast w tym serialu Michele Selene Ang.

Skye Miller, to aktorsko Sosie Bacon. Serialowo to między innymi Rachel Murray w pierwszym sezonie „Scream: The TV Series” oraz Kristen Bayer-Boatwright w serialu „Here and Now„.

Cyrus, to aktorsko Bryce Cass, Mackenzie to natomiast w rzeczywistości Chelsea Alden. Serialowo to między innymi Irene Miller w „Red Scare„.

Chloe Rice, to natomiast w rzeczywistości Anne Winters. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „The Fosters„. To również Vicki Roth w „Wicked City„.

Scott Reed, to aktorsko Brandon Butler, natomiast Caleb, to w rzeczywistości RJ Brown. Kilka lat wcześniej wcielił się on w postać Thomasa Westa w serialu „The Carrie Diaries„.

To już na sam koniec Zach Dempsey. W tej roli występuje Ross Butler. Ostatnimi czasy miał okazję zagrać w filmie DC „Shazam!„. Serialowo to między innymi Reggie Mantle w „Riverdale” oraz Nathan w szóstym sezonie „Teen Wolf„.

13 REASONS WHY – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial miał poruszać poważne (i wstrząsające równocześnie) tematy dotykające problemów współczesnej młodzieży. W drugim sezonie serwuje nam tego naprawdę sporo. Czasami możemy odnieść wrażenie, że na siłę serwuje wszystko co przychodzi na myśl scenarzystom produkcji. Każda skrajność jest zła, ale jeśli ktoś był przygotowany na tak wyglądający drugi sezon, to 13 REASONS WHY 2 nie zawiódł jego oczekiwań. Prędzej czy później taka formuła by się wyczerpała, choć twórcy nie mieli zamiaru ciągnąć tego serialu w nieskończoność i zapowiedzieli, że zakończą całość na czwartym sezonie.

Prawdopodobnie każdy kto widział pierwszy sezon z taśmami winy, sięgnął również z ciekawości po kontynuację tej zamkniętej przecież fabularnie opowieści. Czy warto było wychodzić w tej produkcji poza ramy miniserialu ? To musicie już sami ocenić, choć niniejszy tekst z grubsza naświetla plusy i minusy 13 REASONS WHY 2 (pol. Trzynaście powodów 2).

Udostępnij w social mediach