13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja

13 Reasons Why (pol. Trzynaście powodów) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Dramat młodzieżowy zrealizowany w konwencji serialu psychologicznego. Serial jest adaptacją powieści Jaya Ashera z 2007 roku, wydanej pod tym samym tytułem. Za produkcję serialu odpowiada July Moon Productions (prywatna firma Seleny Gomez), Kicked to the Curb Productions (studio produkcyjne Samanthy Droke i Mandy Teefey), Paramount Television (obecnie ViacomCBS) oraz Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina).

GATUNKI : teen drama / dramat psychologiczny / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu 13 Reasons Why liczy po 13 odcinków. Pierwszy sezon został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 31 marca 2017 roku.

13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon 13 Reasons Why opowiada o nastolatku Clay’u Jensenie, który znajduje pod swoim domem pudełko z ponumerowanymi kasetami magnetofonowymi. Clay postanawia sprawdzić nagrania, z których dowiaduje się, że ich autorem (autorką) jest jego koleżanka ze szkoły Hannah Baker, która tydzień wcześniej popełniła samobójstwo. Na nagraniach krok po kroku, nastolatka wyjaśnia przyczyny swojej śmierci. Każda część jej opowieści opisuje sytuacje z jej życia, które doprowadziły ją w konsekwencji do popełnienia samobójstwa.

Każda historia opowiedziana na taśmie jest adresowana do innej osoby. Adresaci kaset magnetofonowych są wg autorki współwinni popełnionego przez nią czynu odebrania sobie życia. Nieformalnym wykonawcą testamentu Hanny Baker jest jeden z kolegów ze szkoły, który dostał zadanie dostarczenia jej nagranych oświadczeń. Wg koncepcji nagrań, osoba która odsłuchała kasetę adresowaną do niej, powinna przekazać pudełko kolejnej osobie, tworząc tym samym łańcuch powiązanych ze sobą winowajców.

13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

13 Reasons Why (pol. Trzynaście powodów) jest i miał być z natury serialem kontrowersyjnym. Porusza bowiem poważny temat, który dotyka wielu młodych ludzi w wieku szkolnym. Pierwszy sezon serialu zdobył uznanie krytyków i publiczności za poruszany wrażliwy temat, jednak nie obyło się bez głosów krytyki ze strony psychologów, za sposób ukazania samobójstwa oraz scen, które do niego doprowadziły. Myślą przewodnią adaptacji książki Jaya Ashera miała być przestroga. Każde czyny niosą za sobą konsekwencje, które mogą być tragiczne w skutkach.

Przestroga to jednak nie jedyna myśl przewodnia twórców serialu. Wraz z zakończeniem produkcji i udostępnieniem serialu na platformie Netflix, uruchomiono stronę internetową, która jest adresowana do wszystkich nastolatków, którzy mają poważne problemy, którym nie mogą sprostać oficjalne kanały pomocy. Rozpętała się tym samym cała kampania pomocy nastoletniej młodzieży w ich szkolnych i pozaszkolnych problemach. Serial miał być bowiem przesłaniem, że nikt nie pozostanie bez pomocy, jeśli jej naprawdę potrzebuje.

13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon 13 Reasons Why opisuje wydarzenia związane z Hanną Baker przez pryzmat myśli i rozważań jednego z odbiorców taśm magnetofonowych. Całość skupia się na nastolatku Clay’u Jensenie. Clay był szczególnie związany emocjonalnie z nastolatką, która popełniła samobójstwo. Wiele elementów jej opowieści w formie nagrań jest zbytnio przeciągniętych czasowo, co może często zniechęcać widzów do oglądania. Jednak twórcy obrali koncepcje zamknięcia całości w 13 odcinkach, a skoro jest 13 powodów, to wg nich idealnie wpasowuje się to w schemat serialu 13-odcinkowego.

Czy to był dobry pomysł ? W książce wiele elementów można było spłycić. W serialu natomiast ograniczają nas ramy czasowe poszczególnych odcinków. Jednak przecież nie jest to serial produkowany dla telewizji, tylko dla platformy streamingowej. Mieliśmy już na platformie Netflix przypadki seriali, których odcinki znacznie różniły się między sobą długością. W konsekwencji więc jest to lekki błąd twórców serialu.

Serial porusza poważne tematy, bo opisuje problemy współczesnej młodzieży. Jednak należy brać poprawkę na wiek, w którym jesteśmy i oglądamy nie tylko ten, ale każdy inny serial młodzieżowy. Absurdalne są zarzuty względem pierwszego sezonu serialu 13 Reasons Why, które można wyczytać na różnych grupach dyskusyjnych w social mediach.

Podstawowym absurdem jest, gdy na przykład 40-latek wyśmiewa sceny związane z Hanną Baker, argumentując, jak takie błahe incydenty mogą doprowadzić kogoś do takiego stanu. Należy pamiętać, że to co wydaje się błahe dla osób w tym wieku, całkiem odmienne i poważne może być dla osób ponad 20 lat od nich młodszych. Niestety jest to powszechny problem, bo wiele starszych osób inaczej odbiera seriale młodzieżowe. Nie oznacza to, że daje im to prawo do dewaluowania niektórych scen przedstawionych w tego typu filmach i serialach.

13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Hannah Baker jest autorką kaset magnetofonowych, a każde nagranie ukazuje jej osobę i wydarzenia, w których brała udział. W rolę tej nastolatki wcieliła się debiutująca na srebrnym ekranie Australijka Katherine Langford. Została ona wybrana do roli poprzez casting za pośrednictwem Skype’a. Początkowo postać Hanny Baker miała zagrać Selena Gomez. Twórcy serialu uznali jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie dobranie pod tą postać dziewczyny nierozpoznawalnej z żadnej innej roli. Po tej decyzji Selena Gomez dołączyła do grona współproducentów serialu, bo bardzo jej się podobał pomysł adaptacji książki Jaya Ashera. Chciała być częścią tego serialowego projektu, jeśli nie aktorsko, to chociaż w innej dla siebie roli.

Serialowy Clay Jensen to natomiast Dylan Minnette. Amerykański aktor i muzyk, znany wcześniej głównie z serialu kryminalnego „Awake„. Minnette zaliczył także wiele innych ról epizodycznych w sporej ilości seriali telewizyjnych. Z takich ciekawostek można wymienić, że zagrał postać dzieciaka Michaela Scofielda w serialu „Prison Break„.

W postać Bryce’a Walkera wcielił się Justin Prentice. Aktor ostatnimi czasy był widziany w scenach piekła w serialu „Preacher„. Serialowo wybił się postacią Casha Gallaghera w sitcomie „Malibu Country„. Natomiast najbardziej chyba znaną aktorką z tego serialu jest Kate Walsh, która grała matkę Hanny Baker. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z roli Dr Addison Montgomery w „Grey’s Anatomy„. Karierę aktorską rozpoczynała sitcomem ABC – „The Drew Carey Show„. Aktorka zagrała też Ginę Hess w „Fargo„.

13 Reasons Why – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon 13 Reasons Why (pol. Trzynaście powodów) odbił się szerokim echem w świecie serialowym. Jedni go cenią, a inni oczerniają za sposób ukazania niektórych scen. Generalnie pierwszy sezon stanowi zamkniętą całość. Sukces produkcji dał jednak twórcom zielone światło do realizacji kolejnych sezonów. Przyjęto koncepcję, że każdy z nich poruszać będzie inne problemy dorastającej młodzieży, z wykorzystaniem tych samych bohaterów. W ten sposób zrealizowano łącznie cztery sezony tego serialu.

Udostępnij w social mediach